Wegetarianizm – jak zacząć? Poznaj zasady!

wegetarianizm posiłek z tofu
Przejście na dietę wegetariańską może być poważnym wyzwaniem. Jednak przy odpowiednim nastawieniu oraz skorzystaniu ze wsparcia fachowców można szybko przekonać się, że ten sposób odżywiania się jest zarówno zdrowy, jak i smaczny | fot.: materiał partnera

Myślisz o tym, aby przejść na wegetarianizm? Taki pomysł pojawia się w głowach coraz większej liczby osób – i to zarówno ze względów zdrowotnych, jak i etycznych, czy ekologicznych. Produkcja mięsa pochłania bardzo wiele zasobów naturalnych, dlatego warto dążyć do jej ograniczenia. Pytanie jednak, na czym dokładnie polega dieta wegetariańska? Czy wegetarianie jedzą ryby? Poznaj najważniejsze zasady.

Wegetarianizm, czyli co? Rozwiewamy wątpliwości

O ile jeszcze kilka lat temu osoby na diecie wegetariańskiej wzbudzały zainteresowanie i konsternację, o tyle dzisiaj ten sposób żywienia staje się dla wielu standardem. Mimo to nadal pokutują pewne mity o wegetarianizmie, które warto wyjaśniać. Odpowiadamy więc na najczęstsze pytania związane z tym typem diety.

Czy dieta wegetariańska wyklucza wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego?

Nie. Wegetarianie nie jedzą przede wszystkim mięsa oraz jego przetworów, czyli np. smalcu oraz żelatyny. Jednak w ich jadłospisie znajduje się nabiał, a więc produkty mleczne – np. mleko, śmietana, masło czy wszelkiego rodzaju sery. Jedzą także jajka. Są one pozyskiwane bez konieczności zabijania zwierząt.

Czy wegetarianie jedzą ryby?

Pytanie o to, czy wegetarianie jedzą ryby, pojawia się dość często. Zasadnicza odpowiedź brzmi: nie. W klasycznym ujęciu wegetarianin nie je ryb pod żadną postacią. Istnieje jednak odmiana tego planu dietetycznego, pół-wegetariańska, nazywana peskatarianizmem. Osoby, które decydują się na taki styl odżywiania się, jedzą ryby, przetwory mleczne oraz warzywa, owoce i produkty zbożowe, ale nie jedzą mięsa i innych produktów pochodzących z uboju (np. smalcu czy żelatyny).

Czy dieta wegetariańska dostarcza wszystkich niezbędnych składników?

Wykluczając z diety mięso, nadal można sobie dostarczyć kluczowych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przykładowo – najważniejszym źródłem białka dla wegetarian są rośliny strączkowe, takie jak fasola, soja, soczewica, ciecierzyca czy bób. To podstawa codziennego jadłospisu, choć równie ważne są inne warzywa, jak również niewielkie ilości nabiału czy produktów zbożowych.

Ale uwaga: aby wegetariańska dieta była zdrowa, musi być prawidłowo zbilansowana. Osobom początkującym może być trudno określić optymalne ilości poszczególnych składników. Dlatego pomocna może być gotowa, smaczna i urozmaicona dieta pudełkowa, np. dostarczana przez Nice To Fit You. Posiłki wege przygotowywane przez doświadczonych szefów kuchni, pozwalają przekonać się, jak zróżnicowany i bogaty w smaki może być jadłospis bez mięsa.

Czy na diecie wegetariańskiej trzeba brać suplementy diety?

Jedynym suplementem, jaki jest zalecany wegetarianom, jest witamina B12, której kluczowym źródłem jest mięso. Warto w tym zakresie skonsultować się z dietetykiem, aby dopasować jej ilość do zapotrzebowania swojego organizmu. Dodatkowo wszystkim, niezależnie od rodzaju prowadzonej diety, jest zalecana suplementacji witaminy D3.

Przejście na dietę wegetariańską może być poważnym wyzwaniem. Jednak przy odpowiednim nastawieniu oraz skorzystaniu ze wsparcia fachowców można szybko przekonać się, że ten sposób odżywiania się jest zarówno zdrowy, jak i smaczny.

Materiał partnera

Tags from the story
,