Zabawka, która sprawia przyjemności

kot zabawka kocimiętka
Zabawki z kocimiętką to propozycje, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem | fot.: stock.adobe.com

Charakterystyczna kocimiętka znajduje coraz większe zastosowanie w produkowanych dla kotów akcesoriach. Sama lotna substancja wytwarzana przez roślinę zawiera feromon szczęścia Nepetalakton, który mocno oddziałuje na receptory w mózgu większości kociaków. Podatność na ten zapach jest cechą dziedziczną, choć naukowcy podkreślają, że cząsteczki są związane z zachowaniami płciowymi, więc powinny działać na narząd Jacobsona, który posiada większość ssaków, gadów i płazów. Co istotne, człowiek też. Nic więc dziwnego, że na rynku pojawiają się zabawki z kocimiętką, które stają się lubianym przez zwierzęta dodatkiem.

Koci narkotyk

Kocimiętka wyglądem przypomina miętę lub melisę, a jej legendarny wpływ na koty jest znany od wieków. Sama roślina pięknie wygląda, a w okresie kwitnienia staje się miododajna. Piękne błękitno-fioletowe kwiaty kuszą również pszczoły. Poza tym w medycynie naturalnej wykorzystuje się napar z liści, który działa skutecznie na problemy trawienne, uspokaja i bywa stosowany moczopędnie. Na koty działa niemalże narkotycznie i gdy tylko zwierzę znajdzie się w zasięgu zapachu, zaczyna mruczeć, miauczeć, lizać i gryźć roślinę, jeśli ją znajdzie. Sam zapach jest dla czworonoga tak przyjemny i stymulujący, że przypomina kontakty z partnerem płciowym. Ten trans nie trwa długo i zwierzę traci zainteresowanie rośliną. Co istotne, kocimiętka działa na koty w wieku rozrodczym, a zjedzenie rośliny uspokaja i rozluźnia.

Po co zabawki z kocimiętką?

Producenci zaczęli wykorzystywać moc rośliny do wytwarzania różnego rodzaju akcesoriów dla kotów. Zabawki z kocimiętką stają się więc doskonałą zachętą lub też nagrodą, po jaką sięga się na przykład w czasie treningu. Sama roślina sprawia, że koty zaczynają zachowywać się irracjonalnie, więc może to być świetny sposób, by nauczyć zwierzę określonych zachowań czy też przyzwyczaić do korzystania z nowego przyrządu czy też konstrukcji. Właściciele chętnie sięgają więc po różne formy charakterystycznych liści. Można wypełnić nimi poduszki czy piłki. Zabawki z kocimiętką będą dzięki temu dłużej atrakcyjne dla zwierząt. Poza tym sprawdza się również taktyka, by olejkiem z wyciągiem roślinnym spryskać również strefę w mieszkaniu i w ten sposób przekonać kota do korzystania z danego miejsca. Taki sposób oddziaływania na zachowanie zwierzęcia jest oczywiście dla niego bezpieczny, sprawia mu dużo przyjemności, a dla opiekunów jest również bardzo atrakcyjnym sposobem na naukę.

Zabawki z kocimiętką to propozycje, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Same kształty, kolory i wykończenia mają oczywiście stymulować do aktywności poprzez zabawę, a także uczyć nowych rzeczy. Takie akcesoria mogą się świetnie sprawdzać, gdy nasz kot jest leniuszkiem i ciężko zmusić go do działania. Będą również świetnym pomysłem zawsze wtedy, gdy się przeprowadzamy, dokonujemy zmian w życiu swoim i kota, a w ten sposób chcemy mu pomóc odnaleźć się w nowej sytuacji.


Materiał partnera zewnętrznego