Najciekawsze pomysły na wycieczki śladami literackich bohaterów

Hobbiton
Fani świata stworzonego przez Tolkiena którzy marzą o zagranicznej wyprawie, mogą wybrać się do słynnego Hobbitonu | fot.: stock.adobe.com

Wielu zapalonych czytelników po odłożeniu książki odczuwa niedosyt. Fani różnych fikcyjnych uniwersum są gotowi zrobić naprawdę wiele, aby móc jeszcze głębiej zanurzyć się w ulubionym świecie. Losy bohaterów literackich mogą zachęcać do odwiedzenia przedstawionych w książce miejsc. Przespacerowanie się ulicą, którą przemierzała uwielbiana postać czyni doświadczenie odbiorcy bardziej namacalnym. Wycieczki śladami bohaterów powieści stają się coraz bardziej popularne. Z jakich opcji warto skorzystać?

Wycieczki zorganizowane

W odpowiedzi na zainteresowanie fanów powstają zorganizowane wycieczki umożliwiające zwiedzanie książkowych miejsc z przewodnikiem. Tworzone są również specjalne scenerie i udostępniane miejsca kręcenia filmów. Fani świata stworzonego przez Tolkiena którzy marzą o zagranicznej wyprawie, mogą wybrać się do słynnego Hobbitonu. Scenerię fantastycznej wioski można podziwiać w nowozelandzkiej miejscowości Matamata.

Popularnymi celami podróży fanów są miejsca związane z sagą o Harrym Potterze. Jedną z większych atrakcji jest możliwość zwiedzania londyńskiego studia Warner Bros, w którym powstawały ekranizacje wszystkich części. Czytelnicy, których interesuje podążanie śladami bohaterów, mogą wybrać się na przechadzkę po Londynie. Organizowane w tym mieście „Tours for Muggles” umożliwiają odwiedzenie lokalizacji związanych ze światem czarodziejów.

Wyprawy do miejsc znanych czytelnikom z powieści odbywają się również w Polsce. Osoby, które bardzo emocjonalnie przeżyły lekturę „Kamieni na szaniec” również znajdą tematyczną wycieczkę dla siebie. Chętni odwiedzą wraz z przewodnikiem obszary związane z fabułą powieści i obrazowanymi przez nią wydarzeniami. Z kolei fani kryminałów Marka Krajewskiego mogą poznać Wrocław z perspektywy detektywa Eberharda Mocka.

dworzec Kong Cross Harry Potter
„Tours for Muggles” umożliwiają odwiedzenie lokalizacji związanych ze światem czarodziejów | fot.: stock.adobe.com

Eskapada z książką pod pachą

Mimo bogatej oferty wycieczek z przewodnikiem, wiele osób decyduje się na samodzielne odnajdowanie miejsc z powieści. Mekką fanów literatury brytyjskiej jest Londyn. Zainteresowanie zwiedzaniem miejsc z książek jest w tym mieście ogromne. Dla ułatwienia miłośnikom odnajdywania lokalizacji związanych z ulubionym uniwersum, powstała specjalna mapa. Umiejscowione są na niej punkty związane z przygodami Sherlocka Holmesa, Piotrusia Pana, Bridget Jones, bohaterów powieści Dickensa i innych postaci fikcyjnych. Wielu fanów postanawia szukać książkowych miejsc na własną rękę. Przez Nowy Jork podążać można śladami „Buszującego w zbożu„, a Petersburg oglądać oczami Raskolnikowa ze „Zbrodni i kary„. Niektóre miasta pojawiają się w literaturze wyjątkowo często. Należy do nich Paryż, którego dzielnice i zaułki tropić można m. in. ze „Spóźnionymi kochankami” Whartona, „Grą w klasy” Cortazara lub „Łukiem triumfalnym” Remarque’a.

Wycieczki śladami literackich bohaterów pozwalają zobaczyć wiele miejsc z nowej perspektywy. Miłośnicy na pewno będą zadowoleni z możliwości odtworzenia w rzeczywistej scenerii emocji odczuwanych podczas czytania. Tego rodzaju podróże umożliwiają lepsze poznanie niedalekich miast lub zanurzenie się w kulturze kraju, w którym przebywał autor książki.

MRY