Fakoemulsyfikacja jako standard w przypadku zabiegów chirurgicznego usunięcia zaćmy

operacja zaćmy
Niemal wszyscy chorzy operowani metodą fakoemulsyfikacji odczuwają poprawę ostrości wzroku | fot.: materiał partnera

Zmętnienie soczewki w przebiegu zaćmy ma charakter nieodwracalny, dlatego jedyną skuteczną metodą leczenia jest chirurgiczne usunięcie zmienionej chorobowo struktury i zastąpienie jej implantem. W krajach rozwiniętych operacje zaćmy standardowo wykonuje się metodą fakoemulsyfikacji, która zapewnia największe bezpieczeństwo i skuteczność leczenia.

Bezpieczeństwo operacji zaćmy metodą fakoemulsyfikacji

Tym, co najmocniej wyróżnia fakoemulsyfikację na tle starszych technik usuwania zaćmy, jest możliwość stosowania bardzo małych cięć. W zależności od używanych narzędzi i umiejętności chirurga wielkość nacięcia w rogówce waha się w granicach 1,8-3,0 mm. Niewielkie nacięcia nie wymagają zakładania szwów, co przekłada się na szybszą i mniej uciążliwą rehabilitację. Zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym (w postaci kropli), w trybie jednego dnia.

Jak każda ingerencja chirurgiczna, również fakoemulsyfikacja niesie ze sobą ryzyko powikłań śródoperacyjnych. W przypadku zabiegów wykonywanych przez doświadczonych lekarzy wynosi ono zaledwie 0,1%. Niskie ryzyko powikłań w połączeniu z dużą skutecznością zabiegu sprawia, że operacjom zaćmy poddają się coraz młodsi pacjenci już w początkowym stadium choroby. Szybkie wdrożenie leczenia pozwala zapobiec trudnościom, z jakimi borykają się osoby, które stopniowo tracą ostrość widzenia.

Skuteczność operacji zaćmy wykonywanych metodą fakoemulsyfikacji

Wykorzystanie fakoemulsyfikacji i zwijanych soczewek jest obecnie standardem w leczeniu zaćmy ze względu na bezpieczeństwo i skuteczność tej metody. Chorobę, która jest jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty, można leczyć w sposób minimalnie inwazyjny. W Polsce pacjenci mogą korzystać z refundacji NFZ na tego typu zabiegi – opowiada ekspert z Kliniki Medycznej i Okulistycznej Okulus w Kaliszu.

Niemal wszyscy chorzy operowani metodą fakoemulsyfikacji odczuwają poprawę ostrości wzroku. Na ostateczny efekt zabiegu wpływa wiele czynników, w tym występowanie chorób współistniejących, wiek pacjenta i rodzaj wszczepionej soczewki. Najlepsze rezultaty przynosi leczenie z wykorzystaniem soczewek wieloogniskowych, które pod względem funkcjonalności są najbliższe naturalnym; zapewniają pełen zakres widzenia obiektów bliskich i oddalonych, w związku z czym pacjent nie musi używać okularów.

Fakoemulsyfikacja przynosi świetne efekty w zakresie poprawy ostrości wzroku, co przekłada się również na jakość życia pacjenta. Operacja zapobiega niepełnosprawności i ułatwia codzienne funkcjonowanie każdej osobie, która dotąd zmagała się z objawami katarakty.

Materiał partnera

Tags from the story
,