Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą
Jeżeli złodziej uprze się, by ukraść jakieś auto, to prawdopodobnie mu to się uda | fot.: materiał partnera

Z powodu kradzieży w 2021 roku w Polsce wyrejestrowano 7098 pojazdów osobowych. Według  Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, to o 2,7% więcej niż rok wcześniej, jest to niewielki wzrost. Jednak warto zabezpieczyć się, by Twoje auto nie stało się częścią tej smutnej statystyki.

W Polsce największą popularnością wśród złodziei cieszą się samochody marek niemieckich takich jak Audi, BMW oraz japońskich, wśród których przoduje Toyota.  Do większości kradzieży dochodzi w Warszawie oraz okolicznych miejscowościach. W samym tylko województwie mazowieckim w 2020 roku zrabowano 2699 samochodów.

Czy (i jak) zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Jeżeli złodziej uprze się, by ukraść jakieś auto, to prawdopodobnie mu to się uda. Najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia Twojego samochodu przed kradzieżą jest zamontowanie dodatkowych systemów zabezpieczenia antykradzieżowego. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele skutecznych urządzeń, które zapewnią bezpieczeństwo Twojemu pojazdowi i zniechęcą złodzieja. Wśród nich są immobilisery, nawigacja GPS, a także alarmy i blokady kierownicy oraz skrzyni biegów.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie autoalarmu. Ma on na celu odstraszenie złodzieja i tym samym uniemożliwienie mu kradzieży auta. Nie zapewnia pełnej ochrony przed kradzieżą, ale może wydłużyć czas włamania. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów autoalarmów, o różnym stopniu skomplikowania.

Równie popularnym rozwiązaniem jest immobilizer. Jego działanie opiera się na wykorzystaniu magistrali CAN, która pomaga sterować różnymi urządzeniami elektronicznymi w pojeździe. Korzystanie z immobilizera pozwala właścicielom unieruchomić każdy pojazd, który posiada silnik spalinowy, hybrydowy lub elektryczny. Nikt inny nie będzie mógł odblokować samochodu, ponieważ należy to zrobić poprzez wprowadzenie kodu, za pomocą znajdującego się w pobliżu smartfona, lub specjalnej pastylki magnetycznej.

Nowoczesnym zabezpieczeniem jest zainstalowanie w pojeździe nadajnika GPS, dzięki temu, nawet gdy zostanie on skradziony, właściciel może go łatwo zlokalizować. Dużą popularnością cieszą się też mechaniczne zabezpieczenia. Takie jak blokady kierownicy, czy też dźwigni zmiany biegów. Żadna z tych metod nie daje 100% skuteczności, jednak mogą one spowolnić działanie złodzieja.

A gdy dojdzie już do kradzieży?

Jeśli Twój pojazd zostanie skradziony, zadzwoń natychmiast na policję. Im szybciej zgłosisz kradzież pojazdu, tym większe masz szanse na złapanie złodzieja i odzyskanie pojazdu. Wykrywalność tego rodzaju przestępstw od lat utrzymuje się na podobnym poziomie, to jest około 20% . Zaraz po rozmowie z policją zgłoś kradzież samochodu firmie ubezpieczeniowej, w której wykupione masz ubezpieczenie Autocasco. Dzięki niemu będziesz mógł otrzymać odszkodowanie i zastąpić skradziony pojazd nowym.

Wybierz Smart Casco lub Autocasco w LINK4!

Doskonałym sposobem zabezpieczenia się na wypadek kradzieży są polisy Smart Casco lub Autocasco w LINK4. Dzięki nim, w razie kradzieży auta, otrzymasz odszkodowanie, dzięki któremu będziesz mógł kupić nowy pojazd. Polisy te są dostosowywane indywidualnie do potrzeb każdego klienta, gwarantują szybką wypłatę, oraz ograniczenie formalności do minimum.

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą? Podsumowanie

Jak widzisz, nie ma całkowicie skutecznej metody na powstrzymanie złodzieja, możesz jednak utrudnić mu pracę. Polecamy także wykupienie polis AC lub Smart Casco w LINK4. Odwiedź naszą stronę internetową i sprawdź, ile możesz zyskać i jak zabezpieczyć się przed skutkami kradzieży samochodu.

Ubezpieczenie Autocasco lub wybrany wariant ubezpieczenia Smart Casco dostępny w LINK4 tylko w pakiecie z OC. Szczegółowe informacje sprawdź w OWU dostępnym na www.link4.pl

Artykuł powstał we współpracy z LINK4.

Materiał partnera

Tags from the story
, ,