Z dzieckiem w Warszawie – jakie miejsca odwiedzić?

Centrum Nauki Kopernik
Bez wątpienia dla ciekawych świata odkrywców - tych młodszych i starszych - obowiązkowym punktem na wycieczkowej mapie, stanie się Centrum Nauki Kopernik | fot.: stock.adobe.com

Wielu z nas, dręczy myśl o wyborze właściwej rozrywki dla najmłodszych. Podobno nauka przez zabawę należy do tych najbardziej skutecznych. Jakie miejsce na wycieczkę wybrać, by oprócz cennej lekcji i wiedzy móc się wspólnie, dobrze bawić? W Warszawie placówek, które zainteresują każdego, bez względu na wiek, jest wiele. Wystarczy odpowiednio dobrze się rozejrzeć. Z pomocą przyjść może także ten artykuł, zbierając w jednym miejscu kilka ciekawych propozycji.

Uczyć bawiąc, a może bawić ucząc?

Bez wątpienia dla ciekawych świata odkrywców – tych młodszych i starszych – obowiązkowym punktem na wycieczkowej mapie, stanie się Centrum Nauki Kopernik. Znajdziecie tam porcję nauki i zabawy dla dzieci już od 3 roku życia!

Dla najmłodszych polecamy wystawę „Bzzz”, gdzie wraz z opiekunem i pod czujnym okiem animatorów zbliżą się do zagadek jakie skrywa w sobie natura. Z pewnością każdy ze zmysłów zostanie rozbudzony przez liczne atrakcje, a dziecko otrzyma odpowiedzi na liczne trapiące je pytania! Jak pachnie lis? Jak widzi wąż? Wszystko to, przestanie być tajemnicą! A może i dorośli dowiedzą się czegoś nowego?
W ofercie Centrum znajdzie się także wiele innych ciekawostek – m.in. „Teatr wysokich napięć„, pozwalający poeksperymentować z energią w bezpiecznych warunkach, a także Planetarium przybliżające dziecku i opiekunom zagadkowy świat kosmosu.

Archeologia: szczypta wiedzy o tym, co było

Dla szczególnie zainteresowanych przeszłością i dinozaurami godne polecenia zdaje się być Muzeum Ewolucji, oferujące liczne eksponaty, prezentujące przemiany zachodzące na całym świecie. Znajdziecie tam nie tylko imponujące szkielety dinozaurów, makiety przedstawiające minione życie ludzi czy miejsce Ziemi w kosmosie i dynamikę planety ale także ciekawe lekcje muzealne, dostosowane do wieku uczestników oraz bogate warsztaty edukacyjno-artystyczne pozwalające na wykorzystanie informacji zdobytych w czasie pobytu w placówce. Sprawdźcie ile zapamiętało Wasze dziecko.

Oczami…zmysłami niewidomych

Jeżeli ważne jest dla Ciebie kształtowanie empatii i postaw społecznych Twojego podopiecznego to koniecznie powinniście wspólnie wybrać się na Niewidzialną wystawę. To wyjątkowe miejsce, przeznaczone dla uczestników od 8 roku życia, pozwalające na poznanie świata z perspektywy osoby niewidomej lub niedowidzącej. Zanurz się w ciemności i przeżyj interaktywną przygodę w towarzystwie niewidomego lub niedowidzącego przewodnika.

Pozwól poprowadzić siebie przez, z pozoru, zwyczajny świat, którego do tej pory nie znałeś. Przymusowe wyłączenie wzroku wyostrzy pozostałe zmysły i zmusi Cię do odbierania sygnałów na które na co dzień nie zwracasz uwagi. Wyjątkowe przeżycie, z pewnością, będzie wspaniałym podłożem do pouczającej rozmowy dla Ciebie i Twojego dziecka. Czy to doświadczenie otworzy Wam oczy?

Jak widzisz, Warszawa oferuje mnóstwo lokalizacji pozwalających na wartościowo spędzony, rodzinny czas. Czasem, z pozoru zwyczajny dzień może przerodzić się w życiową przygodę i początek nowej pasji – Twojej lub Twojego dziecka. Korzystaj z czasu, gdy Twoja pociecha pragnie „wiedzieć” i zainteresuj go czymś nowym. A może ten kilkuletni maluch to przyszły astronom lub archeolog?


DWI