Kalkulacja składki OC – Jak nie przepłacać za obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu

Auto pod ochroną
Narzędziem, które pozwala na znalezienie korzystnej oferty OC, jest porównywarka OC. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

OC to obowiązkowe ubezpieczenie, które musi opłacić każdy właściciel pojazdu. Jeśli nie znamy kryteriów, według których obliczana jest składka na OC i nie wiemy, z jakich narzędzi korzystać, by szukać korzystnej oferty, możemy za takie ubezpieczenie sporo przepłacić. Co wpływa na koszt ubezpieczenia OC i jak znaleźć towarzystwo ubezpieczeniowe, które zaoferuje najtańszą ofertę?

Składka OC – co towarzystwo ubezpieczeniowe bierze pod uwagę?

Towarzystwo ubezpieczeniowe kalkulując wysokość składki OC, bierze pod uwagę nie tylko dotychczasową historię ubezpieczającego pojazd (a więc brak szkód i doświadczenie – wiek oraz liczbę lat posiadania prawa jazdy). Czynników wpływających na taką składkę jest znacznie więcej. Części z nich często nie jesteśmy nawet świadomi, co powoduje błędy i wybór towarzystwa ubezpieczeniowego, które nie przedstawia do końca korzystnej oferty. Spośród tychże czynników warto wymienić markę i model pojazdu oraz pojemność jego silnika, obecny przebieg pojazdu i planowany przebieg w skali roku czy też jego masę ogólną. Jeśli chodzi natomiast o ubezpieczającego, istotne mogą być ponadto stan cywilny, a także to, czy posiada dzieci. Towarzystwa ubezpieczeniowe przyjmują bardzo często w swojej kalkulacji OC, że osoby, które mają rodzinę, jeżdżą bezpieczniej i nie powodują tylu szkód. Ze względu na niższe ryzyko kolizji z ich przyczyny składka zatem może zostać obniżona.

Składka OC na raty – co warto wiedzieć?

Składki OC zwykle nie trzeba płacić jednorazowo. Można ją rozłożyć na raty. Przy rozkładaniu składki OC na raty musimy się jednak liczyć z tym, że końcowa składka (po podliczeniu wszystkich rat – np. 2 lub 4) będzie sumarycznie wyższa niż ta przy jednorazowej zapłacie, nawet o kilkanaście, kilkadziesiąt procent. W niekorzystnych okolicznościach, przy braku dużej ilości wolnych środków i gdy jest wiele składników wpływających negatywnie na kwotę ubezpieczenia, nie jest jednak możliwe zapłacenie składki OC jednorazowo. Wówczas można skorzystać z takiego narzędzia jak porównywarka OC różnych towarzystw ubezpieczeniowych, które pozwoli na jednorazowe opłacenie składki, nawet gdy teoretycznie nie byłoby nas na to stać.

Porównywarka OC – skuteczne narzędzie do szukania korzystnej oferty OC

Narzędziem, które pozwala na znalezienie korzystnej oferty OC, jest porównywarka OC. Przykładem takiej wyszukiwarki, w której znajdują się oferty kilkudziesięciu towarzystw ubezpieczeniowych, jest mFind.pl. Jak działa porównywarka OC? Po wejściu na stronę internetową uzyskujemy dostęp do interaktywnego formularza. Wpisuje się w nim szereg danych, które wpływają na składkę. Dotyczą one zarówno pojazdu, jak i osoby, która będzie takim pojazdem kierowała. Dzięki podaniu tak szczegółowych danych kalkulacja jest zgodna z rzeczywistością i po jej dokonaniu nie trzeba się martwić o to, że wybrane przez nas towarzystwo ubezpieczeniowe po analizie poda nam większą składkę do zapłaty. Co więcej, wszystkie kwestie związane z zawarcie ubezpieczenia i zapłatą składki można załatwić w ciągu kilku, kilkunastu minut, jeśli decydujemy się na korzystanie z porównywarki w ciągu dnia roboczego. Porównywarka łączy się z systemami teleinformatycznymi różnych towarzystw ubezpieczeniowych, pozwalając na natychmiastowe załatwienie kwestii OC. Wystarczy skorzystać z dostępnych w niej kontaktów.


Materiał partnera zewnętrznego