Depilacja laserowa kontra inne metody usuwania owłosienia

depilacja laserowa nogi
Usuwanie włosków laserem to jedyna trwała metoda, pozwalająca na zachowanie idealnie gładkiej skóry | fot.: materiał partnera

Usuwanie zbędnych włosków z ciała jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Niektóre osoby decydują się na golenie – i wówczas muszą liczyć się z tym, że zabieg trzeba powtarzać codziennie lub co dwa dni. Inni sięgają po wosk czy depilatory elektryczne – wówczas istnieje konieczność powtarzania zabiegu co kilka tygodni. Natomiast osoby ceniące sobie czas, a także osoby z obfitym owłosieniem na ciele chętnie decydują się na depilację laserową. Na czym polega wyższość tej metody nad wszystkimi innymi? Zapytam o to eksperta, kosmetologa w klinice Neonia w Krakowie Joanne Godwin, zajmującego się na co dzień depilacją laserową.

Depilacja laserowa to najskuteczniejsza metoda usuwania zbędnego owłosienia. Na czym polega jej przewaga nad domowymi sposobami usuwania włosków?

Usuwanie włosków laserem to jedyna trwała metoda, pozwalająca na zachowanie idealnie gładkiej skóry. Wszystkie domowe metody, takie jak golenie, wosk, depilator elektryczny to rozwiązania czasowe. Konieczne jest zatem ciągłe powtarzanie procedury. W dłuższej perspektywie takie rozwiązania okazują się być czasochłonne i kosztują naprawdę sporo. Poza taką uciążliwością, niektóre metody usuwania włosków są niepraktyczne z jeszcze jednego powodu. Dotyczy to obfitego owłosienia, a także konieczności usuwania włosków z takich trudno dostępnych miejsc jak plecy. Wszystkie te ograniczenia nie dotyczą zabiegu depilacji laserowej. Ta metoda poradzi sobie nawet z obfitym owłosieniem, zarówno na twarzy, jak i dowolnej lokalizacji na ciele. Wystarczy wykonać serię kilku zabiegów, aby trwale pozbyć się włosków – a to oznacza realną oszczędność czasu i pieniędzy.

Jakie są zatem konkretne wskazania do depilacji laserowej? I kto nie może poddać się takiemu zabiegowi?

Depilacja laserowa https://neonia.com.pl/laseroterapia/depilacja-laserowa-krakow/ to zabieg polecany dla każdego, kto chce raz na zawsze pozbyć się niechcianych włosków. Dotyczy to oczywiście tych osób, u których wykluczone zostały przeciwwskazania do wykonania depilacji laserowej. Najistotniejsze z nich to infekcje i stany zapalne skóry na obszarze ciała, który ma zostać poddany zabiegowi. Depilacji laserowej nie wykonuje się u kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także osób posiadających rozrusznik serca. Kolejne przeciwwskazania to epilepsja, niewyrównana cukrzyca, choroby nowotworowe oraz stosowanie preparatów światłouczulających. Depilacja laserowa jest szczególnie polecana tym osobom, dla których stosowanie innych metod jest wybitnie uciążliwe. Dotyczy to mężczyzn z bardzo obfitym owłosieniem, a także kobiet dotkniętych problemem hirsutyzmu. Jest to występowanie nadmiernego owłosienia, także w tak nietypowych dla kobiet lokalizacjach jak twarz, brzuch czy piersi. Ponadto depilacja laserowa to jedyna polecana metoda usuwania włosków u osób cierpiących na zapalenie mieszków włosowych. Jest to stan zapalny mieszków, wywoływany m. in. przez golenie skóry, gdy uszkodzeniu powierzchni skóry towarzyszy wnikanie bakterii.

Przejdźmy zatem do konkretów. Czy depilacja wykonywana w różnych gabinetach medycyny estetycznej może różnić się skutecznością?

Depilacja laserowa dostępna jest od wielu lat, a to oznacza, że wykorzystywane w tym zabiegu technologie miały szanse ewoluować. Ogólna zasada działania wszystkich laserów do depilacji pozostaje taka sama. Urządzenie emituje wiązkę światła, która jest pochłaniana przez mieszek włosowy i prowadzi do obumarcia włoska. Natomiast tym, co różni poszczególne lasery jest selektywność ich działania. Aby depilacja laserowa była naprawdę skuteczna, wiązka laser a powinna być pochłaniana tylko przez barwnik włosa, co zapewnia skuteczne niszczenie cebulki włosowej. Ponadto takie selektywne działanie ma zapobiec pochłanianiu wiązki lasera przez skórę, co mogłoby prowadzić do wystąpienia poparzeń. Lasery starszej generacji sprawdzały się w określonych sytuacjach, umożliwiając np. usuwanie tylko włosków blond lub ciemnych. Natomiast lasery najnowszej generacji nie stawiają takich ograniczeń, usuwając włoski o każdym odcieniu, u osób z dowolnym fototypem skóry.

Jak zatem dokonać wyboru lasera do depilacji?

Na pewno należy dowiedzieć się, jakim laserem dysponuje konkretny gabinet medycyny estetycznej. Nie polecam umówienia się na wizytę bez zdobycia takich informacji. Jeśli zabieg będzie wykonany laserem starszej generacji, który nie odpowiada idealnie specyfice skóry i owłosienia – efekt może nie być zadowalający. Zdecydowanie najbardziej polecam laser Soprano Titanium. Jego wyjątkowość polega na tym, że emituje on kilka rodzajów fal, właściwych dla kilku pozostałych laserów do depilacji. Taka kombinacja sprawia, że laser ten umożliwia usuwanie włosków w każdym odcieniu. Ponadto zastosowane są takie innowacyjne rozwiązania jak skrócenie czasu zabiegu, zaawansowany system chłodzący, a także indywidualne dopasowanie parametrów pracy lasera do każdego pacjenta. Dzięki temu depilacja laserowa jest bardzo skuteczna, a zarazem bezpieczna. Trudno o lepszą gwarancję gładkiej i zadbanej skóry.

Materiał partnera

Tags from the story