Okulista, okulistyka i badania okulistyczne – co warto o nich wiedzieć?

okulista wizyta lekarska
Według danych GUS co drugi Polak ma stwierdzoną wadę wzroku lub chorobę oczu | fot.: materiał partnera

To w jaki sposób funkcjonujemy na co dzień, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, w tym na zmysł wzroku. Długotrwałe wpatrywanie się w ekran smartfona, niewłaściwa dieta, przemęczanie oczu – to tylko niektóre z czynników, mających negatywny wpływ na to, jak widzimy. Ale nie tylko. Problemem jest także fakt, że za rzadko lub za późno odwiedzamy okulistę.

Problemy okulistyczne, czyli coraz gorszy wzrok Polaków

Według danych GUS co drugi Polak ma stwierdzoną wadę wzroku lub chorobę oczu. Wyniki badania przeprowadzonego na początku 2020 roku w ramach kampanii „Czas Na Wzrok” również potwierdzają te dane. Wykazało ono, że 90% osób w wieku 18-65 lat ma problemy z oczami, a ponad 60% osób zdiagnozowaną wadę wzroku. Te alarmujące dane niestety pogłębiły się podczas pandemii COVID-19. W roku 2020, 70% Polaków nie odwiedziło okulisty, chociaż wzrok populacji podczas pandemii COVID-19 był szczególnie zagrożony. 

Wiadomo, że spędzenie całego dnia w otoczeniu sztucznych źródeł światła emitujących światło niebieskofioletowe jest szkodliwe dla oczu. Doprowadza ono do zespołu suchego oka, uszkodzeń siatkówki i zwyrodnień plamki żółtej. Intensywne wykorzystywanie komputerów, smartfonów, czy telefonów, praca zdalna sprzyjały problemom z wyraźnością widzenia Polaków. Badania przeprowadzone w końcu 2020 roku przez ośrodek IQS w ramach kampanii „Twoje spojrzenie ma znaczenie” wykazały, że po 9 miesiącach pandemii COVID-19 52% Polaków skarżyło się na niewyraźne widzenie, 59% na łzawienie, a 49% na szczypanie i pieczenie oczu. Mimo to wciąż 15 % z tych osób nigdy nie zbadało wzroku i nie zamierzało odwiedzić okulistę (według danych IQS).

Czym zajmuje się okulista?

Okulista to lekarz – specjalista, który ukończył studia medyczne i wyspecjalizował się w dziedzinie okulistyki, czyli dziedzinie medycyny zajmującej się prewencją, diagnostyką i leczeniem chorób oczu. Zajmuje się on nieprawidłowościami w funkcjonowaniu oczu, diagnozowaniem i leczeniem chorób oka. Tych chorób jest dużo, więc wśród lekarzy okulistów istnieją różne specjalizacje, takie jak: 

  • chirurgia oka, 
  • chirurgia refrakcyjna, 
  • chirurgia witreo-siatkówkowa, 
  • okuloplastyka i chirurgia oczodołu, 
  • onkologia okulistyczna, 
  • neurookulistyka, 
  • choroby rogówki, 
  • siatkówki, 
  • odrębne patologii oka. 

Okulista ściśle współpracuje z innymi specjalistami, takimi jak optyk, optometrysta i refrakcjonista. Optyk na podstawie recepty okulisty lub badań wykonanych przez optometrystę wykonuje okulary dla pacjentów, ale również zajmuje się naprawą uszkodzonych okularów. Optometrysta prowadzi badania refrakcji w celu diagnostyki chorób oczu, na podstawie których dobiera dla pacjenta okulary albo soczewki kontaktowe. 

Natomiast refrakcjonista  zajmuje się wadami refrakcji oczu (np. krótkowzrocznością, astygmatyzmem) i dobiera korekcję optyczną (okulary lub soczewki) tych wad wzroku.

Gdzie zrobić badanie okulistyczne?

Możesz umówić się na wizytę do okulisty z badaniem okulistycznym w ramach NFZ oraz skorzystać z oferty prywatnej opieki zdrowotnej w najbliższej placówce (jeśli jesteś np. ze Śląska to być może zainteresuje Cię okulista Chorzów, który przyjmuje w jednym z przodujących ośrodków okulistycznych w kraju). Warto zadbać o regularne wizyty do okulisty, żeby utrzymać oczy w dobrej kondycji i dobrze widzieć w każdym wieku.

okulista
Wiadomo, że spędzenie całego dnia w otoczeniu sztucznych źródeł światła emitujących światło niebieskofioletowe jest szkodliwe dla oczu | fot.: materiał partnera

Okulistę należy odwiedzać regularnie w ramach profilaktyki, dzięki czemu ewentualne schorzenia mogą być wykryte na bardzo wczesnym etapie rozwoju

Jak wygląda badanie okulistyczne?

Lekarz-okulista rozpoczyna badanie od wywiadu, gdzie pyta przede wszystkim o dolegliwościach, wadach wzroku i stosowanych okularach lub soczewkach do ich korekcji, przebytych chorobach, operacjach oczu, czynnikach genetycznych (np. chorobach oczu w rodzinie). Po wywiadzie prowadzi on badanie przedmiotowe z oceną funkcji oka, oczodołów, gałek ocznych. 

Po tym okulista bada ostrość wzroku i pole widzenia za pomocą refraktometrii (komputerowe badanie wzroku) lub tablicy Snellena (obrazki różnej wielkości do odczytania przez pacjenta). Następne badanie okulistyczne to badanie przedniego odcinka oka z oceną funkcji rogówki, tęczówki, soczewki i ciała rzęskowego przy pomocy lampy szczelinowej.  W razie konieczności, po rozszerzeniu źrenic, okulista wykonuje także badanie tylnego odcinku oka (ciało szkliste i siatkówka) przy pomocy oftalmoskopu. 

Dlaczego należy regularnie odwiedzać okulistę?

Wzrok jest jednym z pięciu podstawowych zmysłów umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie człowieka, a oko uważa się za najbardziej złożony i wrażliwy organ ludzkiego ciała. Należy pamiętać, że choroby oka mogą rozwijać się wiele lat bez żadnych objawów. Regularne wizyty u okulisty pozwalają na wczesne wykrycie tych chorób, a więc również na zapobieganie rozwijającym się ukrytym wadom wzroku. 

Z wiekiem jakość widzenia pogarsza się, więc podczas wizyt u okulisty sprawdza się też ostrość i zasięg wzroku. Jeżeli już nosimy okulary, mogą one wymagać dostosowania, żeby zapewnić prawidłową ostrość wzroku. Należy pamiętać, że niektóre choroby, niezauważalne przez pacjenta, mogą być o tyle groźne, że w wyższym stadium zaawansowania skutkują nawet utratą widzenia (np. zaćma, jaskra). Regularne wizyty u okulisty pozwalają na ich wykrycie we wczesnym stadium, co również wpływa na skuteczność leczenia. Zdaniem ekspertów wizyta u okulisty powinna odbywać się raz do roku.

Materiał partnera

Tags from the story
,