Proteza zębowa – wykonanie krok po kroku

Kobieta z założoną protezą zębową
Protezy zębowe, oprócz mostów i koron, to najpopularniejsze uzupełnienia ubytków tkankowych oferowanych przez protetyków stomatologicznych. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Protetyka to dział stomatologii zajmujący się kompleksowym uzupełnieniem ubytków tkankowych, narządowych i czynnościowych za pomocą sztucznych materiałów. Głównym zadaniem protetyków jest tworzenie protez i mostków zębowych, dzięki którym pacjent może się cieszyć ładnym uśmiechem.

Czym jest protetyka?

Protetyka to jeden z działów stomatologicznych, który łączy medycynę i technikę. Zajmuje się on uzupełnianiem ubytków tkankowych oraz czynnościowych, zastępując puste miejsca sztucznymi materiałami. Podjęcie leczenia protetycznego umożliwia chorym ponowną radość z pełnego uśmiechu.

Faktycznym zadaniem protetyka jest odtworzenie pierwotnego zgryzu, który został uszkodzony lub utracony z innych powodów, niż urazy mechaniczne. Z jego usług korzystają też pacjenci onkologiczni i ci po przebytych operacjach, którzy muszą być rehabilitowani z użyciem protez.

Protezy zębowe i inne uzupełnienia tkankowe

Protezy zębowe, oprócz mostów i koron, to najpopularniejsze uzupełnienia ubytków tkankowych oferowanych przez protetyków stomatologicznych. Ich wykonanie wymaga niezwykłej dokładności, ponieważ muszą ściśle przylegać do dziąseł. Przed założeniem uzupełnienia pacjent musi wyleczyć pozostałe zęby lub poddać się zabiegowi całkowitej ekstrakcji. Wygojenie ran trwa niekiedy wiele miesięcy.

Dobór materiału do uzupełnienia zależy od możliwości finansowych pacjenta. Dostępne są protezy akrylowe, szkieletowe, nylonowe i acetalowe. Mogą być częściowe lub całkowite. Zalicza się je do tzw. uzupełnień ruchomych, które umożliwiają pacjentom spożywanie pokarmu. W ofercie są też uzupełnienia stałe, czyli korony i mosty: metalowe, porcelanowe i pełnoceramiczne.

Jak się wykonuje protezę zębową?

Wykonanie protezy zębowej wymaga przygotowań złożonych z kilku etapów. Niezbędne są przynajmniej 4 wizyty u stomatologa. Proces przebiega następująco:

  • kwalifikacja do uzupełnienia – na pierwszej wizycie lekarz stomatolog ocenia stan uzębienia pacjenta. Jeśli ma całkowite bezzębie, wykonuje się u niego wycisk górnej oraz dolnej szczęki na przygotowanych do tego celu metalowych łyżkach;
  • odcisk pobrany z metalowych łyżek przemieszcza się na łyżki z tworzywa sztucznego, aby umożliwić stomatologowi kolejne pobranie miary;
  • dobranie koloru uzębienia i wysokości zębów – o barwie uzupełnienia protetycznego decyduje pacjent, ale powinno być ono dobrane stosownie do wieku, aby wyglądało naturalnie. Stomatolog mierzy też wysokość zwarcia (czyli sprawdza, jaka powinna być wysokość zębów);
  • przymiarka protezy wykonanej na próbę – zanim dojdzie do stworzenia protezy docelowej, pacjent musi przymierzyć uzupełnienie próbne, żeby ocenić efekt pracy lekarza. Jego zgoda oznacza, że próbnik można przekazać do protetyka;
  • ostatnia wizyta to przymiarka gotowej protezy wykonanej zgodnie z pobranym wyciskiem. Jest to też czas, gdy można skorygować ewentualne niedociągnięcia.

Protezy zębowe są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ale czas oczekiwania na nie jest dość długi. Koszt wykonania uzupełnienia w gabinecie prywatnym waha się między 650 a 1500 złotych, w zależności od użytego materiału.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, ,