Jaki sposób depilacji jest najlepszy?

Kobieta z gładkimi nogami
Każda kobieta wypróbowała już na sobie niejedną metodę depilacji. | fot.: Fotolia

Nie od dziś gładka skóra jest marzeniem każdej kobiety. Regularne stosowanie peelingów złuszczających i kremów nawilżających może zdziałać cuda. Niestety te zabiegi nie usuną zbędnego owłosienia. Owłosienie w newralgicznych miejscach (okolicach intymnych, pachach czy na nogach) bywa bardzo kłopotliwe. Może postawić pod znakiem zapytania spontaniczny wypad na basen czy włożenie krótkiej spódniczki w niespodziewanie ciepły dzień wiosną.

Jednorazowa maszynka do golenia

W takich sytuacjach można ratować się zgoleniem włosów za pomocą jednorazowej maszynki. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie na dłuższą metę. Im częściej włosy golimy, tym szybciej skóra rogowacieje i staje się szorstka. Dlatego codzienne golenie nóg to bardzo zły pomysł, zwłaszcza dla brunetek i szatynek. Wiele z nich nawet tuż po goleniu widoczne są czarne kropki. Maszynka to plan B – wyjście awaryjne.

Kremy i pianki do depilacji

Depilacja chemiczna jest alternatywą dla usuwania włosów za pomocą maszynki, ponieważ kremy i pianki oddziałują tylko na widoczną część włosa. Rozpuszczeniu ulega keratyna włosa, który łamie się u nasady. Metoda ta jest o tyle lepsza, że pozwala cieszyć się gładką skórą około tygodnia, a kremy i pianki wyposażone są dodatkowo w składniki nawilżające. Minusem tego rodzaju depilacji jest jej czasochłonność. Możliwe jest także wystąpienie reakcji alergicznych. Depilacja chemiczna najlepiej sprawdzi się u osób z cienkimi, wolno rosnącymi włoskami i u osób ze skłonnością do zapalenia mieszków włosowych.

Depilator

Depilator jest urządzeniem, które wyrywa pojedyncze włoski wraz z cebulkami. Jego działanie docenią zwłaszcza kobiety z ciemnymi i twardymi włoskami oraz te, którym zależy na jak najlepszym efekcie. Po użyciu depilatora skóra może pozostać gładka nawet ponad miesiąc, a każda kolejna depilacja osłabia włoski . Jednocześnie zaznaczyć trzeba, że jest to metoda dość bolesna i nie jest wskazana dla osób, które mają skłonności do zapalenia mieszków włosowych.

Wosk i pasta cukrowa

Depilacja woskiem lub pastą cukrową cieszą się dużą popularnością. Umiejętnie przeprowadzone gwarantują gładką skórę przez kilka a nawet kilkanaście tygodni. Metoda ta pozwala na usunięcie większości włosków wraz z cebulkami, dzięki czemu odrastają one zdecydowanie wolniej, a każda kolejna depilacja osłabia je coraz bardziej. Depilacja woskiem i pastą cukrową mają bardzo podobny przebieg. Pasta cukrowa jest polecana alergikom (nie uczula), jest też mniej bolesna, nie występuje ryzyko poparzeń, a włoski nie łamią się, ponieważ zabieg wykonuje się z włosem, a nie pod włos. Jest to jednak metoda droższa a sam zabieg trwa znacznie dłużej.

Depilacja laserowa

Depilacja laserowa to najnowocześniejsza i jak do tej pory najskuteczniejsza metoda usuwania zbędnego owłosienia. Usuwa włosy trwale – na kilka miesięcy lub nawet lat.

Na czym polega depilacja laserowa? Skóra oraz włosy zawierają melaninę, czyli barwnik nadający im kolor. Melanina absorbuje szerokie spektrum światła, szczególnie ultrafioletowego. Tym samym chroni nasze ciało przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Ten mechanizm wykorzystuje się w depilacji laserowej. Lasery medyczne, stosowane w kosmetologii, silnie ogrzewają materię o ciemniejszej barwie, czyli właśnie melaninę, która znajduje się we włosach. Powoduje to uszkodzenie mieszka włosowego. Metoda ta najlepiej sprawdza się u kobiet o jasnej karnacji i ciemnych włosach. Jednak rozwój technologii pozwala usunąć też jasne włosy. Depilacja laserowa może być bolesna – zależy to od indywidualnych uwarunkowań. Do depilacji laserem należy się odpowiednio przygotować. W przypadku tego zabiegu warto udać się do sprawdzonego salonu kosmetycznego, np. do OSTEOMED w Krakowie.

Co wybrać?

Każda kobieta wypróbowała już na sobie niejedną metodę depilacji. Odrastające włoski mogą skutecznie spędzać sen z powiek. Chemiczne metody depilacji odeszły już raczej do lamusa – są mało skuteczne. Maszynkę stosuje się w sytuacjach awaryjnych. Jeśli już usuwać włosy to trwale. Wosk czy laser? Wybór należy do Ciebie.

http://osteomed.krakow.pl/


Materiał partnera zewnętrznego