Tych kilka prostych rozwiązań powinno poprawić wydajność pracy Twojego laptopa

mężczyzna pracujący przy laptopie
Co jeśli nasze urządzenie jest dość stare, zacina się, ale nie możemy pozwolić sobie na zakup nowego? Powinniśmy wypróbować kilka rozwiązań, być może część z nich okaże się pomocna i przyspieszy działanie laptopa | fot.: stock.adobe.com

Kiedy kupujemy nowego laptopa, z reguły cieszymy się, ponieważ działa on nieskazitelnie. Nie zacina się, szybko przetwarza wszelkie procesy, doskonale radzi sobie z obsługiwaniem gier i programów. Niestety po jakimś czasie użytkowania mamy do czynienia z pierwszymi sytuacjami, w których jesteśmy świadkami problemów ze stabilnością działania. Na szczęście za pomocą kilku łatwych kroków jesteśmy w stanie w błyskawiczny sposób poprawić wydajność naszego urządzenia, a kupowanie nowego modelu nie będzie konieczne.

Wydajność laptopa- od czego zależy?

Przede wszystkim każdy użytkownik powinien zdawać sobie sprawę z tego, że wydajność naszego urządzenia zależy przede wszystkich od podzespołów, które znaleźć można zdejmując obudowę. Dostrzeżemy tam takie elementy, jak chociażby procesor, kartę graficzną, płytę główną, kartę sieciową, kartę dźwiękową, pamięć RAM, a także dysk twardy. To właśnie od jakości tych komponentów zależy czy nasz notebook będzie działał dostatecznie szybko. Warto wiedzieć, jakie aspekty istotne są przy wybieraniu niektórych części. W przypadku procesora użytkownik powinien zwrócić uwagę na ilość rdzeni, częstotliwość taktowania, a także architekturę procesora. Nie zagłębiając się w szczegóły, im te wartości są wyższe, tym lepszy jest CPU. Jak wybrać dobry dysk twardy? Powinien być pojemny, a dodatkowo stosunkowo szybki. Na rynku najczęściej spotykane rodzaje to SSD i HDD. Te pierwsze charakteryzują się dużą szybkością działania, niestety są zdecydowanie droższe, a wolnej pamięci jest stosunkowo mniej. W przypadku dysku HDD wygląda to zupełnie odwrotnie. Jeśli chodzi o kartę graficzną, profesjonaliści najczęściej wzorują się oceną „passmark”, która to pozwala na rzetelne porównanie dwóch modeli.

W jaki sposób poprawić wydajność laptopa?

Co jeśli nasze urządzenie jest dość stare, zacina się, ale nie możemy pozwolić sobie na zakup nowego? Powinniśmy wypróbować kilka rozwiązań, być może część z nich okaże się pomocna i przyspieszy działanie laptopa. Przede wszystkim usuńmy stare, przestarzałe dane, które od dłuższego czasu nie są użytkowane. Jeśli dysk twardy zapełniony jest po brzegi, wówczas możemy być świadkami wolniejszego działania. Kolejnym krokiem będzie zainstalowanie oprogramowania antywirusowe, a także zeskanowanie notebooka pod kątem złośliwego oprogramowania. Niektóre wirusy mogą obciążać zasoby, co w znacznym stopniu zmniejsza wydajność. Alternatywnym rozwiązaniem może okazać się formatowanie komputera. Jest to czynność, która z pewnością wymaga dość dużych umiejętności, jednakże postępując zgodnie ze wskazówkami w sieci, jesteśmy w stanie dokonać tego na własną rękę. Problematyczne może okazać się instalowanie sterowników, ale w każdej sytuacji o pomoc możemy poprosić bardziej doświadczonego znajomego bądź serwis. Warto jeszcze sprawdzić temperatury podzespołów, jeśli są one zbyt wysokie, może to powodować wolniejsze działanie. Możliwy jest zakup podstawki chłodzącej, która powinna rozwiązać ten problem.

MJA