Część samochodowe: jak wybrać filtry oleju do auta?

części samochodowe
Części samochodowe powinny być zawsze dopasowane do konkretnego modelu samochodu i pozostałych części. Oczywiście niektóre elementy są uniwersalne i pasują do dużej grupy aut, natomiast nie dzieje się tak w przypadku wszystkich akcesoriów i części wymiennych | fot.: StockAdobe.com

Kupno części do samochodów osobowych dla osób, które a co dzień nie zajmują się profesjonalną naprawą samochodów, może stanowić prawdziwy problem. Część kierowców nie zdaje sobie bowiem sprawy, z kryteriów, jakie należy wziąć pod uwagę przy zakupie hamulców, filtrów oleju lub sprzęgła. W przypadku filtrów oleju jest to szczególnie częsty problem. 

  1. Jak (nie)kupować części do samochodu?
  2. Dlaczego warto być uważnym, kupując filtr do auta?

Jak (nie)kupować części do samochodu?

Części samochodowe powinny być zawsze dopasowane do konkretnego modelu samochodu i pozostałych części. Oczywiście niektóre elementy są uniwersalne i pasują do dużej grupy aut, natomiast nie dzieje się tak w przypadku wszystkich akcesoriów i części wymiennych. Dlatego też zawsze dobrze jest skorzystać z porady fachowca, który zajmuje się naprawą samochodów. Część kierowców kupuje na przykład filtry do auta na podstawie dopasowania gwintu oraz oceny wielkości samego filtra. Wydaje im się, że te dwa aspekty są kluczowe przy wyborze filtra. Tak jednak nie jest i w warsztacie samochodowym szybko może okazać się, że zakup trzeba zwracać albo wymieniać na inny model. Warto pamiętać, że filtr pownien być zawsze dopasowany do konkretnego modelu samochodu i jego silnika. Tylko z pozoru duża grupa filtrów wygląda prawie identycznie. Podobne lub wręcz identyczne gwinty i wymiary odbudowy jeszcze o niczym nie świadczą. Pozostałe parametry są bowiem zupełnie inne dla każdego pojazdu i warto o tym pamiętać.

Dlaczego warto być uważnym, kupując filtr do auta?

Akcesoria i części szczególnie w przypadku silnika, jak i układu hamulcowego (klocki hamulcowe, tarcze hamulcowe, sam hamulec) powinny być dokładnie dobrane do pojazdu. Markowe części to gwarancja, że wszystko będzie działało tak, jak powinno. W przypadku zakupu i montażu niewłaściwych filtrów system może nie zapewniać właściwej filtracji, co z kolei w bezpośredni sposób może przyczynić się do uszkodzenia silnika.  Jeśli w danym pojeździe zostanie zamontowany zły filtr, może okazać się, że nie ma on ani odpowiednich zaworów, ani parametrów umożliwiających całemu systemowi właściwą pracę. Ważne jest to, że filtry do auta są konstruowane tak, aby otwierały się przy odpowiednim dla danego modelu ciśnieniu cieczy. Jeśli filtr nie koresponduje z danym ciśnieniem, silnik może ulec poważnej awarii. Ważne jest to, aby w filtrze znajdowały się odpowiednie zawory (przeciwzwrotny, bezpieczeństwa, eco – Anti-Syphon Valve). Przy tego typu zakupach nie warto oszczędzać na siłę, pozorne oszczędności mogą bowiem ostatecznie doprowadzić do jeszcze poważniejszych wydatków.


Materiał partnera zewnętrznego