Zdrowy wygląd cery latem. Jak dbać o cerę w sezonie letnim?

kobieta z balsamem do opalania
Latem, w okresie dużego nasłonecznienia skóra musi być chroniona przed zgubnym działaniem promieniowania ultrafioletowego | fot.: materiał partnera

Właściwa, letnia pielęgnacja cery ma ogromne znaczenie. Jeśli zadbasz o nią odpowiednio, to jesienią i zimą będzie wyglądała nadal pięknie i promiennie. Wystarczy zastosować się do kilku fundamentalnych zasad letniej pielęgnacji, a efekty będą znakomite. Sprawdź, jak dbać o cerę w sezonie letnim.

Oczyszczanie skóry

W zasadzie to nic nowego, bo przecież oczyszczanie skóry to podstawowa czynność pielęgnacyjna przez cały rok. Szczególnie ważne jest dokładne oczyszczanie cery wieczorem, gdy pozostają na niej resztki makijażu, zanieczyszczenia, które osiadały na niej przez cały dzień oraz nadmiar sebum. Jeśli to wszystko będzie pozostawać na buzi do rana, to skóra będzie zmęczona, jej pory zablokowane i szybko nabierze ona brzydkiego, ziemistego kolorytu.

Przeprowadzając staranny demakijaż i tonizując skórę, pozwalasz jej na efektywną regenerację podczas snu, a wówczas rano będzie wyglądać młodo i promiennie. Do oczyszczania twarzy można wybrać różne rodzaje kosmetyków: od płynów micelarnych i żeli, aż po pianki i mleczka, szczególnie te od firmy Avon. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

Antyoksydantom mówimy zdecydowane tak

Lato to czas, w którym wolne rodniki „atakują” ze zdwojoną siłą. Na powierzchni skóry pojawiają się pod wpływem promieni słońca. Uszkadzają włókna kolagenowe, upośledzają naturalną produkcję kwasu hialuronowego, a to wszystko powoduje przyspieszone starzenie się skóry.

Na szczęście dziś potrafimy neutralizować wolne rodniki, stosując w tym celu antyoksydanty takie jak witamina C, floretyna czy kwas ferulowy. Kosmetyki z witaminą C są łatwo dostępne i to one są szczególnie pożądane w sezonie letnim. Witamina C wzmacnia naczynka krwionośne i rozjaśnia pojawiające się na skórze przebarwienia posłoneczne. Trzeba jednak wiedzieć, że jeśli skóra jest wyjątkowo podatna na powstawanie takich zmian, to krem z witaminą C można aplikować tylko pod krem zawierający dobry filtr ochronny, bo wówczas szczególnie musimy chronić taką skórę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym.

Ochrona przed promieniowaniem UV

Latem, w okresie dużego nasłonecznienia skóra musi być chroniona przed zgubnym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Obojętnie jaki masz rodzaj cery, krem z filtrem UV dobrej firmy, takiej jak Avon, musi znaleźć się nie tylko na półce z kosmetykami, ale także w torebce.

Promieniowanie ultrafioletowe UVA i UVB może wpływać negatywnie na stan naszej skóry. UVA to promienie, które swobodnie przenikają zarówno przez chmury, jak i przez szyby. Wnikają w głębsze warstwy skóry i uszkadzają włókna kolagenowe, które są odpowiedzialne za jędrność i elastyczność skóry. Promieniowanie UVA jest więc bezpośrednią przyczyną fotostarzenia. Z kolei UVB to promienie, które nie przenikają przez chmury i szyby, ale latem docierają do nas ze znacznie większą intensywnością. Letnia ochrona skóry przed promieniowaniem ultrafioletowym jest więc podstawą pielęgnacji skóry w tym okresie. Skórę twarzy zabezpieczamy kremami i podkładami wyposażonymi w filtry UV, natomiast skórę ciała ochraniamy, stosując specjalne balsamy.

Nawilżanie i jeszcze raz nawilżanie

Lato to czas, kiedy skóra łatwo się przesusza. Niezbędne jest intensywne nawilżanie skóry i to bez względu na to, czy mamy do czynienia ze skórą suchą, normalną, tłustą czy mieszaną. Wybierając odpowiedni krem nawilżający, warto sięgać po preparaty o lekkiej konsystencji, bo te będą się świetnie wchłaniać. W składzie kosmetyków szukamy takich składników jak kolagen czy kwas hialuronowy. Ten dzięki swoim właściwościom higroskopijnym sprawia, że skóra staje się bardziej odporna na przesuszanie i dłużej utrzymuje wilgoć.

Materiał partnera