Gotu kola – właściwości lecznicze wąkroty azjatyckiej

Gotu kola
Uważa się, że wąkrota azjatycka pomaga zachować młodość, usprawnia funkcjonowanie mózgu, zapobiega depresji. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Gotu kola to roślina wywodząca się z Azji (wąkrota azjatycka), której zbawienne działanie lecznicze i moc właściwości poprawiających pracę organizmu ludzkiego, doceniane są od dawna na całym świecie.

W Indiach, w medycynie naturalnej stosowana jest jako antidotum na szereg dolegliwości. Sprzymierzeńcy uważają, iż pomaga zachować młodość, usprawnia funkcjonowanie mózgu, zapobiega depresji. Co więcej ma również sukcesy w leczeniu bielactwa, łuszczycy, czy egzemy, a także w leczeniu chorób dróg moczowych, w leczeniu astmy, anemii oraz przy walce z nadciśnieniem. W Indiach wąkrota azjatycka wykorzystywana jest także w leczeniu bólu brzucha, biegunek, niestrawności, a nawet cukrzycy. Jednak najczęściej jest stosowana i przemycana za pomocą suplementów jako lek na poprawę koncentracji i pamięci. Zaobserwowano, iż zastosowanie tej rośliny przyczynia się do zwiększenia aktywności układu cholinergicznego, związanego z procesem uczenia się i zapamiętywania.

Gotu kola działanie:

 1. poprawia pamięć i koncentrację
 2. wyostrza myślenie i zdoloność utrzymywania uwagi
 3. poprawia funkcjonowanie układu nerwowego
 4. poprawia krążenie krwi i mikrokrążenie w naczyniach włosowatych
 5. przyspiesza proces gojenia ran i oparzeń
 6. zapobiega depresji
 7. zmniejsza niepokój
 8. zwiększa odporność organizmu

Gotu kola właściwości:

Gotu kola ma bardzo szerokie działanie na organizm ludzki. Dzięki zdolności regulowania pracy przekaźników nerwowych, poprawia pracę mózgu. Zażywanie tej rośliny chroni mózg przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i neurotoksyn. Gotu kola poprawia poziom przyswajania informacji i polecana jest w stanach zwiększonego wysiłku umysłowego. Dzięki swoim właściwościom wąkrota azjatycka obniża ciśnienie krwi i poprawia elastyczność naczyń krwionośnych, usprawnia wydolność organizmu, poprawia samopoczucie i wpływa na jakość snu. Podsumowując, gotu kola posiada właściwości:

 1. przeciwbakteryjne
 2. uspokajające
 3. antydepresyjne
 4. przeciwgrzybiczne
 5. przeciwbólowe
 6. przeciwobrzękowe
 7. przeciwzapalne

Gotu kola znajduje także zastosowanie w kosmetyce. Dzięki jej właściwościom możemy zadbać o kondycję naszej skóry – przyspieszyć proces gojenia ran, wyleczyć trądzik, łuszczycę, opryszczkę, a nawet wspomóc produkcję kolagenu przez skórę. Gotu kola łagodzi obrzęki, rozstępy i cellulit i jest używana jako składnik wielu, leczniczych kosmetyków.

Sposób przyjmowania wąkroty azjatyckiej

Gotu kola występuje pod kilkoma postaciami. Możemy przyjmować ją w tabletkach, pić w naparach, lub stosować jako miejscowe okłady. Zawiera w swoim składzie również witaminy A,C, E, K oraz magnez. Dawka przyjmowanego leku uzależniona jest od określonych schorzeń. Przyjmowanie gotu koli jest w pełni bezpieczne, gdyż nie stwierdzono żadnych efektów ubocznych. Przyjmując roślinę wewnętrznie, w postaci naparów, proszku, czy tabletek poprawiamy krążenie obwodowe i mózgowe. Poprawia się nam zdolność skupienia, zapamiętywania, a jednocześnie wyciszamy się, a stres znika. Jeśli pracujemy umysłowo, uczymy się dużo, eksploatujemy nasz mózg, to gotu kola przyjmowana w ten sposób może przynieść wiele korzyści. Roślina przyjmowana zewnętrznie, do przemywania lub okładów łagodzi podrażnienia skóry, oparzenia, pomaga w walce z trądzikiem, opryszczką, czy pokrzywką. Dzięki stosowaniu tego zbawiennego zioła opóźnimy procesy starzenia. Dzieje się tak dlatego, że zawarte w roślinie składniki przyspieszają syntezę kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego.

Gotu kola – czy warto po nią sięgnąć?

Oczywiście, że warto. Dzięki jej fenomenalnemu działaniu, w całkiem naturalny sposób możemy usprawnić działanie swojego organizmu. Ta roślina ceniona jest na całym świecie, co jest całkiem zrozumiałe biorąc pod uwagę jej właściwości. W końcu od ponad 3000 lat wykorzystywana jest w Ayurwedzie jako naturalny, leczniczy środek i nazywana jest „źródłem życia”. Co ważne, gotu kola wspomaga także leczenie choroby Alzheimera, wspomaga układ ruchu, polepsza ukrwienie tkanek, poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci. Gdy przyjrzymy się z bliska tej roślinie, przestanie nas dziwić jej fenomen.

Gotu Kola od Noble Health


Materiał partnera zewnętrznego