Współcześnie niemal każda gałąź sprzedaży dóbr ma swój odpowiednik w Internecie. Platformy w sieci stały się prostymi i tańszymi odpowiednikami sklepów tradycyjnych: od odzieżowych przez spożywcze, księgarskie, jubilerskie, dziecięce… aż po internetowe apteki. I w związku z tymi ostatnimi rodzą się pytania: jak wygląda sprzedaż wysyłkowa leków i suplementów diety oraz jakie zalety, a jakie ograniczenia ma apteka internetowa?
Apteki internetowe, czyli zakupy bez stresu
Zakupy w aptece internetowej mają wiele zalet: przede wszystkim produkty dostaniemy w niej znacznie taniej niż stacjonarnie. Oszczędności bywają tak duże, że opłata za przesyłkę rozłożona na kilka farmaceutyków podnosi ich cenę w sposób znikomy, wręcz niezauważalny. Dodatkowo nie musimy stresować się, że wybranego przez nas preparatu nie znajdziemy w odwiedzanej placówce i będziemy poszukiwać go w innych aptekach licząc na łut szczęścia. Co ważne, internetowe platformy do sprzedaży medykamentów nie tylko w sposób przejrzysty informują o dostępnych produktach, ale też kategoryzują je według problemu czy potrzeb pacjenta. Jeśli więc nie znajdziemy interesującej nas pozycji, możemy przeanalizować podobne. Bardzo przyjazne pod tym względem jest na przykład menu, które posiada apteka internetowa i-Apteka.pl. Wyszczególnione dolegliwości pozwalają skrócić czas wyszukiwania leku, jeśli na przykład nie pamiętamy jego nazwy albo poszukujemy najlepszego rozwiązania w grupie produktów, np. kropli do oczu albo suplementu diety. Wygoda zakupów w Internecie to także czas na podjęcie decyzji. Ważnych, bo dotyczących własnego zdrowia. Możemy więc zastanawiać się dowolnie długo, bez ponaglających westchnień dobiegających z ogonka kolejki za nami.
Apteki internetowe mają jeszcze jedną niezaprzeczalną zaletę: część z klientów stacjonarnych aptek ma wyraźny dyskomfort, kiedy zamierzają kupić leki na hemoroidy, środki antykoncepcyjne czy inne „kłopotliwe” pozycje asortymentu. Zakupy w sieci pozwalają zachować anonimowość i ominąć tę niezręczność.
Co oczywiste, wybierając e-aptekę, nie musimy fatygować się osobiście do placówki wybierając optymalny dla nas sposób dostarczenia zamówienia.
Leki przez Internet, czyli co warto wiedzieć
Zakupy leków w sieci ułatwiają życie konsumenta, jednak i one są obarczone pewnymi niedoskonałościami. Po pierwsze: ograniczają możliwość konsultacji z farmaceutą, dlatego w razie wątpliwości warto korzystać z opcji kontaktu w sprawie zamówienia (jeśli oczywiście apteka taki umożliwia). Przy okazji dopytajmy także o warunki przechowywania produktów farmaceutycznych, które niejednokrotnie mają swoje wymagania, dotyczące na przykład ekspozycji na światło czy niskie lub wysokie temperatury.
Największym problemem stojącym przed profesjonalnymi aptekami zajmującymi się sprzedażą wysyłkową jest ograniczenie dotyczące handlu lekami na receptę. Obecny stan prawny nie pozwala bowiem na wysłanie leku nawet po przesłaniu czy zeskanowaniu recepty. Wydaje się także, że niewiele w tej sprawie zmienią (aktualnie dość zaawansowane) prace nad e-receptami. Zatem jeśli nasz lekarz wypisze nam produkt medyczny z oznaczeniem RX, niezmiennie czeka nas wizyta w tradycyjnej aptece wraz z oryginałem dokumentu.
Zakupy leków w Internecie oszczędzają nasz czas i pieniądze, a także pozwalają w spokoju domowego zacisza zdecydować o interesującym nas produkcie. Pamiętajmy jednak, żeby wybierać wiarygodne, nastawione na kontakt z klientem platformy, które zagwarantują nam przesłanie pełnowartościowego leku.
OLI