Pies z adopcji – dlaczego warto się odpowiednio przygotować?

pies z adopcji
Psy schroniskowe to niezwykli przyjaciele, którzy potrafią docenić to, co mają, a czego przez miesiące czy lata były pozbawione – własny kąt i czułą opiekę człowieka | fot.: materiał partnera

Psy z adopcji to wyjątkowo wierni i oddani towarzysze, którzy za nowy dom potrafią odwdzięczyć się opiekunom ogromem miłości. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób poszukuje czworonożnego przyjaciela nie w hodowli, lecz w schronisku czy fundacji. Adopcja psa to jednak spore wyzwanie, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. Podpowiadamy, co zrobić, by adoptowany zwierzak szybko zaaklimatyzował się w nowym domu.

Dlaczego warto adoptować psa? 

Polskie schroniska od wielu lat pękają w szwach. Mimo szeroko zakrojonych akcji społecznych na temat odpowiedzialności za domowych pupili, wciąż nie brakuje psów, które są porzucane lub oddawane do adopcji.

Dla wielu czworonogów utrata domu to mały koniec świata. Zwierzaki tracą nie tylko swoje miejsce na ziemi, ale co jeszcze bardziej dotkliwe – poczucie bezpieczeństwa i zaufanie do ludzi. Adopcja psa to zatem realny wkład w pomoc porzuconym zwierzętom. Przygarniając czworonoga, pomagasz nie tylko jemu, ale też przyczyniasz się do ograniczenia bezdomności wśród zwierząt. Dodatkowo swoją postawą dajesz innym dobry przykład.

Adoptując psa, możesz jednak nie tylko zrobić coś dobrego, ale również bardzo wiele zyskać. Psy schroniskowe to niezwykli przyjaciele, którzy potrafią docenić to, co mają, a czego przez miesiące czy lata były pozbawione – własny kąt i czułą opiekę człowieka. Opiekun psa z adopcji często jest świadkiem niezwykłej psiej przemiany. Widzi, jak na pyszczku jeszcze niedawno smutnego i zalęknionego zwierzaka zaczyna malować się uśmiech. 

Adopcja psa niesie także bardziej wymierne korzyści. Przede wszystkim dzięki niej można nabyć psa za darmo lub jedynie za symboliczną opłatą. Dodatkowo, jeszcze przed przyjęciem do domu nowego przyjaciela, możesz go poznać. Pracownicy schronisk są w stanie powiedzieć wiele o cechach charakteru, potrzebach i problemach swoich podopiecznych. Możesz też upewnić się, czy znajdziesz z nowym zwierzakiem nić porozumienia podczas spotkań i spacerów przedadopcyjnych. Dorosłe psy przebywające w schroniskach i fundacjach mają już utrwalone pewne nawyki, dlatego nie trzeba uczyć ich wszystkiego od podstaw, co często stwarza spore trudności opiekunom szczeniąt. Co więcej, pracownicy schronisk niejednokrotnie służą fachową pomocą już po adopcji. Dzięki temu dużo łatwiej jest zapewnić adoptowanym zwierzętom odpowiednie warunki i nawiązać z nimi relację. 

Zanim adoptujesz psa – o czym należy pamiętać?

Choć adopcja psa to bez wątpienia czyn godny naśladowania, decyzji o przyjęciu nowego członka rodziny nigdy nie należy podejmować pod wpływem emocji. Przygarnięcie zwierzaka to poważne zobowiązanie na wiele lat. Zanim adoptujesz psa, zastanów się, czy będziesz w stanie zapewnić mu odpowiednią opiekę. Rozważ, czy znajdziesz czas na codzienne spacery, szkolenie czy pielęgnację zwierzaka. Przemyśl też, czy sprostasz wymaganiom pupila, który może cierpieć z powodu różnych lęków i problemów behawioralnych. Dodatkowo koniecznie uwzględnij wydatki na opiekę nad psem w domowym budżecie. 

Jak przygotować się do adopcji psa?

Decyzja w końcu zapadła – chcesz adoptować psa. Świetnie – w takim razie pora zacząć przygotowania do powitania w domu nowego członka rodziny. W jaki sposób przygotować się do adopcji czworonoga? Oto podstawowe zasady. 

Wybór odpowiedniego pupila

Pierwszy krok do udanej adopcji to wybór odpowiedniego psiego towarzysza. Zabranie do domu pierwszego psiaka zerkającego na ciebie stęsknionym wzrokiem to na pewno nie najlepsze rozwiązanie. Na adopcję psa trzeba wygospodarować trochę czasu. 

Poszukiwanie czworonożnego przyjaciela warto rozpocząć od określenia swoich możliwości. W żadnym wypadku podstawowym kryterium przy adopcji czworonoga nie powinien być jego wygląd. Przy wyborze psa trzeba uwzględnić warunki mieszkaniowe (wielkość domu, dostęp do ogrodu), skład rodziny (obecność w domu dzieci i innych zwierząt) czy tryb życia (ulubione aktywności, częstotliwość podróży, ilość czasu spędzanego poza domem). Następnie należy przejrzeć ogłoszenia adopcyjne i skonfrontować swoje możliwości z wymaganiami czworonogów poszukujących domu. Z pewnością bardzo pomocne w procesie adopcji będą również rozmowy z pracownikami schronisk i fundacji oraz wolontariuszami, którzy doradzą ci, z którym zwierzakiem stworzysz zgrany duet. 

Skompletowanie wyprawki dla psa

Zanim pies z adopcji przybędzie do twojego domu, musisz zakupić dla niego wszystkie niezbędne akcesoria. Wyprawka dla psa powinna składać się z:

  • obroży/szelek dla psa,
  • smyczy dla psa,
  • adresówki,
  • misek na pokarm i wodę,
  • legowiska,
  • akcesoriów do pielęgnacji (np. szczotki, grzebienia)
  • zabawek i gryzaków,
  • transporter / akcesoriów do przewożenia psa,
  • karmy podstawowej i przysmaków dla psa.

Odpowiednia aranżacja otoczenia

Nowy czworonożny członek rodziny potrzebuje własnej przestrzeni, w której będzie czuł się swobodnie i bezpiecznie. Jeszcze przed przybyciem psiaka do domu, trzeba odpowiednio zaaranżować domowe środowisko. Kącik dla psa najlepiej stworzyć w miejscu ustronnym i spokojnym, ale jednocześnie zapewniającym zwierzakowi dobrą widoczność otoczenia. Oprócz legowiska warto umieścić tam zabawki dla psa do żucia i gryzienia oraz akcesoria interaktywne na pokarm (np. matę węchową). Takie produkty ułatwią psu wyciszenie emocji. Jeśli szukasz interesujących zabawek dla swojego pupila, sprawdź ofertę produktów: kakadu.pl/23-zabawki-dla-psa/

pies z adopcji
Przygarnięcie zwierzaka to poważne zobowiązanie na wiele lat| fot.: materiał partnera

By domowa przestrzeń stała się bardziej przyjazna dla zwierzaka, warto rozłożyć antypoślizgowe dywaniki na podłodze i miękkie kocyki do wypoczynku na meblach. Jeżeli masz dom z ogrodem, zadbaj również o odpowiednią przestrzeń do wypoczynku dla psa na zewnątrz oraz zabezpieczenie terenu. 

Opracowanie stałego harmonogramu dnia

Wraz z przybyciem do domu psa z adopcji zmianie ulegnie codzienna rutyna. Dla psiego komfortu bardzo istotny jest stały harmonogram dnia. Postaraj się więc ustalić codzienny plan zajęć, w którym uwzględnisz czas na spacery i zabawy z psem. Podziel obowiązki związane z opieką nad psem między wszystkich domowników. 

Pierwsze dni z adoptowanym psem

Zmiana otoczenia zawsze wiąże się dla czworonoga ze sporym stresem. Adoptowany pies potrzebuje kilku tygodni na adaptację do nowych warunków. W tym czasie nie należy go niepokoić ani zmuszać do bliższych kontaktów, jeśli nie ma na to ochoty. Nie najlepszym pomysłem jest także poświęcanie zwierzakowi każdej wolnej chwili – może to doprowadzić do problemów z lękiem separacyjnym w późniejszym czasie. 

Aby zredukować stres u zwierzęcia, można sięgnąć po pomoce behawioralne w formie obroży lub łagodnych ziołowych środków uspokajających. Przez pierwsze dni warto karmić psa karmą, którą otrzymywał do tej pory. Stopniowo można zacząć wprowadzać nową karmę – początkowo w małych ilościach, by uniknąć problemów trawiennych u pupila. 

Pierwsze spacery z psem po adopcji mogą być trudne, dlatego warto zainwestować w mocne i wytrzymałe akcesoria spacerowe. Jeśli szukasz wysokiej jakości smyczy dla psa, zajrzyj do sklepu Kakadu Zoo: kakadu.pl/36-smycze-dla-psa/. Przez pierwsze tygodnie spaceruj z pupilem jedynie po najbliższej okolicy – w obcym miejscu przestraszony pies może łatwo się zgubić. 

Pies po adopcji może wykazywać zachowania problemowe. Jeśli coś cię niepokoi, nie wahaj się więc skorzystać z pomocy behawiorysty. Dobre przygotowanie do adopcji psa z pewnością zaprocentuje w przyszłości trwałą przyjaźnią z czworonożnym pupilem.

Materiał partnera

Tags from the story
, ,