Pasy zębate – czym są i jakie są ich rodzaje?

pasy zębate
Elementy przekładni napędowych, które służą do przenoszenia napędu. Tym w dużym skrócie są pasy zębate | fot.: materiał partnera

W szeroko pojętych przemyśle, stosowane są różne formy napędy, wykorzystujące zjawisko np. poślizgu. Wszystkim znane są np. koła zębate. Obok nich, ważnym elementem są także pasy zębate. Czym jednak dokładnie są paski zębate? Jakie znajdziemy na rynku typy pasów? Jakie zastosowanie mają takie paski? Jak działają pasy zębate? Gdzie kupisz te akcesoria?

Czym jest pas zębaty i jak działa?

Elementy przekładni napędowych, które służą do przenoszenia napędu. Tym w dużym skrócie są pasy zębate. To uniwersalne i tanie w produkcji elementy, które znajdziesz w wielu gałęziach przemysłu. Niektóre mogą służyć do zastosowań liniowych, a także zastosowań związanych z wysoką dokładnością w pozycjonowaniu osiowym i kątowym. To dzięki pasom zębatym, przekładnia pasowa może pracować przy bardzo wysokich prędkościach obrotowych, nawet takich, które sięgają 80 m/s.

Pasy zębate wykonane są najczęściej z gumy lub też poliuretanu. Mogą jednak zawierać też inne materiały np. w paskach z gumy chloroprenowej, kord jest z włókna szklanego. W paskach poliuretanowych kord może być natomiast ze stali nierdzewnej.

Paski posiadają uzębienie, które zazębia się z właściwie wyprofilowanym kołem. Koła i paski są wręcz nierozłączne. Jeśli w takich kołach znajduje się tzw. połączenie kształtowe, to sam napęd ma stałe przełożenie. Dzięki temu nie trzeba napisać pasa, co mniej obciąża wał i łożysko.

Pasy zębate są warstwowe i najczęściej uzbrajane w konkretne elementy nośne tj. linki z poliamidu lub stalowe. Wtopione w gumę, odpowiadają one za nośność oraz trwałość samego pasa.

Trudno wyobrazić sobie działanie jakiejkolwiek maszyny, wykorzystującej napęd, bez obecności pasków zębatych. To one, wraz z kołami zębatymi są sercem niejednego urządzenia, nawet takiego, które mamy w swoim domu.

Wersje pasów zębatych

W przemyśle znajdziemy różne pasy np. pasy płaskie czy właśnie pasy zębate. Pasy zębate możemy podzielić natomiast na pasy jednostronne i obustronne (dzięki temu kilka kół może współpracować ze sobą). Te drugie, spotkamy w wersji symetrycznej lub naprzemianległej.

Ze względu na sam kształt pasów, wyróżniamy natomiast pasy trapezowe, półokrągłe, ewolwetowe i podwójne.

Na rynku znajdziemy też różne podziałki pasów zębatych np. takie o podziałce calowej, podziałce specjalnej czy podziałce metrycznej (wykorzystujące np. podziałkę T).

Każdy pas zębaty jest przede wszystkim stabilny, cichy, wytrzymały, a także elastyczny, uniwersalny oraz wysoce odporny na środki chemiczne.

Zastosowanie pasów i gdzie je kupisz?

Z uwagi na swoje zalety, pasy zębate mają szerokie zastosowanie w przemyśle. Wyposażone są w nie np. silniki spalinowe. Znajdziesz je w przemyśle ciężkim, urządzeniach drobnych tj. wentylatory, wiertarki czy prasy. Możesz je także znaleźć w przenośnikach rolkowych i taśmowych.

W naszym sklepie możesz kupić pasy zębate dowolnej długości i dowolnej szerokości, a także docinane. Nasz firma współpracuje z wieloma producentami. Większość najpopularniejszych pasów posiadamy w swojej ofercie, ale możemy dostarczyć każdy ich rodzaj. 

Cechuje nas wysoka jakość oferowanych produktów, pasja do ruchu i sprzedaży urządzeń, umożliwiających poprawne działanie napędów. W swojej ofercie posiadamy pasy zębate, pasy klinowe, pasy płaskie, pasy specjalne, koła pasowe, taśmy transportujące, pasy termozgrzewalne.

U nas zaopatrzysz się w sprzęt niezbędny do działania swoich urządzeń. Serdecznie polecamy zapoznać się z naszą ofertą.

Jeśli szukasz pasów zębatych w atrakcyjnych cenach to nasz firma jest idealnym miejscem do ich zakupu.

Materiał partnera

Tags from the story