Objawy fobii społecznej

terapia fobia społeczna
Jeżeli podejrzewamy u siebie fobię społeczną, w pierwszej kolejności warto udać się do psychologa, który może pomóc zdiagnozować problem, a jeśli to konieczne również do psychoterapeuty, który wdroży odpowiednie postępowanie terapeutyczne | fot.: stock.adobe.com

Fobia społeczna to rodzaj zaburzenia z grupy lękowych, które uaktywnia się w wybranych sytuacjach życiowych związanych z kontaktem, interakcjami z innymi ludźmi. Kontakt nie musi być nawet bezpośredni, często dotyczy tylko rozmów telefonicznych. Objawy specyficzne dla tego zaburzenia mogą znacząco obniżyć jakość codziennego funkcjonowania, a nieleczone – pogłębiać się. Na które objawy mogące znamionować fobię społeczną warto zwrócić szczególną uwagę?

Podstawowym symptomem fobii społecznej jest lęk. Lęk jest oczywiście naturalną emocją, która pojawia się w sytuacji zagrożenia zewnętrznego i ma określone uwarunkowania adaptacyjne i ewolucyjne. W codziennych sytuacjach jest ważnym sygnałem umożliwiającym odpowiednią reakcję. Przybiera jednak patologiczną postać u osób chorych, u których lęk jest nieproporcjonalny w stosunku do zaistniałej sytuacji. Osoba, która go odczuwa wyolbrzymia problemy, a często jest całkowicie sparaliżowana, nie potrafi podjąć działania i odczuwa bardzo konkretne objawy zarówno na poziomie ciała, jak i umysłu.

Jakie są objawy fobii społecznej? 

Zaburzenie lękowe, jakim jest fobia społeczna przejawia się jako irracjonalny, obezwładniający lęk, który jest nieadekwatny w stosunku do rzeczywistej sytuacji. Występuje nie tylko podczas realnego spotkania z drugą osobą, ale również wtedy, gdy chory pomyśli tylko o rozmowie z obcą osobą, przeprowadza rozmowę telefoniczną lub bierze aktywny udział w innej sytuacji publicznej.

Objawy fobii społecznej należą zarówno do grupy psychicznych, jak i fizycznych symptomów. Do najważniejszych należą następujące:

  • drżenie rąk i głosu,
  • jąkanie się,
  • wrażenie zimnego potu na dłoniach i plecach,
  • zaczerwienienie na twarzy,
  • uczucie suchości w ustach,
  • przyspieszone bicie serca,
  • mdłości, problemy żołądkowe, a w skrajnych przypadkach nawet wymioty czy biegunki.

Fobia społeczna czy nieśmiałość?

Diagnozowanie fobii społecznej wymaga dużego doświadczenia i wiedzy, ponieważ objawy często mogą być mylone z nieśmiałością i wycofaniem, szczególnie u dzieci. Jeśli obserwujesz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy lub odczuwasz dyskomfort w sytuacjach społecznych, warto zgłosić się po pomoc do specjalisty. Warto szczegółowo przyjrzeć się własnemu funkcjonowaniu w dużej grupie czy emocjom, jakie budzą się w nas przy okazji spotkania z nieznanymi osobami. Dlatego aby odpowiedzieć sobie na pytanie czy możemy potencjalnie borykać się z fobią społeczną, warto odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań.

Czy obserwujesz niepokój, podwyższony poziom lęku lub inne trudności w następujących sytuacjach:

  • prowadzenie rozmów telefonicznych w towarzystwie innych osób,
  • udział w dyskusjach,
  • spożywanie posiłków w miejscach publicznych,
  • nawiązywanie rozmowy z osobą, którą słabo znasz,
  • pozostawanie w centrum uwagi,
  • korzystanie z publicznych toalet, telefonów i innych,
  • próba nawiązywania kontaktu z osobą, która Ci się podoba,
  • odmawianie sprzedawcom, z których usług lub produktów nie chcesz skorzystać.

Gdzie się zgłosić po pomoc?

Jeżeli podejrzewamy u siebie fobię społeczną, w pierwszej kolejności warto udać się do psychologa, który może pomóc zdiagnozować problem, a jeśli to konieczne również do psychoterapeuty, który wdroży odpowiednie postępowanie terapeutyczne. Obecne badania wskazują, że największą skuteczność w leczeniu zaburzeń lękowych wykazuje terapia poznawczo-behawioralna bazująca na zmianie myśli i zachowań. Fobia społeczna to zaburzenie, które można skutecznie przepracować w obecności specjalisty zajmującego się tym zagadnieniem. 

Nieadekwatny do sytuacji lęk w sytuacji spotkania z drugą osobą, zwany fobią społeczną, to jedno z lepiej poznanych i skutecznie terapeutyzowanych zaburzeń, z którymi mierzymy się współcześnie. Stres, niepewność czy trudności w nawiązywaniu relacji potrafią objawić się w sposób zaburzający zwykłe funkcjonowanie. Dlatego podejrzewając u siebie podobne problemy warto poszukać skutecznej pomocy tak, aby powrócić do dobrostanu i uwolnić się od obciążeń, które wyzwoliły fobię.

OLI