Kiedy i dlaczego warto skorzystać z usług behawiorysty dla zwierząt?

psi behawiorysta
Wiele osób uważa, że może samodzielnie poradzić sobie z problemami zwierzaków. Niestety bez znajomości psychiki zwierząt nie w każdym przypadku poszczególne metody zdają egzamin | fot.: stock.adobe.com

Każdy, kto decyduje się na przyjęcie pod swój dach zwierzaka, musi zdawać sobie sprawę z tego, że wiąże się to z ogromną odpowiedzialnością. Wiele pupili, szczególnie tych, wziętych ze schroniska może mieć swoje specyficzne nawyki, które niekoniecznie nam się spodobają. Pojawiają się problemy z agresją wobec innych zwierząt lub ludzi. Zdarza się, że piesek ciągnie na smyczy, kot nie uznaje kuwety, a królik przegryza wszystkie napotkane kable. Na szczęście można sobie z tym poradzić.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy behawiorysty?

Wiele osób uważa, że może samodzielnie poradzić sobie z problemami zwierzaków. Niestety bez znajomości psychiki zwierząt nie w każdym przypadku poszczególne metody zdają egzamin. Często można zrobić milusińskiemu więcej krzywdy niż mieć pożytku z takiego trenera. Profesjonalny behawiorysta przeprowadzi wnikliwy wywiad oraz obserwację, na podstawie których zaproponuje najbardziej optymalne rozwiązania. Regularne ćwiczenia z podopiecznym po pewnym czasie z pewnością przyniosą oczekiwane rezultaty.

Kiedy warto skorzystać z konsultacji z behawiorystą?

Większość osób uważa, że skorzystanie z rady behawiorysty jest konieczne, kiedy zwierzę jest agresywne lub przejawia inne niepożądane zachowania, takie jak: gryzienie mebli, sikanie do butów, czy podgryzanie mebli. Warto zdecydować się na konsultację ze specjalistą również, kiedy zauważymy u zwierzaka objawy depresji lub lęków.

Innymi sytuacjami, przy których dobrze jest sięgnąć po wskazówki behawiorysty jest między innymi przygarnięcie zwierzęcia ze schroniska. Dobrze jest wiedzieć, jak przygotować dom na jego przybycie. Konsultacja okaże się przydatna również przed narodzinami kolejnego dziecka, przeprowadzką do innego miejsca, podróżą, czy planem pozostawienia pupila w hotelu dla zwierząt. Każda z tych sytuacji może okazać się dla podopiecznego stresująca, w związku z tym warto uzyskać informacje dotyczącego tego jak odpowiednio przygotować się przed danym wydarzeniem. Innym powodem do skorzystania z pomocy mogą być różnego rodzaju zaburzenia, np. takie związane ze snem lub jedzeniem. Każde powtarzające się, niepokojące zachowanie powinno sygnalizować zapalenie się czerwonej lampki ostrzegawczej, która sygnalizuje wzmożoną obserwację podopiecznego.

Jak widać, warto skorzystać z porady behawiorysty w wielu przypadkach, w zasadzie w każdej sytuacji, która wprowadza istotne zmiany w codzienności zwierzątka. Specjalista będzie wiedział, jak przygotować milusińskiego, by nowa sytuacja nie była dla niego zbyt mocno stresująca. Podczas konsultacji poznasz techniki i ćwiczenia, które ułatwią pracę z podopiecznym w bezpieczny dla dwóch stron sposób. Dodatkowo korzystanie z zaproponowanych metod może jeszcze bardziej umocnić waszą więź, ponieważ oboje nauczycie się nowych umiejętności – cierpliwości i wzajemnego zrozumienia.

Korzystając z metod zaproponowanych przez behawiorystę nie popełnisz żadnych błędów w wychowaniu, gdyż techniki zostały opracowane na podstawie odpowiednich badań.

JNE