Jak działają okularowe soczewki fotochromowe? Co musisz o nich wiedzieć?

blondynka w okularach fotochromowych
Soczewki fotochromowe reagują na promieniowanie ultrafioletowe i zmieniają swoje zabarwienie na ciemniejsze wraz z jego wzrostem | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Fotochromowe soczewki do okularów to genialny wynalazek optyczny poprzednich dziesięcioleci, który w ostatnim czasie stał się szczególnie popularny. Fotochromowe okulary mogą kojarzyć nam się głównie z wygodą, za którą skrywa się jakaś bliżej nieokreślona zaawansowana technologia. Jak więc działają fotochromowe szkła? Czy wszystkie soczewki fotochromowe sprawdzają się tak samo?

 

Jak działają okulary fotochromowe?

Soczewki fotochromowe reagują na promieniowanie ultrafioletowe i zmieniają swoje zabarwienie na ciemniejsze wraz z jego wzrostem. W ten sposób popularne fotochromy dostosowują natężenie swojego zabarwienia do oświetlenia i dopasowują swoje właściwości ochronne do warunków, w których akurat przebywamy. Fotochromia to zjawisko zmiany barwy niektórych związków chemicznych pod wpływem oddziaływania na nie promieniowania o różnej długości fal, w tym wypadku światła. Dzięki odwracalności tego procesu chemicznego, okulary fotochromowe przyciemniają się, pod wpływem promieniowania UV,  stają się na powrót przejrzyste, gdy promieniowanie zmniejsza się – zmienia się aura lub użytkownik okularów przechodzi do pomieszczenia. Tempo i intensywność przeobrażeń barwnych, któremu poddaje się fotochromowa soczewka okularowa, zależy głównie od natężenia światła, ale mogą mieć na nie wpływ również inne czynniki jak warunki otoczenia, np. temperatura oraz parametry konkretnej soczewki okularowej.

Jak szkła fotochromowe sprawdzają się w praktyce?

Okulary fotochromowe korekcyjne mogą dla ich użytkownika stać się niezastąpionym narzędziem wspomagającym widzenie i chroniącym wzrok przez szkodliwym wpływem promieni UV. Soczewki fotochromowe to przy okazji niezwykle wygodne rozwiązanie, nie tylko dla osób wrażliwych na światło. Zamiast dwóch par okularów wystarczy jedna, by być gotowym na każde warunki pogodowe na spacerze, na szlaku, na stoku i podczas jazdy samochodem.. Jednak nie każde fotochromowe okulary tak doskonale potrafią służyć swojemu właścicielowi. Niektóre zmieniają kolor zbyt wolno, inne nie potrafią przyciemnić się wystarczająco intensywnie. Kluczowe znaczenie ma tu odpowiednia intensywność światła, materiał, z którego została stworzona soczewka oraz zastosowana technologia. Na szczęście najnowszej generacji światłoczułe soczewki zmieniają się błyskawicznie, a poziomem zaciemnienia dorównują okularom przeciwsłonecznym. Takim rozwiązaniem może pochwalić się firma HOYA , która oferuje światłoczułe soczewki okularowe w różnych wariantach, dopasowanych do trybu życia, a nawet stylu preferowanego przez noszącego okulary. Soczewki fotochromowe Hoya nie tylko reagują na zmiany natężenia światła szybciej niż inne, ale także dobrze radzą sobie w różnych warunkach klimatycznych i w różnych porach roku. Trzeba bowiem wiedzieć, że okulary z soczewkami fotochromowymi gorszej jakości miewają trudności z reagowaniem w niskich i wysokich temperaturach, a jedynie te od sprawdzonych producentów uwzględniają specyficzne potrzeby kierowców czy amatorów sportów zimowych.


Materiał partnera zewnętrznego