Jakie ćwiczenia na brzuch, aby spalić tkankę tłuszczową?

Kobieta z płaskim brzuchem
Aby spalić tkankę tłuszczową nie wystarczy zrobić kilku brzuszków dziennie. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Nawet podczas intensywnego treningu spalanie tkanki tłuszczowej nie zachodzi w takim samym stopniu w różnych partiach ciała. Podczas biegania czy jazdy na rowerze, najtrudniej pozbyć się tłuszczu z okolic brzucha. Ten cel wymaga specjalnych ćwiczeń, o których dowiesz się więcej, czytając nasz poradnik.

Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem treningu?

Trenerzy opracowali ćwiczenia na brzuch. Jednak, aby uzyskać pożądany efekt, potrzeba konsekwencji. Trening jest najskuteczniejszy, gdy powtarza się go dwa do trzech razy w tygodniu, stopniowo zwiększając poziom trudności i liczbę powtórzeń. Niewiele osób wie, że nie powinno się ćwiczyć codziennie. Przede wszystkim mięśnie muszą mieć czas na regenerację.

Tak naprawdę rozbudowują się dopiero w momencie odpoczynku po treningu. Drugą wadą zbyt intensywnych ćwiczeń, jest aspekt psychologiczny. Robiąc trening brzucha codziennie, szybciej się zniechęcisz. Dużo większą wartość ma spokojniejszy plan ćwiczeń kontynuowany miesiącami, niż kilkudniowe mordercze ćwiczenia na brzuch.

Jakie ćwiczenia wybrać?

  • Brzuszki – nie bez powodu to ćwiczenie na brzuch nosi tak wymowną nazwę. Rzeczywiście jest bardzo skuteczne w walce o pięknie wyrzeźbiony brzuch. Niestety nie działa na wszystkie partie mięśni brzucha, dlatego nie może zastąpić całego treningu.
  • Inne wersje brzuszków – wzbogacenie treningu o wariacje tego ćwiczenia, aktywuje dodatkowe grupy mięśni. Szczególnie polecane są brzuszki ze skrętem tułowia, polegające na dotykaniu łokciem kolana po przeciwnej stronie ciała. Kiedy je opanujesz, możesz spróbować jeszcze trudniejszej wersji, czyli brzuszków z wyprostowanymi nogami. Z kolei uniesienie nóg może Ci ułatwić zadanie, jeśli klasyczne brzuszki są jeszcze zbyt trudne.
  • Pływanie – to właściwie nie jedno ćwiczenie, a cały zestaw. Podczas pływania różnymi stylami pracują mięśnie grzbietu, brzucha oraz rąk i nóg. Doskonale wzmacnia również ogólną kondycję organizmu. Pływając, unikniesz przetrenowania pojedynczych partii ciała i zaniedbania innych. Podczas tej aktywności wysiłek rozkłada się najbardziej równomiernie.
  • Deska – ćwiczenie, które potrafi szybko zniechęcić. Polega na leżeniu w pozycji podparcia na zgiętych w łokciach rękach oraz na czubkach palców stóp. Jeśli po raz pierwszy słyszysz o tym ćwiczeniu, prawdopodobnie nie utrzymasz go długo. Specjaliści polecają zaczynać od 30 sekund i stopniowo zwiększać ten czas przy kolejnych treningach.
  • Stepper – to niedrogie urządzenie może zdziałać cuda dla Twojej sylwetki. Wprawdzie trening wykonywany przy pomocy steppera, to nie wyłącznie ćwiczenia na mięśnie brzucha, ale jest pomocny także przy formowaniu tej partii mięśni. Najskuteczniejszy będzie stepper skrętny, bo poza klasycznymi ruchami przypominającymi wchodzenie po schodach, wymaga również ruchu w bok. Tym samym aktywuje mięśnie, które nie są konieczne np. do wykonywania brzuszków.
  • Trening aerobowy – połączenie różnych typów ćwiczeń. Mówiąc ogólnie, jest to zróżnicowany wysiłek fizyczny, podczas którego rośnie tętno. W jego skład może wchodzić wspomniane już wcześniej pływanie, a także bieganie, jazda na rowerze albo przebieżki. Kluczowe nie są tutaj konkretne ćwiczenia na mięśnie brzucha, ale ogólne wzmocnienie wydolności organizmu. Dzięki lepszej kondycji możesz trenować dłużej i podejmować większy wysiłek fizyczny jednorazowo.

Trening to nie wszystko

Oczywiście nie można zapominać, że samo budowanie masy mięśniowej nie wystarczy. Jeśli mięśnie będą ukryte pod warstwą tłuszczu, efekt będzie niezadowalający – choćby nawet ćwiczenia na brzuch były najlepiej dobrane.

Bardzo ważna jest odpowiednia dieta i zdrowy tryb życia. Nie wystarczy też unikać węglowodanów, cukrów czy tłuszczy. Dieta musi być zbilansowana, a posiłki przyjmowane w niewielkich odstępach czasu.

Podsumowując, aby spalić tkankę tłuszczową nie wystarczy zrobić kilku brzuszków dziennie. Konieczny jest plan treningowy, który Cię nie zniechęci, ale pomoże wzmocnić kondycję. Skomponuj go z wykorzystaniem różnych, uzupełniających się, ćwiczeń.

Aby efekt był bardziej widoczny, potrzebna jest także lżejsza i bardziej przemyślana dieta. Warto również zadbać o dobre nawodnienie organizmu, szczególnie przy zwiększonym wysiłku fizycznym. W tym celu pij dużo wody i zastąp nią słodzone napoje.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, ,