Mobilne drukarki fiskalne w praktyce – jak działają takie urządzenia?

mobilna drukarka fiskalna-posnet temo online
Pomimo tak małych gabarytów, przenośna drukarka fiskalna Posnet Temo Online oferuje szerokie możliwości i różne, praktyczne funkcje | fot.: materiał partnera

Z uwagi na wyższe parametry techniczne i dodatkowe funkcjonalności, przedsiębiorcy prowadzący działalności handlowe i usługowe często wybierają nowoczesne drukarki fiskalne. Zwłaszcza, że tego typu modele mają też do zaoferowania atrakcyjne rozwiązania pod względem konstrukcji i wygody obsługi. Kiedyś kojarzone przeważnie ze stacjonarnymi technologiami sprzedaży – dziś niejednokrotnie występują w postaci przenośnych urządzeń rejestrujących. Przekonajmy się, co konkretnie sprawia, że mobilne drukarki fiskalne wciąż zyskują na popularności oraz jakie możliwości i korzyści są one w stanie zaproponować.

Zasadnicze cechy drukarek fiskalnych

Przedsiębiorcy szukający urządzeń, które pozwalają na zgodne z przepisami ewidencjonowanie obrotu, zwykle wybierają spośród dwóch podstawowych typów technologii. Mowa o kasach rejestrujących oraz drukarkach fiskalnych. Czym się one różnią? Pierwsze z wymienionych działają niezależnie. Oznacza to, że do prawidłowego funkcjonowania nie potrzebują żadnych innych urządzeń. Tymczasem drukarki fiskalne są technologiami działającymi w oparciu o współpracę z komputerem oraz stosownym oprogramowaniem (sprzedażowym czy też sprzedażowo-magazynowym). Jednocześnie rozwiązania te otwierają przed użytkownikiem wiele dodatkowych opcji. Mowa nie tylko o możliwości zdefiniowania znacznie liczniejszej bazy towarowej (PLU), ale też m.in. o łatwym zarządzaniu stanami magazynowymi, tworzeniu precyzyjnych raportów dotyczących sprzedaży, dość swobodnej konfiguracji w zakresie wydruku rozmaitych dokumentów, czyli jednym słowem – korzystaniu z funkcji, które znacznie usprawniają prowadzenie działalności handlowej bądź usługowej.

Co wyróżnia mobilne drukarki fiskalne?

Dawniej tego typu urządzenia rejestrujące kojarzyły się głównie z pracą w trybie stacjonarnym. W parze z rozbudowanymi możliwościami szły bowiem większe gabaryty technologii sprzedaży. Obecnie jednak przedsiębiorcy mają dostęp do nowoczesnych drukarek fiskalnych o charakterystyce modeli przenośnych. Na czym ona polega?

– Drukarki fiskalne, klasyfikowane jako mobilne, posiadają pewne cechy, które sprzyjają obsłudze klientów podczas pracy w terenie – np. w ramach sprzedaży obwoźnej albo świadczenia usług wymagających dojazdu do klienta. Z pewnością należy wspomnieć o konstrukcji urządzenia. Przenośne drukarki rejestrujące charakteryzują się niedużą, ergonomiczną obudową, co przekłada się na łatwy transport tego typu technologii. Istotnym elementem takich modeli jest też wbudowany akumulator, pozwalający na ciągłość prowadzenia ewidencji w sytuacjach braku dostępu do stałego źródła prądu. Co więcej, drukarki mobilne oferują zazwyczaj możliwość zasilania baterii z wykorzystaniem instalacji samochodowej – tłumaczy Marcin Ciechowicz, Kierownik Działu Serwisowego w Polskim Centrum Kas Fiskalnych.

Jednym z bardziej znanych przykładów, odzwierciedlającym wymienione atuty, jest mobilna drukarka fiskalna Posnet Temo Online. Wystarczy przywołać wymiary i wagę tego urządzenia – 128 x 86 x 46 mm oraz 360 g – by przekonać się, jak kompaktowe potrafią być współczesne technologie sprzedaży. Solidna, a zarazem poręczna i estetyczna obudowa drukarki fiskalnej wykazuje więc gotowość do częstego przenoszenia urządzenia z miejsca na miejsce czy stosowania go w zróżnicowanych warunkach pracy. Natomiast znajdująca się w Temo Online bateria, przy pełnym naładowaniu, pozwala na dłuższe działanie poza zasilaniem sieciowym (wystawienie nawet do 50 000 wierszy tekstu na paragonach czy innego typu dokumentach).

Co istotne, wymienione cechy sprawdzają się nie tylko w trybie mobilnym. Okazują się również idealnymi rozwiązaniami w przedsiębiorstwach działających stacjonarnie – np. w kontekście dość małych stanowisk obsługi klientów czy choćby niespodziewanej, krótkotrwałej awarii prądu, która może przydarzyć się wszędzie, jednak nie musi prowadzić do konieczności zaprzestania pracy. Ponadto, istnieją też inne atuty mobilnych drukarek fiskalnych, podkreślające uniwersalność tych rozwiązań.

Przenośne drukarki fiskalne – jakie możliwości oferują?

Przywołany model polskiego producenta technologii sprzedaży dowodzi jednocześnie, że obecnie mobilne drukarki fiskalne – mimo tak małych gabarytów – są w stanie zaoferować całkiem wysokie parametry użytkowe oraz wiele praktycznych funkcji. Dla przykładu, Temo Online pozwala na obsługę aż do 100 000 pozycji PLU znajdujących się w bazie towarowej (zdefiniowanej w programie sprzedażowym). W efekcie, mobilna drukarka fiskalna sprawdzi się nawet przy bogatszym asortymencie. Co jeszcze ma w zanadrzu przywołany model?

– Posnet Temo Online to urządzenie wyposażone w szybki, wydajny mechanizm drukujący marki Seiko. Charakteryzuje się on nie tylko sprawnym wystawianiem paragonów, faktur VAT oraz innych dokumentów, ale również niezwykle prostą instalacją rolki papieru termicznego, na zasadzie rozwiązania „drop-in”. Co więcej, umożliwia wydruk paragonów z dodatkowymi elementami: grafiką w stopce, logo firmy w nagłówku czy NIP-em nabywcy w części fiskalnej dokumentu – wspomina Marcin Ciechowicz z PCKF.

Nie bez znaczenia są także standardy komunikacyjne, dostępne w mobilnym urządzeniu rejestrującym. Zwłaszcza w przypadku modelu Temo Online, który spełnia wymogi internetowej współpracy z Centralnym Repozytorium Kas. Drukarka fiskalna może transmitować niezbędne dane do CRK na dwa sposoby. Pierwszy z nich to wykorzystanie wbudowanego portu USB i komputera z dostępem to internetu. Drugi zaś, gwarantujący łączność bezprzewodową, jest dostępny po zastosowaniu opcjonalnego modułu Wi-Fi. To kolejny przykład na to, że mobilne drukarki fiskalne nie tylko oferują różne, nowoczesne i praktyczne rozwiązania. Modele od uznanych producentów pozwalają także na wybór opcji dostosowanych do preferencji użytkowych i potrzeb danego biznesu.

OLI