Kiedy warto skorzystać z usług firmy spedycyjnej

Ciężarówka i samolot
W momencie załadunku, to spedytor staje się odpowiedzialny za wysyłkę. | fot.: fotolia.com, 187785847 | autor: lassedesignen

Posiadanie własnego zaplecza transportowego nie zawsze jest opłacalne. Generuje to wysokie koszty i może stać się przyczyną wielu problemów. Właśnie wtedy warto nawiązać współpracę z profesjonalną firmą spedycyjną.

Własny biznes to duża odpowiedzialność. Gdy wszystko idzie zgodnie z planem, zaczynamy poszerzać działalność i dostarczać produkty w inne części kraju lub za granicę. Wtedy pojawia się pytanie: skorzystać z usług spedytora, czy zainwestować we własne zaplecze? Zanim podejmiemy taką decyzję, musimy mieć świadomość, że prawidłowy transport wymaga dodatkowych działań i dość specjalistycznej wiedzy. Organizacja załadunku staje się przyczyną wielu problemów i wysokich kosztów zwłaszcza wtedy, gdy chodzi o transport międzynarodowy. Dlatego wybór odpowiedniej firmy jest zdecydowanie bardziej ekonomiczny i wygodniejszy niż samodzielna organizacja przewozu.

Dzięki temu nie musimy tracić czasu na kompletowanie dokumentów i poprawne przygotowanie towaru do podróży. Wszystkie działania zostawiamy w rękach doświadczonej firmy. Oprócz oszczędności czasu zapewniamy sobie oszczędność nerwów. W momencie załadunku, to spedytor staje się odpowiedzialny za wysyłkę. Dlatego w sytuacjach, w których wynikną jakieś pomyłki, to nie my ponosimy ryzyko. Na mocy kodeksu cywilnego, firma transportowa przejmuje odpowiedzialność zarówno za przewoźnika, jak i dalszych spedytorów. Taki układ zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Kolejną kwestią jest tańsze ubezpieczenie ładunku. Tego typu firmy zaproponują nam znacznie niższe stawki, głównie ze względu na korzystne umowy zawierane w wyniku długotrwałej współpracy z ubezpieczycielami.

Bezpieczeństwo i specjalistyczna wiedza

Jak widać, transport i spedycja to dziedziny, które warto zostawić profesjonalistom. Odpowiednia firma doradzi w sprawie szczegółów dotyczących wyboru floty (np. czy potrzebna jest chłodna, izoterma, lub plandeka), dobierając środki transportu stosownie do naszych potrzeb. Nie będziemy musieli martwić się tym, że towar ulegnie uszkodzeniu w wyniku przewozu w nieodpowiednich warunkach. W ten sposób zniwelujemy ryzyko poniesienia strat z powodu własnej niewiedzy. Kolejnym powodem, dla którego lepiej skorzystać z pomocy spedytora, jest zwiększenie bezpieczeństwa na trasie.

Kryzysowe sytuacje na drodze mogą zdarzyć się zawsze. Często są niezależne od zdolności i przygotowania samego kierowcy. Przyczyną może być wszystko – złe warunki pogodowe, zachowanie innych kierowców, problemy z nawierzchnią, usterki pojazdu. Gdy korzystamy z profesjonalnej pomocy, w takich chwilach nie jesteśmy zdani na samych siebie. Zamiast samodzielnego podejmowania działań, które mogą generować wiele nerwów i niepotrzebnych kosztów, nad sytuacją zapanuje spedytor, który ma doświadczenie pozwalające na chłodną ocenę sytuacji i szybkie znalezienie najlepszego rozwiązania. Odpowiedzialność nie spada więc na nadawcę towaru, tylko na osoby, które znają się na swoim fachu i wiedzą, co zrobić, aby wyjść z kryzysu z jak najmniejszą stratą dla zlecającego.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, ,