4 najważniejsze zasady dbania o higienę intymną

Kobieta z rękami na brzuchu
Higiena intymna różni się od zwykłej przede wszystkim rodzajem kosmetyków. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Każda kobieta – zarówno ta młodsza, jak i starsza – powinna dokładnie znać swoje ciało i jego reakcje. Powinna też wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie, również intymne. Poznaj najważniejsze zasady dotyczące higieny intymnej!

1. Antybiotyki i hormony szkodzą zdrowiu intymnemu – stosuj probiotyki

Nasz organizm zamieszkują różnorodne mikroby, w tym także drogi rodne. Ważne, aby umożliwiać rozwój tym przyjaznym naszemu zdrowiu intymnemu!

Swoją mikroflorę naruszasz za każdym razem, gdy leczysz się antybiotykami lub podczas kuracji hormonalnych (m.in. pigułki antykoncepcyjne). Pamiętaj, żeby stosować probiotyki ginekologiczne, np. Lactovaginal.

Więcej informacji na temat mikroflory pochwy znajdziesz na www.lactovaginal.pl.

2. Używaj właściwych kosmetyków

Higiena intymna różni się od zwykłej przede wszystkim rodzajem kosmetyków. Do mycia miejsc intymnych nie stosujemy zwykłego mydła czy żelu pod prysznic!

Na rynku dostępna jest bardzo szeroka gama środków przeznaczonych do higieny intymnej: żelów, mydeł, płynów, emulsji. To nie chwyt marketingowy – mają one bardziej kwaśny odczyn pH (bliższy naturalnemu pH pochwy) niż zwykłe kosmetyki.

Warto wybierać z półki te środki do higieny intymnej, które zawierają dodatkowo kwas mlekowy. Sprzyja on właściwemu rozwojowi flory bakteryjnej miejsc intymnych.

3. Myj się często, ale… nie za często!

Normalnie kobieta powinna podmywać się 2 razy dziennie, w czasie okresu nieco częściej, w miarę potrzeb. Nie rób tego jednak zbyt często – woda ma inne pH niż pochwa, przez co zbyt częste podmywanie zaburza funkcjonowanie jej mikroflory.

Długie kąpiele w wannie (zwłaszcza z dodatkiem płynów i soli do kąpieli) zastąp szybkimi prysznicami. Uwaga na myjki i gąbki! Są one istnym siedliskiem bakterii.

Po myciu delikatnie, ale bardzo dokładnie osusz miejsca intymne. Do tego celu używaj zawsze innego ręcznika niż do reszty ciała!

4. Podpaski, tampony i wkładki higieniczne

Na co dzień używaj wkładek higienicznych i regularnie je zmieniaj. Podczas okresu wymieniaj podpaski lub tampony maksymalnie co 2-3 godziny – wilgotne środowisko pochwy sprzyja namnażaniu się patogennych mikrobów.


Materiał partnera zewnętrznego