Które stolice europejskie warto odwiedzić?

On i ona na wakacjach
Krótkie, weekendowe wycieczki sprawiają wiele przyjemności. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Mieszkamy w centralnej Europie, a to doskonały punkt wypadowy do zwiedzenia stolic krajów położonych najbliżej Polski. Możemy się do nich wybrać samochodem czy też skorzystać z jeszcze wygodniejszego transportu czyli tanich linii lotniczych. Krótkie, weekendowe wycieczki sprawiają wiele przyjemności, ale także kształtują światopogląd, pozwalają poznać obcą kulturę i zwyczaje, nowe smaki oraz uczyć się języka. Zatem sprawdź, które stolice europejskie warto odwiedzić.

Berlin, Niemcy

Berlin
Z Polski szybko dojedziemy autem autostradą A2, pociągiem czy też samolotem. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jedną ze stolic, do których najłatwiej się dostać jest Berlin. Z Polski szybko dojedziemy autem autostradą A2, pociągiem czy też samolotem. Tanie linie lotnicze oferują loty z kilku polskich miast.

Berlin podzielony jest na Wschodni i Zachodni. W części wschodniej mieszczą się najważniejsze muzea i inne zabytki, które stanowią historyczne centrum miasta. Z kolei Berlin Zachodni to nowoczesna część miasta, w której toczy się życie. Będąc w Berlinie koniecznie trzeba zobaczyć Mur Berliński, Plac Aleksandra z charakterystyczną wieżą telewizyjną, w której znajduje się punkt widokowy, Plac Poczdamski czy siedzibę Reichstagu, pomnik Pomordowanych Żydów oraz ewangelicką Katedrę. Jedną z zalet wymienianych przez turystów jest fakt, że wszystkie te atrakcje znajdują się w niedużej odległości od siebie, więc nie ma problemu z poruszaniem się na piechotę czy komunikacją miejską. Jest to idealny pomysł na samodzielny weekendowy wypad, ale można także skorzystać z usług biura podróży, które organizuje takie wyjazdy.

Praga, Czechy

Praga
Chcąc cieszyć się widokiem Mostu Karola, Zamku na Hradczanach czy Katedry świętego Wita, Wacława i Wojciecha, najlepiej wybrać się tam poza sezonem. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Kolejną europejską stolicą, do której można dojechać samochodem jest Praga. Oczywiście można się tam dostać także samolotem, busem czy pociągiem. Najkrótszą drogę do pokonania mają mieszkańcy Dolnego Śląska, którzy mogą zrobić sobie jednodniową wycieczkę, czas dojazdu autem lub pociągiem to ok. 4-5 godzin. Chcąc cieszyć się widokiem Mostu Karola, Zamku na Hradczanach czy Katedry świętego Wita, Wacława i Wojciecha, najlepiej wybrać się tam poza sezonem, czyli jesienią lub zimą. Mniejsza liczba turystów z różnych zakątków świata sprawia, że chętniej przemierzamy uliczki miasta na piechotę i cieszymy się jego zakątkami i atrakcjami.

Sztokholm, Szwecja

Sztokholm
Centrum miasta posiada dostęp do morza, więc warto wsiąść na prom i popłynąć przez liczne kanały. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Sztokholm jest jednocześnie stolicą Szwecji i największym jej miastem. Łączy historię, nowoczesność i bliskość natury. Centrum miasta posiada dostęp do morza, więc warto wsiąść na prom i popłynąć przez liczne kanały, by zobaczyć jak najwięcej z tego malowniczego miasta i jego królewskich zabytków. Jest tam także mnóstwo atrakcji poświęconych ABBIE, która doczekała się nawet swojego muzeum. Wycieczka obowiązkowa dla miłośników skandynawskiego designu i filozofii hygge.

Budapeszt, Węgry

Budapeszt
Przepływający przez miasto Dunaj dzieli je na dwie części. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Inną europejską stolicą, która nie wymaga zbyt długiej podróży, a zapewnia mnóstwo wrażeń, jest Budapeszt. Jego atmosfera charakterystyczna dla starych europejskich miast przyciąga rzesze turystów. Jest to miasto wypełnione zabytkami. Przepływający przez miasto Dunaj dzieli je na dwie części. Po stronie Budy koniecznie trzeba odwiedzić Zamek Królewski i Basztę Rybacką. Po stronie Pesztu punktem obowiązkowym jest Parlament, bazylika św. Stefana i zamek Vajdahunyad. Na liście atrakcji do odwiedzenia powinien znaleźć się też most Łańcuchowy. Natomiast zrelaksować się można w łaźniach termalnych, które oferują kąpiele w leczniczych wodach mineralnych.

Nie tylko europejskie stolice są warte odwiedzenia. Niekiedy mniejsze miasteczka są równie znane i cenione przez turystów dzięki chociażby znajdującym się tam zabytkom. Przeczytaj tutaj, jakie europejskie zamki zwiedzić. Dużą zaletą położenia Polski jest fakt, że właściwie do wszelkich ciekawych miejsc w Europie mamy blisko. Nie każdy lubi latać albo poruszać się koleją, dlatego warto wiedzieć, jak zwiedzić Europę samochodem.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, , , ,