Stablecoiny to waluty cyfrowe, które różnią się od innych kryptowalut znacznie mniejszą skłonnością do drastycznych zmian swojej wartości. Ich domeną jest szeroko rozumiana stabilność. Stablecoiny nie są tak ryzykownymi walutami cyfrowymi, jak inne, ponieważ ich wartość jest ściśle powiązana z wartością wybranej waluty fiducjarnej, a nawet z wartością kruszców, głównie złota.
Inwestowanie w stablecoiny cieszy się dużą popularnością. Ich cena jest przewidywalna, a transakcje dokonywane z ich udziałem – tanie.
Najważniejsze informacje o stablecoinach
Wartość stablecoinów jest związana z wartością waluty krajowej, głównie dolara amerykańskiego. Ta z kolei jest wspierana przez banki centralne i rząd. Stablecoiny zapewniają o swoim bezpieczeństwie i gwarancji. Jest to możliwe dzięki posiadanym przez nich rezerwom z pakietami aktywów, w takimi jak krótkoterminowe papiery wartościowe czy gotówka. Co więcej, niektóre stablecoiny stosują specjalne algorytmy, które pomagają zarządzać tokenami w obiegu i odpowiednio dostosowywać ich podaż i popyt.
Stablecoiny są wolne od gwałtownych wzrostów i spadków wartości, które obserwujemy w przypadku innych kryptowalut. Co ciekawe, stablecoiny można dodatkowo podzielić na dwa rodzaje – te, które są zabezpieczone walutą fiat oraz te, które są zabezpieczone inną kryptowalutą.
Tym, co wzbudza nieco większe znaki zapytania jest poleganie na długach krótkoterminowych, co jak dodają eksperci z portalu Pattern Trader, nie gwarantuje aż takiej płynności w niekorzystnych momentach dla gospodarki. Te cechy stablecoinów sprawiają, że są one uważane, jako połączenie między walutami krajowymi i cyfrowymi.
Największy stablecoin – Tether
Tether (USDT) jest stablecoinem opartym na blockchain, którego monety są zabezpieczone taką samą kwotą dolarów amerykańskich. 1 Tether ma więc wartość 1 dolara. USDT to trzecia co do wielkości kryptowaluta na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej.Tether jest chętnie wybierany przez tych inwestorów, którzy chcą uniknąć skrajnej zmienności i ryzyka, które charakteryzuje inne kryptowaluty. Z drugiej strony firma Tether Ltd. nie daje żadnej gwarancji dotyczącej prawa do wykupu lub wymiany USDT na dolary amerykańskie.
Inne stablecoiny
- Binance USD posiada zatwierdzenie wydane przez NYDFS (Departament Usług Finansowych Stanu Nowy Jork). Jego powstanie jest efektem współpracy Binance i Paxos. Pozwala na handel parami walutowymi i dla wielu użytkowników stanowi dobrą alternatywę dla innych walut krajowych. BUSD można bez problemu wymieniać 1:1 z dolarem. Transakcje są szybkie i praktycznie pozbawione dodatkowych opłat.
- USD Coin to efekt wspólnego projektu Coinbase i Circle, który pojawił się na rynku w 2018 roku. Również jest powiązany z amerykańskim dolarem, którego tokenizuje i ułatwia płatności internetowe i w blockchain. USD Coin można szybko wymienić na dolary amerykańskie. Według firmy Circle każdy USD Coin posiada zabezpieczenie w postaci dolarów trzymanych w rezerwie lub innych inwestycji.
- Dai utrzymuje swoją wartość odpowiadającą dolarowi amerykańskiemu, dzięki systemowi inteligentnych kontraktów w Ethereum. Dai tworzy się na bazie procesów pożyczek i spłat, które są dostarczane przez inteligentne kontrakty w formie dApps. Wszyscy użytkownicy Ethereum pożyczają swoje tokeny w sieci, a w zamian otrzymują nowo utworzone jednostki Dai.
Jaka przyszłość czeka stablecoiny?
Stablecoiny nie mogą narzekać na brak zainteresowania. Szczególnie popularne są w kręgach korporacyjnych. Międzynarodowe firmy płatnicze, takie jak PayPal, umożliwiają już przetwarzanie transakcji przy pomocy stablecoinów. Jest to ogromną zaletą dla samych użytkowników, ponieważ dzięki temu, mogą oni cieszyć się niższymi prowizjami za transakcję i szybszym przetwarzaniem przelewów.
Nie brakuje opinii, że pewnego dnia stablecoiny mogą stać się mocną konkurencją dla dolara amerykańskiego, a plotki te są podsycane samymi działaniami amerykańskiego rządu, który obawia się tego, że stablecoiny są nie do końca uregulowane i na dłuższą metę mogłyby doprowadzić do niejasności na rynkach finansowych.
Czy warto inwestować w stablecoiny?
Inwestorzy decydujący się na dodanie do swojego portfela stablecoinów, argumentują to nie tylko zabezpieczeniem przed gwałtownymi wahaniami cen, które wynikają z faktu, że na wartość innych kryptowalut nie mają wpływu żadne przepisy, ani prawo. Dodają, że stablecoiny są szeroko akceptowane na wielu giełdach kryptowalutowych (na których np. nie akceptuje się dolarów) oraz ułatwiają handel dzięki krótszemu czasowi przetwarzania transakcji i niższym opłatom.
Stablecoiny to więc rozwiązanie dla wszystkich, którzy boją się inwestycji w aktywa wysoce spekulacyjne i nie chcą ryzykować nagłej utraty swoich środków. Ustrukturyzowane zasady działania stablecoinów sprawiają, że są one uważane za najbezpieczniejsze waluty cyfrowe na rynku.
Jak zawsze w przypadku inwestowania w jakiekolwiek kryptowaluty, warto dobrze poznać rynek oraz zbudować sobie strategię inwestycyjną. Stablecoiny są “stabilnym” aktywem, jednak z tyłu głowy warto mieć również ich słabe strony, o których wspomniano w tym artykule.
Materiał partnera