Przenośne drukarki etykiet – czy warto kupić?

Wydrukowane etykiety
Nowoczesne, funkcjonalne drukarki przeznaczone są do wydruku etykiet, w tym także etykiet samoprzylepnych. | fot.: AdobeStock

Przewody elektryczne, sprzęt laboratoryjny czy segregatory z dokumentami – nieoznakowane mogą naprawdę skomplikować pracę, utrudniać identyfikację poszczególnych komponentów czy przedmiotów, a co za tym idzie wpływać na obniżenie wydajności działania. Przenośne drukarki etykiet, poręczne i intuicyjne, pozwalają w łatwy sposób przygotować profesjonalne, trwałe oznaczenia elementów elektroniki oraz różnego rodzaju produktów. Co je wyróżnia i dlaczego mogą okazać się niezawodne w Twojej firmie? Z naszego artykułu dowiesz się, dlaczego przenośne drukarki etykiet to opłacalna inwestycja – w komfort i efektywność pracy.

Przenośne drukarki etykiet – poznajmy się

Mobilne urządzenie, o niewielkich gabarytach (niektóre modele są niewiele większe od smartfonów), które kryje w sobie wszystkie elementy niezbędne do druku – i to wysokiej jakości druku. Choć z opisu może wydawać się, że to raczej mało prawdopodobne, to takie są właśnie profesjonalne, przenośne drukarki etykiet o zastosowaniu przemysłowym i nie tylko przemysłowym. Te wygodnie leżące w dłoni urządzenia to specjalistyczny sprzęt, który może być wykorzystywany w dowolnym miejscu pracy – tak w laboratoriach czy magazynach, jak i przez pracowników mobilnych lub biurowych, w celu identyfikacji produktów. Nowoczesne, funkcjonalne drukarki przeznaczone są do wydruku etykiet, w tym także etykiet samoprzylepnych, na koszulkach termokurczliwych czy kodów kreskowych.

Nieco o parametrach technicznych:

 • przenośne drukarki etykiet przeznaczone są do około 1000 wydruków dziennie,
 • występują w kilku wariantach, wśród których znajdują się także drukarki dwugłowicowe do drukowania obustronnego,
 • drukują etykiety o średnich i małych wymiarach, przeznaczone do różnorodnego zastosowania,
 • w wygodny sposób łączą się z komputerem i smartfonem (za pomocą USB lub opcjonalnie przez WiFi).

Dzięki wygodnemu użytkowaniu, łatwości w obsłudze oraz sprawnej pracy, przenośne drukarki etykiet pozwalają przygotować oznaczenia w krótkim czasie i zaoszczędzić ten, który mógłby zostać stracony na poszukiwania potrzebnych elementów.

Jak działają przenośne drukarki do etykiet?

Przede wszystkim sprawnie. Przy wykorzystaniu profesjonalnych urządzeń drukowanie etykiet trwa zaledwie chwilę, a przebiega różnie – w zależności od modelu i typu drukarki. Do najpopularniejszych należą przenośne drukarki etykiet termotransferowe i termiczne. Omówmy specyfikę działania urządzeń na ich przykładzie.

Drukarki termotransferowe
Tego typu urządzenia nanoszą nadruk przy wykorzystaniu wysokiej temperatury. W miejscu na materiały eksploatacyjne umieszcza się taśmę (kalkę) zawierająca pigment oraz rolkę etykiet. Pigment po podgrzaniu zostaje przeniesiony na etykietę za pomocą rozgrzanej głowicy – w ten sposób powstaje nadruk.
Dzięki wykorzystaniu do druku specjalnych taśm barwiących, za pomocą drukarek termotransferowych przygotujesz etykiety w kolorze i to na materiale dowolnego rodzaju. Warto także wiedzieć, że nadruk wykonany przez urządzenia tego typu jest wyraźny, trwały i odporny na działanie różnego rodzaju czynników, między innymi olejów, smarów, czy warunków atmosferycznych.

Drukarki termiczne
Termiczne drukarki etykiet wymagają użycia specjalnego papieru, powleczonego termoaktywną substancją. Rozgrzana głowica, posiadająca matrycę igieł, wypala na papierze ciemniejsze ślady – przygotowując w ten sposób nadruk.
W odróżnieniu od termotransferowej, drukarka termiczna umożliwia wydruk jedynie w kolorze czarnym. Nadruk przygotowany tą metodą jest także nieco mniej trwały, może blaknąć pod wpływem promieni słonecznych lub wysokiej temperatury.

W serwerowni, w biurze, w domu – szerokie zastosowanie przenośnych drukarek etykiet

Dzięki małym gabarytom zabierzesz drukarkę w dowolne miejsce pracy, ale z jej funkcjonalności skorzystasz nawet w domu, podczas porządkowania dokumentów w segregatorach czy kartonach. A zatem, przenośna drukarka etykiet znajduje zastosowanie:

 • w laboratoriach czy placówkach medycznych – do znakowania na przykład probówek,
 • w pracy monterów, instalatorów, elektryków – do identyfikacji przewodów, tablic rozdzielczych czy gniazd,
 • w biurze czy urzędzie – do znakowania segregatorów, kartonów czy szafek z dokumentami,
 • do drukowania etykiet dowolnego przeznaczenia – na przykład do znakowania towarów.

Niezależnie od miejsca zastosowania drukarek, ich funkcjonalność znacznie wpływa na organizację pracy, sprzyjając zwiększeniu jej efektywności, zarówno:

 • dzięki możliwości stworzenia uporządkowanego środowiska pracy, które pozwala działać sprawniej,
 • jak i poprzez ułatwienie odszukania wybranych komponentów czy towarów.

Jaką drukarkę wybrać, czyli popularne modele

Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele modeli profesjonalnych urządzeń, które z łatwością można dopasować do specyfiki branży czy własnych potrzeb. Jednymi z często wybieranych przenośnych drukarek etykiet modele renomowanej marki BRADY takie jak BMP61, M611, BMP71. Dlaczego właśnie te urządzenia cieszą się popularnością?

BMP61:

 • niezawodna drukarka do identyfikacji przewodów, kabli czy komponentów,
 • posiada specjalne gumowe zabezpieczenia, chroniące przed skutkami upadków,
 • duży, kolorowy ekran dotykowy wraz z wygodną klawiaturą zapewniają optymalny komfort użytkowania i zmniejszają ryzyko pomyłek,
 • posiada ponad 800 kompatybilnych materiałów eksploatacyjnych,
 • zapewnia wysoką rozdzielczość drukowania – 300 dpi,
 • łączy się z komputerem za pomocą USB oraz WiFi.

M611:

 • to nowoczesna przenośna drukarka do etykiet, która za pomocą specjalnej aplikacji, drukuje etykiety zaprojektowane na smartfonie – dzięki temu nawet najbardziej skomplikowane etykiety można nie tylko drukować w dowolnym miejscu pracy, ale przygotowywać je na bieżąco, bez konieczności używania komputera,
 • jest kompatybilna z wieloma rodzajami etykiet o szerokim zastosowaniu, w tym z etykietami odpornymi między innymi na działanie wysokich temperatur, ognia, substancji chemicznych, wilgoci czy kurzu,
 • pasują do niej te same materiały, co do drukarki BMP61.

BMP71:

 • przenośna drukarka do etykiet posiadająca czytelny wyświetlacz, pokazujący, jak będzie wyglądała etykieta,
 • cechuje się dużą szybkością wydruku 38,1 mm/sec.,
 • urządzenie przechowuje w pamięci do 100 000 wzorów etykiet,
 • posiada wygodną klawiaturę QWERTY i uchwyt do przenoszenia.

Nowoczesne, zaawansowane technicznie drukarki etykiet to urządzenia stworzone z myślą o optymalnym komforcie użytkowników – intuicyjny system umożliwia bezproblemową obsługę, zapobiega marnowaniu etykiet, a także pozwala drukować etykiety projektowane zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Dzięki niewielkim gabarytom są poręczne, a przy tym cechują się wysoką efektywnością – pozwalają pracować wygodnie i sprawnie – specjalista Bartosz Machaj ze sklepu BradyPolska.pl.

Czy warto kupić przenośną drukarkę etykiet?

Nie trzeba tu kolejny raz wspominać zalet urządzeń i korzyści z ich użytkowania – odpowiedź chyba nasuwa się sama. Dla każdego, kto poszukuje urządzenia do drukowania etykiet, które pozwoli mu pracować wydajnie, komfortowo i niezależnie od lokalizacji oraz branży, przenośna drukarka etykiet to doskonały wybór.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, ,