Ubezpieczenie OC – co powinien wiedzieć na ten temat każdy właściciel pojazdu?

uszkodzony samochód na lawecie
Ubezpieczenie OC komunikacyjne to podstawowa ochrona dla każdego kierowcy | fot.: materiał partnera

Oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe polisy komunikacyjne dzieli się na obowiązkowe oraz dobrowolne. Cena konkretnego pakietu zależy od rodzaju posiadanego samochodu, informacji na temat właściciela i przysługującego zakresu ochrony. Właściciele pojazdów mechanicznych zobowiązani są do zakupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Czym charakteryzuje się ta polisa? O czym warto pamiętać, przeglądając dostępne na rynku oferty ubezpieczeń OC?

Ubezpieczenie OC – podstawowe informacje

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla posiadaczy pojazdów mechanicznych zalicza się do obowiązkowych świadczeń komunikacyjnych, które reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. 2003 nr 124 poz. 1152). Przysługująca w ramach pakietu ochrona obejmuje szkody wyrządzone przez kierowcę pojazdu osobom trzecim, z wyjątkiem strat sprawcy wypadku. Warto pamiętać, że obowiązkowe OC przypisane jest do konkretnego auta, a nie jego właściciela. W przypadku sprzedaży pojazdu polisa przechodzi zatem na nabywcę samochodu. Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli kierowca samochodu nie posiadał wymaganych dokumentów. Pakiet ochrony nie obejmuje ponadto sytuacji, gdy osoba, siedząca za kółkiem, znajdowała się w stanie nietrzeźwości lub odurzenia pod wpływem innych, zabronionych środków. Ubezpieczenie OC podlega odgórnej Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, w związku z czym jego zakres jest zawsze taki sam, niezależnie od towarzystwa, z którym została podpisana umowa.

Ubezpieczenie OC samochodu za granicą

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu wykupione w Polsce uznawane także w innych krajach Unii Europejskiej oraz kilku innych państwach spoza tego obszaru. Zdarza się jednak, że kierujący pojazdem musi wyrobić Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego. Zielona Karta obowiązuje m.in. w Albanii, Białorusi, Iranie, Izraelu, Macedonii Północnej, Mołdawii oraz Maroko. Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeń wydawany jest na co najmniej 15 dni.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC samochodu – ile kosztuje?

Wybierając ubezpieczenie OC, warto pamiętać, że towarzystwa ubezpieczeniowe stosują tzw. system bonus-malus, zgodnie z którym każdy klient zaliczany jest do konkretnej klasy taryfowej. Bezszkodową jazdę jazdę premiuje się awansem w obrębie struktury oraz dodatkowymi zniżkami. Wypracowane ulgi przysługują właścicielowi ubezpieczenia samochodu oraz współwłaścicielowi. Każde towarzystwo stosuje inne kryteria przy wyliczaniu zniżek. Jeśli kierowca przez dwanaście miesięcy kierował pojazdem i nie spowodował kolizji, wówczas przechodzi on do wyższego poziomu systemu bonus-malus, z dodatkową, 10-procentową zniżką. Maksymalna wartość ulg nie może jednak przekroczyć 70%. Należy zaznaczyć, że kolizja skutkuje spadnięciem o dwa miejsca w tabeli bonus-malus i utratą 20% wypracowanych zniżek. Zawarcie nowej umowy nie ma wpływu na system bonus-malus. Kierowca może jednak liczyć na kolejną zniżkę składki ubezpieczenia.  Szczegółowe informacje dostępne są na stronie https://tuz.pl/produkty/ubezpieczenie-oc/.

Krótkoterminowe ubezpieczenie samochodu OC

Właściciel pojazdu może zdecydować się na wykupienie krótkoterminowej polisy komunikacyjnej. Ubezpieczenie auta obowiązuje wówczas przez trzydzieści dni. Rozwiązanie to dotyczy:

  • samochodów sprowadzonych zza granicy,
  • rejestracji czasowej,
  • aut komisowych,
  • pojazdów zabytkowych i wolnobieżnych.

Krótkoterminowe ubezpieczenie OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych kosztuje mniej niż standardowe OC samochodu. Jego cena nie przekracza zazwyczaj kilkudziesięciu złotych.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – od czego zależy cena składki?

Koszt składki w ramach ubezpieczenia zależy od informacji na temat kierującego oraz pojazdu. Towarzystwa uwzględniają m.in. kolizyjność, wiek właściciela, rok produkcji, model, markę, miejsce zamieszkania itp. Wpływ na wysokość składki ubezpieczenia ma też liczba wypadków w danym województwie i mieście.

Ubezpieczenie samochodu AC, Assistance, NNW

Ubezpieczenia OC, AC oraz Assistance są chętnie wykupowane przez kierowców, którzy chcą zapewnić sobie optymalną ochronę na wypadek kolizji. Autocasco to dobrowolna polisa komunikacyjna, a jej zakres zależy od umowy podpisanej z konkretnym towarzystwem. Dodatkowe ubezpieczenie samochodu AC obowiązuje w przypadku szkód spowodowanych:

  • przez osoby trzecie,
  • na skutek kolizji z uczestnikami ruchu drogowego lub zwierzętami,
  • nielegalnym przywłaszczeniem,
  • pożarem, wybuchem,
  • oddziaływaniem zjawisk atmosferycznych.

Ubezpieczenie Assistance, podobnie jak Autocasco, nie jest obowiązkowe. Zapewnia ono pomoc kierującemu oraz pasażerom w przypadku awarii bądź kolizji, które wydarzyły się na terenie RP. Właściciele pojazdów posiadający szerszy wariant Assistance mogą liczyć na takie usługi w ramach polisy, jak holowanie, samochód zastępczy, naprawa czy wymiana koła na miejscu zdarzenia. Na koniec warto również wspomnieć, że bardzo ważnym dodatkiem do umowy ubezpieczenia OC jest ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli NNW. Ochrona ubezpieczeniowa w przypadku takiej polisy dotyczy:

  • wypadku drogowego (lub kolizji),
  • wysiadania lub wsiadania z pojazdu,
  • załadunku bądź załadunku auta,
  • naprawy samochodu na trasie.

Ubezpieczenie OC komunikacyjne to podstawowa ochrona dla każdego kierowcy. Szukając taniej polisy, warto skorzystać z oferty dostępnej na stronie https://tuz.pl/produkty/ubezpieczenie-oc/. W przypadku wszelkich pytań można liczyć na świetne wsparcie specjalistów od obowiązkowych i dobrowolnych ubezpieczeń.

Artykuł sponsorowany

Tags from the story
,