Stawiasz pierwsze kroki w akwarystyce? Sprawdź, jak urządzić pierwsze akwarium

blazebek rybka w akwarium domowym
Po upływie 24 godzin od założenia akwarium możesz wpuścić do niego pierwsze ryby | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Akwarium to nie tylko atrakcyjny element wystroju wnętrza. Zbiornik z rybkami to dobra alternatywa w tych rodzinach, w których dzieci, ze względu na silne alergie, nie mogą mieć psa ani kota. Podglądanie morskiego życia rozwija, a opieka nad stworzeniami uczy odpowiedzialności. Sprawdź, jak urządzić swoje pierwsze akwarium.

Czego potrzebujesz, aby zacząć przygodę z akwarystyką?

Na początku bez wizyty w sklepie akwarystycznym się nie obejdzie. Na liście sprzętów, które absolutnie muszą znaleźć się na wyposażeniu akwarysty, są elementy takie jak:

 • akwarium – zbiornik średniej wielkości, w którym w przyszłości można hodować zwierzęta różnych gatunków; w sklepie znajdziesz możliwość  zakupu akwarium na wymiar wedle swoich wymiarów;
 • niebieska folia – daje doskonałe efekty i stanowi atrakcyjne tło imitujące morską toń;
 • filtr zewnętrzny; dla miłośników naturalnych efektów świetnym wyborem może być zakup tła strukturalnego 3D, które można nabyć na indywidualne zamówienie na stronie internetowej www.plantica.pl;
 • odpieniacz białek – wyłapujący białko (powstałe z obumarłych zwierząt i resztek pokarmowych) i usuwające je z wody;
 • podłoże – żwirek i piasek pozwalają na sadzenie w akwarium roślin;
 • bakterie nitrafiltracyjne;
 • filtr odwróconej osmozy – niezbędny do przygotowania odpowiedniej wody dla ryb;
 • węgiel aktywowany – usuwa związki chemiczne szkodliwe dla ryb;
 • oświetlenie;
 • żywe skały, korzenie i rośliny – dla dekoracji i aranżacji akwarium; przy zakupie żywej skały przed umieszczeniem jej w zbiorniku należy ją jeszcze odgazować;
 • ryby – tu warto uwzględnić dobór takich gatunków, które wzajemnie się nie zwalczają. O pomoc w doborze gatunków możesz zapytać sprzedawcę w sklepie akwarystycznym.

Jak założyć akwarium?

Gdy masz już zgromadzone wszelkie akcesoria i sprzęty, możesz rozpocząć działania. Do pustego akwarium włóż skały i korzenie. Stwórz własną kompozycję, eksperymentuj z ułożeniem, aby uzyskać jak najlepszą konfigurację elementów. Następnie do zbiornika wsyp delikatnie żwirek i piasek. Podlej akwarium odrobiną wody i zasadź pierwsze rośliny. Zamontuj niezbędne sprzęty, takie jak filtr, oświetlenie i odpieniacz białek. Akwarium możesz wypełnić już wodą. Po upływie 24 godzin od założenia akwarium możesz wpuścić do niego pierwsze ryby.

O czym jeszcze warto pamiętać, zakładając pierwsze w swoim życiu akwarium?

Akwarium na wymiar to dla najmłodszych prawdziwa szkoła biologii i chemii, a także nauka odpowiedzialności za zwierzęta, którymi się opiekują. To bardzo konstruktywne hobby, które można rozwijać wraz z wiekiem. Uczy nie tylko cierpliwości, ale także kształtuje wrażliwość, a poprzez komponowanie elementów pobudza zdolności projektowe i modelarskie.

Jak widać, na początek przy zakładaniu akwarium trzeba ponieść pewien wydatek. Jednak radość z możliwości podglądania życia morskiego na pewno zrekompensuje wszelkie starania.


Materiał partnera zewnętrznego