Ubezpieczenie samochodu w Polsce jest bardzo prostą sprawą – wystarczy wybrać ubezpieczyciela, interesujące nas warianty i gotowe. Wszystko wydaje się bardzo proste, jeżeli mówimy o samochodzie, który jest w miarę nowy. Schody zaczynają się wówczas, kiedy nasze auto jest wiekowe lub też kwalifikuje się do miana zabytku z żółtymi tablicami.
Problematyczne ubezpieczenie?
Każdy miłośnik starej motoryzacji na pewno zetknął się z problemem ubezpieczenia swojego samochodu. Dla przykładu Jaguar Roadster z 1972 roku to przepiękny model, który każdy pasjonat z dumą zechciałby prezentować na zlotach, czy weekendowych przejażdżkach. Jednak ubezpieczenie tak wiekowego samochodu – który ma ponad 40 lat – jest w naszym kraju bardzo ciężkim przedsięwzięciem. Formalności z ubezpieczeniem samochodu trwają przeważnie kilka tygodni. Dopiero po tym czasie mamy możliwość otrzymania tak zwanych żółtych tablic oraz benefitów, jakie niosą one ze sobą – wieczystego przeglądu, jak również wykupienia krótkoterminowego OC działającego na zasadzie „nie jeździsz to nie płacisz”.
Samochód zostaje zakwalifikowany jako zabytkowy w momencie, kiedy zostanie wpisany do rejestru zabytków lub też ujęty w odpowiednim miejscu – w dobrach kultury. Jeżeli auto nie występuje w takim rejestrze, wówczas zostaje on uznany za auto historyczne.
Poszukiwanie ubezpieczyciela
Ubezpieczyciele w naszym kraju bardzo niechętnie decydują się na ubezpieczenie samochodu zabytkowego. Nie mając doświadczenia w ubezpieczeniu tego typu, każdy skieruje swoje kroki w kierunku pierwszego lepszego ubezpieczyciela. Okaże się to jednak bezcelowe, gdyż większość z nich nie udzieli nam informacji o ubezpieczeniu samochodu zabytkowego – ponieważ takiej oferty nie przewiduje. W momencie, kiedy znajdziemy już ubezpieczyciela, który zechce ubezpieczyć nasz samochód, wówczas okaże się, że cena jest na tyle zaporowa, że nierealna do zapłaty. Czemu firmy ubezpieczające samochody nie zawsze decydują się na ubezpieczenie samochodu zabytkowego?
Co warto polecić?
Nie wiadomo dlaczego, jednak na szczęście są na polskim rynku firmy, które mimo wszystko decydują się na ubezpieczenie starszych samochodów. Decydując się na ubezpieczenie samochodu wiekowego, warto wziąć pod uwagę ubezpieczenie Classic Car Insurance. Pamiętać jednak należy o kilku zasadach, jakie należy spełnić, aby uzyskać tego typu ubezpieczenie. Przede wszystkim nasz samochód musi być wiekowy. Dodatkowo konieczne jest spełnienie określonego stopnia oryginalności części w naszym samochodzie – jeżeli wskaźnik ten przekracza 75%, wówczas nie ma problemu. Poniżej tej wartości samochód kwalifikowany jest jako replika.
Materiał partnera zewnętrznego