Dźwigniowe ekspresy do kawy – co warto o nich wiedzieć?

dźwigniowy ekspres do kawy
Urządzenie pozwala na uzyskanie doskonałej bazy – espresso o perfekcyjnych parametrach i nieporównywalnym smaku! | fot.: stock.adobe.com

Stylowe ekspresy dźwigniowe promują starą, włoską sztukę parzenia kawy. Szturmem podbijają najlepsze kawiarnie na świecie, ponieważ gwarantują parzenie napoju w rytualny sposób. Są nie lada gratką dla miłośników kawy, a bariści, dzięki nim mogą popisać się umiejętnościami tworzenia autorskich kaw. Jak działają takie urządzenia?

Maszyny cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ pozwalają na indywidualną kreację napoju. Choć dźwigniowe ekspresy do kawy wymagają ustawienia pewnych parametrów, jakość kawy jest zależna od umiejętności baristy. Dzięki takim urządzeniom na nowo powraca sztuka tradycyjnego parzenia kawy. To ciche maszyny, w których pompę zastępuje siła ludzkich rąk.

 Jak powstały dźwigniowe ekspresy do kawy?

Urządzenie wynalazł mediolański inżynier – Cremonesi. W jego prototypie najważniejszym mechanizmem była dźwignia, uruchamiana za pomocą nacisku na sprężynę, która wytwarzała mocne parcie na wodę, przechodząc mocniej niż dotychczas przez zmieloną kawę. Achille Gaggia z kolei ulepszył wynalazek swojego kolegi, wprowadzając do urządzenia ciśnienie, dzięki czemu ciecz była od razu wtłaczana do cylindra. Dźwignia pozostała do przesuwania tłoku w cylindrze – takie ulepszenie gwarantowało mocniejszy nacisk i pozwoliło na lepsze przetaczanie wody. Dzięki poprawkom po raz pierwszy uzyskano charakterystyczną dla espresso kremową piankę (crema), która jest potwierdzeniem jakości serwowanej kawy.

Zalety kawy z ekspresu dźwigniowego

Ekspres dźwigniowy ma inny mechanizm działania niż klasyczna wersja kolbowa, dlatego kawa również wykazuje odmienny smak. Aromat i konsystencja naparu są odzwierciedleniem umiejętności baristy. W ekspresach z dźwignią można regulować ciśnienie wody, co wpływa na właściwą ekstrakcję kawy. W momencie obniżania dźwigni podnosi się tłok, do którego zamocowana jest sprężyna – powoduje to napełnienie się cylindra z wodą. Kiedy barista puszcza dźwignię, sprężyna naciska na tłok, a ten z kolei na wodę, która przedostaje się przez wylewkę do kawy.

Im wyższa wartość ciśnienia wody i dłuższy czas ekstrakcji, tym lepszy napar. W procesie parzenia kawy z wykorzystaniem ekspresu dźwigniowego ogranicza się wpływ maszyny na jakość napoju. Taki sposób zaparzania sprawia, że barista tworzy smak i wyciąga z ziaren to, co uważa za najlepsze. Prawdziwe, włoskie kawiarnie pracują z takim ekspresem i zatrudniają najlepszych baristów do serwowania autorskich kaw.

 Ekspres dźwigniowy – dlaczego warto go mieć?

Urządzenie pozwala na uzyskanie doskonałej bazy – espresso o perfekcyjnych parametrach i nieporównywalnym smaku! Na jakość kawy wpływa siła mięśni, wyczucie, a także doświadczenie baristy. Jeśli zależy Ci na wyjątkowym smaku naparu, warto wypróbować ekspres dźwigniowy, w którym proces automatyzacji został wykluczony. Napój z takiego urządzenia jest indywidualną propozycją, stworzoną od podstaw. Jeżeli pasjonujesz się sztuką parzenia prawdziwego espresso, to wymarzony sprzęt dla Ciebie. Zachwyca nieprzeciętnym retro designem, a kawę prezentuje jako nowocześnie dopracowany napój. Ekspres z dźwignią to innowacyjna maszyna, dzięki której można nauczyć się tradycyjnej sztuki parzenia kawy.

Materiał partnera