Co musisz wiedzieć o bezpiecznym przechowywaniu danych na komputerze i w Internecie?

Bezpieczne przechowywanie danych na komputerze
Bezpieczne przechowywanie danych na komputerze - o czym warto pamiętać? | fot.: stock.adobe.com

W dzisiejszych czasach komputery to właściwie podstawowe urządzenie, które ułatwia nam życie codzienne. Jedni używają ich, aby miło i przyjemnie spędzać czas grając w gry lub oglądając filmy, dla innych natomiast jest to podstawowe narzędzie pracy. Niezależnie od tego, jednym z najważniejszych komponentów jest oczywiście dysk twardy, dzięki któremu możliwe jest zapisywanie i odczytywanie danych. W jaki sposób bezpiecznie przechowywać dane zarówno na komputerze, jak i w Internecie? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, w celu uzyskania odpowiedzi na te pytania.

Bezpieczne przechowywanie danych na komputerze

Aby nasze dane na komputerze były w pełni bezpieczne, musimy w sposób szczególny zadbać o to, aby chronić się przed złośliwym oprogramowaniem. W tym celu każdy z nas powinien zaopatrzyć się w „Antywirusa”. Jest to program, który chroni nasze urządzenie przed atakami wirusów, które mogą wyrządzić szkody na naszym sprzęcie. Na dzień dzisiejszy na rynku znaleźć można wiele różnych antywirusów, część z nich nawet jest zupełnie darmowa. W dzisiejszych czasach posiadanie takiego programu to właściwie konieczność. Wirus komputerowy jest w stanie powoli pozbywać się naszych danych, o czym dowiemy się prawdopodobnie dopiero po czasie.

Istotne jest również, aby chronić swojego laptopa przed kradzieżą. Jak wiadomo, jest to urządzenie przenośne, dlatego często towarzyszy nam w podróżach. Jest to jednak bardzo kuszący łup dla złodziejów, dlatego też powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Warto również mieć włączone szyfrowanie dysku twardego, a dodatkowo zabezpieczenie w postaci hasła, które odstraszy początkujących złoczyńców.

Kolejną bardzo ważną kwestią, o której trzeba wspomnieć, jest regularne robienie kopii zapasowych. Tak naprawę nawet najlepiej chroniony komputer narażony jest na losowe incydenty, które są ciężkie do przewidzenia. Przykładowo piorun może spowodować, że w gniazdkach powstanie skok napięcia, a to niestety może prowadzić do nieodwracalnych strat. Dlatego też warto powinniśmy posiadać najważniejsze dane w kilku miejscach, jednak dostępnych tylko i wyłącznie dla nas. Może to być chociażby pendrive, dysk zewnętrzny lub telefon. Pamiętajmy, że właściwie każdy nośnik fizyczny może stracić swoje właściwości, a w konsekwencji część danych, dlatego tak ważne jest, aby kopie zapasowe miały miejsce w kilku miejscach.

Kilka słów o ochronie danych w Internecie

Przechowując dane w Internecie, najczęściej korzystamy z chmur Internetowych. Z pewnością jest to bardzo wygodne rozwiązanie, jednak musimy pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim konieczne jest pamiętanie danych do logowania, jednocześnie musimy uważać, aby nie dostały się w niepowołane ręce. Pamiętajmy również, że chmury danych to tak naprawdę dyski twarde, które również mogą ulec uszkodzeniu, przez co możemy utracić dostęp. Dlatego nie powinniśmy opierać się tylko i wyłącznie na przechowywaniu danych w Internecie, ale również w kilku innych miejscach.


MJA