Pielęgnacja twarzy zimą

Niezależnie od rodzaju cery warto odpowiednio zabezpieczyć skórę zmieniając ulubione kosmetyki do twarzy na takie, które uwzględnią szczególne potrzeby skóry w tym okresie | fot.: Fotolia

Zimą nasza skóra wymaga bardzo starannej pielęgnacji, ponieważ jesteśmy narażone na ciągłe zmiany temperatur. Na zewnątrz jest zimno, często wieje ostry wiatr, a w pomieszczeniach mamy wysokie temperatury i bardzo suche powietrze. Takie ciągłe narażenie na bardzo zmienne warunki nie wpływa dobrze na stan naszej skóry, dlatego należy poświęcić uwagę jej właściwej pielęgnacji. Niewłaściwie pielęgnowana skóra może się w końcu zbuntować, zacznie się łuszczyć, przesuszać i nieprzyjemnie ściągać. Na szczęście właściwa pielęgnacja skóry w okresie zimowym wcale nie jest skomplikowana i czasochłonna, wystarczą dobrze dobrane kosmetyki do twarzy.

Dobry krem to podstawa zimowej pielęgnacji

Pielęgnacja skóry zimą różni się nieco od pielęgnacji stosowanej wiosną czy latem. Niskie temperatury, mroźny wiatr powodują podrażnienia skóry. Dodatkowo przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach sprawia, że skóra staje się przesuszona, matowa, szara i nadwrażliwa. Zwykłe kremy nawilżające, które nie przenikają do głębokich warstw skóry, przestają wystarczać. Szczególnej pielęgnacji z pewnością wymaga cera naczyniowa. Zimowe warunki najmniejszy wpływ wywierają na skórę tłustą i mieszaną, które są ze swojej natury bardziej odporne. Najgorzej natomiast skutki zimy odczuwa skóra sucha, która wytwarza małą ilość sebum, co zwiększa ryzyko podrażnień i uszkodzeń. Dlatego zimą tak ważna jest właściwa pielęgnacja, w której nie zapominamy o nawilżaniu i odżywianiu skóry. Niezależnie od rodzaju cery warto odpowiednio zabezpieczyć skórę zmieniając ulubione kosmetyki do twarzy na takie, które uwzględnią szczególne potrzeby skóry w tym okresie.

Zimą suche powietrze, mróz i wiatr dają się naszej skórze we znaki i staje się ona sucha i szorstka. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy skóra jest zniszczona słońcem, dotknięta chorobami lub gdy używamy wysuszających kosmetyków. Wówczas skóra traci zdolność utrzymania prawidłowego poziomu wody i nie potrafi się bronić przed nieprzyjaznymi warunkami atmosferycznymi. Możemy temu jednak łatwo zaradzić.

Niewątpliwie najważniejszym zimowym kosmetykiem jest dobry krem. Powinien on być bogaty w:

  • substancje pomagające utrzymać wodę w skórze, takie jak kwasy tłuszczowe, gliceryna, ceramidy, kwas hialuronowy,
  • substancje łagodzące podrażnienia, takie jak aloes, alantoina, wyciąg z rumianku i owsa,
  • antyoksydanty, czyli witamina E, olej arganowy, koenzym Q10, wyciąg z zielonej herbaty.

Konsystencję kosmetyku należy zawsze dobierać do rodzaju cery: w przypadku skóry suchej najlepiej sprawdzi się gęsty krem, a w przypadku tłustej i mieszanej – emulsja lub lekki krem. Szeroką gamę kremów oraz inne kosmetyki do twarzy znajdziemy między innymi tutaj: https://horex.pl/kobieta/pielegnacja/twarz.html.

Na dzień najlepszy będzie krem, który mocno natłuści skórę. W jego składzie powinna znaleźć się parafina, wazelina, oliwa lub wosk pszczeli. Naturalne składniki potrafią zdziałać o wiele więcej niż nam się wydaje, ponieważ chronią warstwę rogową i płaszcz hydrolipidowy skóry.

Na dzień najlepszy będzie krem, który mocno natłuści skórę | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Pamiętajmy, że również zimą nasza skóra potrzebuje ochrony przed promieniami UV. Z takiego kremu możemy zrezygnować tylko w przypadku, gdy dojeżdżamy do pracy samochodem i prawie w ogóle nie przebywamy na świeżym powietrzu. W warunkach miejskich wystarczy krem o współczynniku SPF od 5 do 15. Natomiast wyjazd w góry i pobyt na stoku, gdzie śnieg mocno odbija słońce, wymaga znacznie mocniejszej ochrony. Podczas zimowych wypadów za miasto najlepiej sprawdzi się krem SPF 30, a w przypadku osób z bardzo jasną karnacją nawet SPF 50.

Krem bez filtrów będzie natomiast właściwy podczas wieczornej pielęgnacji. Najlepsze efekty osiągniemy stosując go naprzemiennie z kremem o właściwościach przeciwstarzeniowych lub innych dopasowanych do typu skóry, na przykład do cery naczynkowej. Nocą nasza skóra powinna zregenerować się oraz dotlenić, dlatego warto, by nasze kosmetyki do twarzy miały w składzie witaminę C i inne składniki o właściwościach antyrodnikowych.

Krem to jednak nie wszystko

Zimą należy zmienić żel do mycia na preparat myjący o konsystencji mleczka lub kremu, które dostarczają skórze więcej odżywczych składników. Rezygnujemy także z mydła w kostce, ale to zalecenie dotyczy nie tylko zimy, ponieważ większość tego typu mydeł bardzo wysusza skórę. Twarz możemy oczyszczać również bez użycia wody. Wystarczy płyn micelarny o konsystencji wody, który dobrze i dokładnie zmywa makijaż i zanieczyszczenia, nie podrażniając skóry.

Nie zapominajmy także o właściwej pielęgnacji skóry warg, która z uwagi na brak w niej gruczołów łojowych jest najbardziej narażona na wysuszenie. Dobrą ochronę zapewni naszym ustom gęsty błyszczyk lub balsam do ust, najlepiej z filtrami chroniącymi przed promieniowaniem UV.  Kosmetyk do ust nie powinien mieć w składzie żadnych podrażniających substancji, jak na przykład kamfora lub mięta. Usta, podobnie jak skóra twarzy i całe ciało, lubią regularne pilingi, które nadają naszej skórze gładkości i zwiększają absorpcję odżywczych składników.

Tags from the story
, , ,