Kupić czy wynająć ekspres do kawy – co bardziej się opłaca

kobiety z kubkami kawy rozmawiające w biurze
Większość dużych firm posiada własne ekspresy, w których można ją parzyć bez ograniczeń, co stanowi swoisty ukłon pracodawcy w stronę pracownika | fot.: stock.adobe.com

Pyszna i aromatyczna kawa z ekspresu to dla wielu idealny początek dnia. Napój pozwala podnieść poziom energii i lepiej się koncentrować. Większość dużych firm posiada własne ekspresy, w których można ją parzyć bez ograniczeń, co stanowi swoisty ukłon pracodawcy w stronę pracownika i jest drobnym elementem wpływającym na wizerunek firmy. Dla wielu pracodawców sporym dylematem jest jednak decyzja, czy lepszy jest wynajem ekspresu do kawy czy jego zakup. Które rozwiązanie jest najbardziej opłacalne?

Wypożyczenie ekspresu do kawy – plusy i minusy

Coraz więcej firm decyduje się na wynajem ekspresu do kawy. Okazuje się bowiem, że takie rozwiązanie jest bardziej korzystne. Dlaczego? Zakup nowego sprzętu, nawet mimo uwzględnienia go w kosztach firmowych, mocno obciąża budżet. Tymczasem wypożyczenie ekspresu do kawy to miesięczna opłata, który w niewielkim stopniu wpływa na finanse firmy. Pozwala jednak pracownikom na korzystanie z tego aromatycznego napoju bez ograniczeń. Oferując ekspres do kawy wypożyczalnia bierze też na siebie koszty serwisowania. W większości przypadkach serwis wkalkulowany jest w cenę wynajmu urządzenia. W ten sposób za każdym razem, gdy pojawia się jakaś awaria, w firmie pojawia się serwisant, który usuwa ją w ramach abonamentu. Dla przedsiębiorstwa to oszczędność pieniędzy i czasu, który należałoby poświęcić na poszukiwanie specjalisty. Co więcej, wypożyczalnia może również zaproponować urządzenie, które najlepiej odpowiada potrzebom firmy i spełnia jej oczekiwania finansowe. Dzięki temu można pozwolić sobie na nowoczesny, profesjonalny sprzęt, który w sklepach kosztuje krocie. Wynajem ekspresu do kawy daje również możliwość wyboru takiego sprzętu, który zadowoli pracowników. Ponadto decydując się na dzierżawę, można współpracować z firmą, która oferuje także próbki doskonałych ziaren.

Zakup ekspresu do kawy – czy warto?

Zakup nowego sprzętu jest wciąż popularnym modelem postępowania. Choć wiąże się z wieloma zaletami, warto też pamiętać o wadach takiej decyzji. Jedną z nich jest przede wszystkim kwestia wymiany sprzętu na nowy. Ekspres do kawy należy utylizować zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jeśli chodzi o dzierżawiony ekspres do kawy wypożyczalnia zajmuje się jego likwidacją. Ponadto problematyczna może być kwestia kosztów naprawy. A jak wiadomo urządzenie jest intensywnie eksploatowane w korporacjach czy nawet większych firmach zatrudniających kilkanaście osób. W związku z tym ulega częstym awariom. Firma, która zakupiła urządzenie, musi zająć się jego naprawą samodzielnie.

Podsumowując, ostateczna decyzja o zakupie lub wynajmie ekspresu do kawy podyktowana jest wszystkim specyfiką konkretnej firmy. Na co zwrócić zatem uwagę? Znaczenie ma zarówno ilość wypijanej kawy, potrzeby dotyczące jakości urządzenia czy też też budżet, jaki może być przeznaczony na sprzęt. Dla wielu przedsiębiorców znaczenie ma także rodzaj współpracy z firmą oferującą sprzedaż lub dzierżawę ekspresu. Zachętą może być promocja albo zniżki na zakup świeżo palonej kawy. Przecież to właśnie jej smak i aromat mają tutaj decydujące znaczenie. Biorąc te wszystkie czynniki pod uwagę, łatwiej będzie podjąć ostateczną decyzję. Najważniejsze, by jej efektem była pyszna kawa.

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto zapoznać się z ofertami firm dzierżawiących ekspresy i zastanowić się nad tym, czy jest to dla nas interesująca opcja. Wśród różnych podmiotów oferujących tego typu usługi znajdziemy z pewnością profesjonalistów, jak Caffe Grano – dzierżawa ekspresów do kawy. Warto zdać się na ich doświadczenie i wiedzę oraz dokładnie policzyć koszty każdego w rozwiązań.

OLI