Praktyki nigdy dość, czyli przydatne wskazówki dotyczące skutecznej nauki języków obcych

kobieta w szkole językowej ucząca sie z podręcznika
Zapoznaj się z praktycznymi wskazówkami, które w przyjemny sposób pomogą Ci szybciej opanować nowy język | fot.: stock.adobe.com

Skuteczne metody nauki są kluczem do opanowania nowych umiejętności. Dotyczy to również sytuacji, w której postanawiasz nauczyć się języka obcego. Jeżeli twoim celem jest płynne porozumiewanie się w nowym języku, to ten artykuł jest dla Ciebie! Zapoznaj się z praktycznymi wskazówkami, które w przyjemny sposób pomogą Ci szybciej opanować nowy język.

Wykorzystaj darmowe aplikacje na telefon

Z pewnością słyszałeś już o aplikacji Duolingo, gdzie od podstaw możesz nauczyć się podstawowych słówek i zwrotów w wybranym przez siebie języku. Wystarczy przejść darmową rejestrację i wybrać dzienny limit słówek, który chcesz się nauczyć. Począwszy od prostych poziomów, przejdziesz przez różne zakresy tematyczne i gramatyczne, które pozwolą Ci zdobywać coraz to bardziej zaawansowaną wiedzę. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest konsekwencja. Tak samo będzie i w tym przypadku. Możesz konkurować ze znajomymi, kto będzie miał więcej dni nauki z rządu. Im więcej, tym lepiej.

Jeżeli interesuje Cię bardziej zaawansowane narzędzie, które możesz wykorzystać do skutecznej nauki języków obcych, zapoznaj się z aplikacją na telefon Quizlet. Jest również dostępna w wersji na komputer. Dzięki różnym opcjom w tej aplikacji sam zdecydujesz, czego chcesz się uczyć. O ile pierwsze narzędzie służyło do nauki z gotowych zestawów, to w tym sam o wszystkim decydujesz. Tworzysz własne bazy słówek lub zwrotów, na podstawie których zostaną wygenerowane różne narzędzia do dalszej nauki. Jeśli lubisz uczyć się z fiszek, to będziesz mieć taką opcję do wyboru. Kilkukrotne powtórzenie całego materiału z pewnością sprawi, że wiedza zostanie utrwalona w twojej pamięci na długo. Do wyboru będziesz mieć również karty memory, uzupełnianie, sprawdziany, testy i inne. A to wszystko z materiału, o którym sam zdecydowałeś.

Nauka przez rozrywkę

Popularność serwisów streamingowych daje wiele możliwości. Poza korzystaniem z niemal nieograniczonego źródła filmów i seriali można wykorzystać czas spędzany na ich oglądania również do nauki. Aby tak się stało, skorzystaj z opcji zmiany języka z polskiego na ten, który chcesz się nauczyć. Zwykle będzie to angielski, ale możesz być pewien, że nie zabraknie tam również filmów w innych językach. Na początku twoim zadaniem będzie osłuchiwanie się z nową mową. Poznasz brzmienie i podstawowe struktury gramatyczne, jakie zwykle wykorzystywane są w mowie codziennej. Gdy już poczujesz się pewniej, możesz zmienić napisy z polskich na wybrany przez siebie język. Wtedy jednocześnie poznasz, jak zapisać dane słowa i wyrażenia, oraz jak poprawnie je wymawiać. Szukając odpowiedniego filmu lub serialu wybierz ten, który już kiedyś oglądałeś. Dzięki temu będziesz znać historię a może i większość dialogów. Pozwoli to na zachowaniu większego skupienia na poszczególnych słówkach, bez przejmowania się, że coś umknie nam z fabuły. Po zakończonym oglądaniu zrób sobie małą powtórkę, zadając sobie kilka pytań. Jakie trzy nowe słowa lub wyrażenia zapamiętałeś? Co zwróciło twoją szczególną uwagę? Opowiedz w kilku zdaniach, o czym opowiadał nowy odcinek? Takie naturalne ćwiczenie języka w mowie sprawi, że nabierzesz doświadczenia w mówieniu, a przy okazji ponownie powtórzysz nowo poznane słownictwo.

Nowe technologie sprawiają, że coraz łatwiej jest nam zdobywać nową wiedzę. Warto wykorzystać to na naszą korzyść. Szukajmy sposobów, jak czynności wykonywane na co dzień wykorzystać do szybszej i skuteczniejszej nauki języków obcych. Przedstawione sposoby pozwalają zdobywać i powtarzać nową wiedzę w każdym miejscu i o każdej porze dnia. A ty, jaki mały krok zrobisz już dziś, aby przybliżyć się do osiągnięcia swoich celów?


KMI