Jak usunąć resztki smoły i asfaltu z karoserii?

Smoła i asfalt na karoserii
Kiedy tylko zauważymy nieestetyczne czarne plamy, działajmy od razu. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Remonty na polskich drogach sprzyjają częstym zabrudzeniom naszych aut. O ile dość łatwo pozbyć się piachu i kurzu, udając się na myjnię samochodową, o tyle plamy ze smoły i resztki gorącego asfaltu mogą przyprawić właściciela pojazdu o ból głowy. Na szczęście są sposoby na ich proste usunięcie i to bez żadnej szkody dla karoserii. Jakie Zdradzamy sekret!

Podstawowa zasada to działać jak najszybciej. Kiedy tylko zauważymy nieestetyczne czarne plamy, działajmy od razu. Z czasem lepka substancja będzie coraz mocniej wiązać się z lakierem i po paru dniach czy tygodniach stanie się już nie lada kłopotem.

Świeże zabrudzenia

Kiedy plama jest jeszcze świeża, możemy próbować ją usunąć np. papierowym ręcznikiem. Zabrudzenia ze smoły i roztopionego asfaltu lekko odstają od karoserii, łatwo jest je więc zauważyć nawet na ciemnych kolorach lakieru. Trzeba jednak bardzo uważać, żeby ich nie rozsmarować.

Istnieją zwolennicy domowych patentów, takich jak potraktowanie plamy masłem, benzyną ekstrakcyjną, a nawet olejem napędowym, jednak zdecydowanie bezpieczniej jest sięgnąć po sprawdzone środki chemiczne, przeznaczone do czyszczenia karoserii i usuwania z niej problematycznych zabrudzeń. Specjalistyczne preparaty zagwarantują bezpieczeństwo naszego lakieru, a nas samych i nasze auto uchronią przed wizytą u lakiernika.

Co robić – krok po kroku

Ubrudzone smołą, resztkami asfaltu lub żywicą miejsce należy spryskać preparatem, a następnie pozostawić go na minutę. W tym czasie aktywne substancje zdążą wniknąć w zabrudzenie i je rozpuścić. Nie należy skracać czasu działania produktu na czyszczonej powierzchni, gdyż wtedy zabrudzenie może nie zostać do końca usunięte. Po upływie 1 minuty usuwamy plamę za pomocą miękkiej szmatki np. z mikrofibry.

W przypadku bardziej opornych plam czynności należy powtarzać do momentu całkowitego usunięcia zabrudzenia. Należy jednak przy tym pamiętać, że przedłużanie czasu ekspozycji preparatu na karoserię może mieć na nią negatywny wpływ, warto więc trzymać się ściśle dołączonej do opakowania instrukcji.

Ceny większości dostępnych na rynku specjalistycznych preparatów mieszczą się w przedziale od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Nie jest to więc duży wydatek, a jedno opakowanie środka starczy nam na kilkadziesiąt użyć. Na stronie moje-auto.pl zapoznać się można z wysokiej jakości specyfikami.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, ,