Dużo podróżujesz? Poznaj idealny dla siebie pakiet OC

Droga i samochody
Posiadanie polisy OC daje kierowcom finansowe bezpieczeństwo. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Lubisz poznawać nowe miejsca, ale też chcesz wszędzie czuć się bezpiecznie? A może mieszkasz za miastem lub Twoja praca wymaga od Ciebie częstych wyjazdów? Zastanów się, czy zamiast kupować co roku to samo ubezpieczenie nie warto poszukać na rynku oferty, która bardziej będzie odpowiadała Twoim potrzebom. Nie odkładaj tego na później, już dziś wybierz dla siebie idealny pakiet OC.

Oferty podstawowe

Warto przypomnieć, że posiadanie ubezpieczenia OC samochodu w Polsce jest obowiązkowe. Dzięki temu kierowcy mogą czuć się bezpiecznie na drodze wiedząc, że każdy z nich posiada taką ochronę. Większość polis OC zawieranych jest na okres 12 miesięcy i ulega automatycznemu przedłużeniu na kolejny rok. Warunkiem przedłużenia ochrony jest opłacenie ubiegłorocznej polisy, brak wypowiedzenia lub sprzedaży pojazdu.

Posiadanie polisy OC daje kierowcom finansowe bezpieczeństwo. Dzięki niej koszty zdarzeń drogowych, które były przez nich spowodowane, przechodzą na ubezpieczyciela. Niektóre zakłady ubezpieczeń oferują polisy OC z bezpośrednią likwidacją szkód (tzw. BLS). Oznacza to, że poszkodowany w kolizji drogowej zgłasza się do swojego ubezpieczyciela, a nie do ubezpieczyciela sprawcy. Ubezpieczyciele między sobą rozliczają już koszty naprawy. Przyspiesza to likwidację szkody i ułatwia poszkodowanemu cały proces.

Oferty rozszerzone i opcje dodatkowe

Chcąc wybrać bogatszą wersję ubezpieczenia OC, warto zorientować się, co oferuje Twój ubezpieczyciel. Niektóre zakłady wzbogacają swoją ofertę OC np. o ochronę zniżek za historię ubezpieczenia po szkodzie. Dzięki tej opcji, pomimo zaistnienia szkody, wzrost składki OC w kolejnym roku nie będzie tak odczuwalny. Warto także zwrócić uwagę na ubezpieczenie assistance oferowane w cenie OC. Korzystając z niego, możesz liczyć np. na bezpłatne odholowanie swojego pojazdu z miejsca zdarzenia czy pomoc informacyjną.

Osoby często wyjeżdżające za granicę autem z pewnością zainteresuje opcja tzw. Zielonej Karty. Jest to przedłużenie ubezpieczenia OC na kraje, które nie honorują zwykłego polskiego OC. Dzięki temu certyfikatowi nabywanie komunikacyjnego ubezpieczenia OC na granicy każdego z odwiedzanych krajów nie będzie konieczne. Aktualną mapę Systemu Zielonej Karty znajdziesz na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych: https://www.pbuk.pl.

Na rozszerzone oferty ubezpieczenia OC powinny zwrócić szczególną uwagę osoby, które dużo podróżują i tym samym narażają się na większą liczbę zdarzeń drogowych. Przejrzyj oferty na rynku, umów się z agentem ubezpieczeniowym i stwórz idealną polisę – może nawet lepszą, niż ta, którą przez wiele lat odruchowo przedłużałeś.


Materiał partnera zewnętrznego