Lekkie kremy do każdego typu cery na co dzień

kobieta nakładająca krem na twarz obok zielonych liści
Najlepszym składnikiem aktywnym kremów nawilżających jest kwas hialuronowy | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Bez względu na to, jaki masz rodzaj cery, potrzebujesz dobrego, lekkiego kremu na co dzień, który nawilży twoją buzię. Dzięki temu skóra zachowa swoją jędrność i sprężystość, a pierwsze zmarszczki pojawią się bardzo późno. Sprawdź, jak dobierać nawilżające kremy do twarzy w zależności od rodzaju cery.

Samo stwierdzenie, że każda skóra wymaga nawilżenia, potrafi niektórych zadziwić. Do dziś bowiem dość często się sądzi, że nawilżać trzeba cerę suchą i normalną, natomiast ta tłusta lub trądzikowa nie wymaga żadnego nawilżania. Nie jest prawdą. Charakterystyczną cechą tych dwóch ostatnich rodzajów cery jest to, że ich gruczoły łojowe wytwarzają nadmiar sebum. Jeśli taka skóra nie będzie odpowiednio nawilżona, gruczoły będą jeszcze bardziej mobilizować się do produkcji niechcianego sebum. Jeśli jednak zastosuje się odpowiedni krem nawilżający, w zewnętrznych warstwach skóry pojawi się go znacznie mniej. Zatem bez względu na rodzaj cery należy dobrać i stosować lekki krem nawilżający na co dzień.

Nawilżający krem do twarzy dla cery suchej i wrażliwej

Krem nawilżający do cery suchej powinien chronić ją przed nadmierną utratą wody, a także wspierać ciągłą odbudowę zewnętrznej, ochronnej warstwy skóry zwanej płaszczem hydrolipidowym. Taki kosmetyk powinien także wzmacniać podskórne naczynka krwionośne, które w przypadku cery suchej są szczególnie delikatne i trzeba je chronić przed uszkodzeniami.

Zarówno cera sucha, jak i wrażliwa często powodują nieprzyjemne uczucie ściągania lub nawet pieczenia, dlatego kremy im przeznaczone powinny zawierać substancje kojące. Warto sięgnąć po kremy do twarzy np. od Avon. Idealny dla cery suchej jest krem zawierający w swoim składzie olejek z awokado i kwasy omega. Preparat doskonale nawilża skórę i przy okazji świetnie ją odżywia. Z kolei krem z wyciągiem z aloesu i ogórka skutecznie koi skórę i nawadnia ją. Ten lekki krem nawilżający przeznaczony jest zarówno do cery suchej, jak i tej wrażliwej.

Nawilżanie cery tłustej i trądzikowej

Cery tłusta i trądzikowa wymagają także nawilżenia, bo wydzielane w nadmiarze sebum i tak ich nie nawadnia. To coś w rodzaju błędnego koła. Oba te rodzaje skóry najczęściej są odwodnione na skutek stosowania silnie wysuszających żeli do mycia twarzy, a to powoduje wydzielanie jeszcze większych ilości sebum. Zatem by nie pogarszać stanu skóry i dążyć do jej normalizacji, trzeba zabrać się za skuteczne nawilżanie.

Nawilżający krem do cery tłustej i trądzikowej powinien mieć lekką, najlepiej hydrożelową konsystencję. Nie może zawierać żadnych substancji komodogennych, czyli tych, które potrafią blokować pory skóry, ani alkoholu, bo ten wysusza skórę w nadmiarze. Najlepszym składnikiem aktywnym kremów nawilżających jest kwas hialuronowy. To substancja naturalnie występująca w skórze, ale niestety jej ilość często jest zbyt mała. Kwas ten ma niezwykłą zdolność wiązania wody w skórze, co skutecznie zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wilgoci. Lekki krem nawilżający z kwasem hialuronowym szybko zostaje wchłonięty przez skórę, nie zapycha porów skórnych, a więc nie przyczynia się w żaden sposób do pogorszenia stanu skóry. Wręcz przeciwnie – nawilża ją i tym samym ogranicza ilość wydzielanego sebum.


Materiał partnera zewnętrznego