Czy wybielające pasty do zębów naprawdę działają?

pasta wybielająca
Dla zachowania pięknego koloru zębów kluczowa jest higiena i profilaktyka. Pasty do zębów o działaniu wybielającym mogą przynieść widoczne efekty, zwłaszcza jeśli są stosowane regularnie | fot.: materiał partnera

Biały uśmiech chciałby mieć każdy z nas. Niestety z biegiem czasu, w wyniku działania różnych czynników, zęby zmieniają swój kolor. Dostępne na rynku pasty do zębów o działaniu wybielającym mają za zadanie odwrócić ten trend i przywrócić zębom śnieżną biel. Czy to jednak rzeczywiście działa?

W jaki sposób pasty do zębów je wybielają?

Przyczyn zmiany koloru zębów jest wiele. To między innymi czynniki genetyczne, ale także zła dieta, bogata w wysoko przetworzone produkty, picie czerwonego wina, kawy, herbaty, z których osad pozostaje na szkliwie. Także jedzenie silnie barwiących owoców, jak jagody czy takich, które zawierają substancje wpływające destrukcyjnie na szkliwo, nie służy bieli zębów. Uszkadza je, umożliwiając trwalsze wnikanie barwników w ich głąb. Wpływ na żółknięcie zębów ma także zła higiena, a więc niedokładne i zbyt rzadkie ich mycie. Pasy do zębów o działaniu wybielającym działają ścierająco, dzięki zawartości ścierniwa lub składników enzymatycznych. Pierwsze z nich mechanicznie wspomagają usuwanie płytki nazębnej, wraz z przebarwieniami. Drugie, rozpuszczają zanieczyszczenia, w ten sposób działając na zęby wybielająco. 

Czy wybielanie pastą do zębów jest skuteczne?

Najbardziej skutecznymi metodami wybielania zębów są zabiegi, przeprowadzane w gabinetach stomatologicznych, jednak także wybielające pasty do zębów przynoszą dobre rezultaty. Ich skuteczność jest widoczna zwłaszcza wtedy, gdy potrzebne jest niewielkie wybielenie zębów. Przy systematycznym stosowaniu zęby z pewnością będą miały ładniejszy odcień. Warto przy tym pamiętać, że kluczowa jest regularna higiena i systematyczność, a wybór pasty do zębów powinien opierać się nie tylko na jej właściwościach wybielających, ale także profilaktycznych, związanych z próchnicą.

Jakie składniki stosuje się w wybielających pastach do zębów?

Skuteczne wybielanie zębów pasty zawdzięczają swoim składnikom. Wśród nich można znaleźć:

  • aktywny węgiel – to składnik znany z czarnych past do zębów. Ma on właściwości pochłaniające przebarwienia;
  • wodorowęglan sodu – to składnik, który mechanicznie ściera zanieczyszczenia z powierzchni zębów;
  • uwodnioną krzemionkę – działa podobnie jak wodorowęglan sodu, a więc jest ścierniwem, usuwającym osady.

Wybielające pasty do zębów uzupełnione są także składnikami wspierającymi ich działanie, jak fluor, o działaniu przeciwpróchnicznym, czy priofosforan sodu, zmniejszający powstawanie kamienia nazębnego.

Dla zachowania pięknego koloru zębów kluczowa jest higiena i profilaktyka. Pasty do zębów o działaniu wybielającym mogą przynieść widoczne efekty, zwłaszcza jeśli są stosowane regularnie.

Materiał partnera