5 skutecznych sposobów na problemy z erekcją

zaburzenia erekcji
Zaburzenia erekcji to długotrwałe lub powtarzające się problemy z uzyskaniem lub utrzymaniem wzwodu, co wiąże się z niemożliwością odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego | fot.: materiał partnera

Problemy z erekcją są jedną z najczęściej występujących dolegliwości związanych ze sferą seksualną u mężczyzn. Źródłem ich występowania, o ile nie są związane z poważniejszymi problemami zdrowotnymi, najczęściej jest stres lub niezdrowy tryb życia. Jak skutecznie poradzić sobie z zaburzeniami wzwodu?

Zaburzenia erekcji to długotrwałe lub powtarzające się problemy z uzyskaniem lub utrzymaniem wzwodu, co wiąże się z niemożliwością odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Z powodu zaburzeń erekcji wielu mężczyzn mierzy się z problemami z samooceną, pogorszeniem ogólnego samopoczucia, a nawet kryzysami w relacjach. Zaburzenia wzwodu społecznie uznawane są za wstydliwe, co powoduje, że niewielu mężczyzn decyduje się na konsultacje lekarskie, uznając, że w wieku średnim problemy z osiągnięciem prawidłowej erekcji są normalne. Temat zaburzeń erekcji dotyczy w Polsce aż 1,5 miliona mężczyzn po 35. roku życia, z czego ponad połowa to właśnie mężczyźni w wieku 40-60 lat. 1 Zaburzenia erekcji są tymczasem w większości przypadków odwracalne, a postępujący wiek nie jest jednoznaczny z koniecznością rezygnacji z udanego seksu. Jak pokonać problemy z erekcją? Na co należy zwrócić uwagę w codziennym życiu, by znów stawać na wysokości zadania?

Czynniki wpływające na zaburzenia erekcji

Na sprawność seksualną mężczyzny składa się wiele czynników. Przyczyny zaburzeń erekcji dzielone są ze względu na ich źródło. Wśród możliwych powodów występowania zaburzeń wzwodu wyróżniamy czynniki organiczne – związane z funkcjonowaniem organizmu i zależnościami w nim zachodzącymi, oraz czynniki psychogenne – mające związek z psychiką, stresem, lękami i chorobami takimi jak depresja.2 Przyczyny te mogą występować również jednocześnie, wówczas mamy do czynienia z tak zwanym czynnikiem mieszanym, na przykład połączeniem stresującej pracy z niezdrowym trybem życia lub problemów natury psychologicznej, depresji z zaburzeniami pracy gruczołów hormonalnych. W niektórych przypadkach zaburzenia erekcji mogą sygnalizować poważniejsze problemy zdrowotne, jednak w związku ze społecznym tabu i niesłusznym wstydem dotyczącym zaburzeń sprawności seksualnej, wielu mężczyzn odwleka konsultację lekarską. Od czego mogą więc zacząć próby przywrócenia zdolności osiągania prawidłowej erekcji?

Sposoby na zaburzenia erekcji – 5 kroków do sprawności seksualnej

W przypadku pojawienia się zaburzeń erekcji warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na codzienny tryb życia i dietę. Nałogi, niepełnowartościowe i nieregularne posiłki, stres, zaburzenia snu i brak regularnej aktywności fizycznej są przyczyną pogorszenia ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia, występowania otyłości i przewlekłego zmęczenia, ale również zaburzeń produkcji testosteronu wpływającego na potencję i libido. Pierwszym krokiem do odzyskania sprawności seksualnej jest więc wprowadzenie zdrowych nawyków. Przede wszystkim regularnych posiłków bogatych w składniki odżywcze takie jak witamina E wpływająca na układ hormonalny, a także magnez, selen, cynk i arginina znane z pozytywnego wpływu na potencję. Gdzie znajdziemy te substancje? Dieta poprawiająca sprawność seksualną powinna zawierać dużą ilość protein (białka), zawartego w nabiale, chudym mięsie i rybach oraz warzywach strączkowych. Niezbędnych dla męskiego organizmu pierwiastków szukajmy w pełnoziarnistym pieczywie, orzechach, zielonych warzywach oraz oliwie z oliwek bogatej w kwasy omega-3. Dieta bogata w wyżej wymienione składniki z pewnością wspomoże męski organizm.

Drugim krokiem do poprawy sprawności seksualnej jest rezygnacja z nałogów – nikotyny i nadmiernych ilości alkoholu. Nałogi powodują pogorszenie samopoczucia, zatruwają organizm, powodują także zaburzenia pracy serca i układu krwionośnego, a także problemy z ciśnieniem krwi, co może bezpośrednio wpływać na możliwość osiągnięcia erekcji.

Trzeci krok do udanego życia seksualnego to wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej. Zwłaszcza mężczyźni pracujący w trybie siedzącym powinni zwrócić uwagę na konieczność regularnych ćwiczeń – choćby biegania kilka razy w tygodniu lub regularnego odwiedzania siłowni i basenu. Ruch dostosowany do indywidualnych możliwości z pewnością pozytywnie wpłynie na produkcję testosteronu i poprawi pracę układu krążenia, który odgrywa kluczową rolę w osiąganiu erekcji.

Czwartym elementem, na który warto zwrócić uwagę chcąc poprawić sprawność seksualną, jest atmosfera w relacji partnerskiej. Erekcja jest wywoływana przez bodziec pobudzający ośrodkowy układ nerwowy. Rutyna w sypialni może być przyczyną występowania zaburzeń erekcji. Zadbanie o nastrój w sypialni, urozmaicenie życia seksualnego poprzez wprowadzenie nowych doświadczeń, pobudzającej zmysły oprawy zbliżeń, bielizny, gadżetów erotycznych może pomóc w osiągnięciu wzwodu i odbyciu satysfakcjonującego stosunku.

Piąty sposób uzupełniający wymienione wcześniej to leki na zaburzenia erekcji dostępne bez recepty. Środki zawierające syldenafil – substancję o potwierdzonym działaniu umożliwiającym osiągnięcie erekcji w reakcji na bodziec – takie jak Mensil pomogą w powrocie do sprawności seksualnej. Dyskretna i wygodna forma przyjmowania leku w postaci tabletek do rozgryzania i żucia, pozwala przyjąć go w każdych warunkach, najlepiej na godzinę przed planowanym stosunkiem.Przed zażyciem leku Mensil należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, by zapobiec niepożądanym reakcjom i wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do stosowania preparatu.

W przypadku dalszego występowania zaburzeń erekcji zalecana jest konsultacja z lekarzem umożliwiająca dokładną diagnozę i podjęcie ewentualnego leczenia lub dobrania odpowiedniej dawki syldenafilu.

Bibliografia:

  1. Rabijewski M. Zaburzenia erekcji – etiologia i leczenie. Przegląd Urologiczny 2006; 4(38). http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?1092. Data dostępu: 07.03.2021 r.
  2. Grabski B i in. Zaburzenia erekcji. Medycyna praktyczna. https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/92036,zaburzenia-erekcji. Data dostępu: 09.03.2021 r.
  3. Charakterystyka Produktu Leczniczego Mensil.

Mensil, 25 mg, tabletki do rozgryzania i żucia. Skład: Jedna tabletka zawiera 25 mg syldenafilu w postaci cytrynianu. Postać farmaceutyczna: tabletki do rozgryzania i żucia.Wskazania do stosowania: Produkt leczniczy Mensil jest wskazany do stosowania u dorosłych mężczyzn z zaburzeniami erekcji, czyli niezdolnością uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego. W celu skutecznego działania produktu leczniczego Mensil niezbędna jest stymulacja seksualna. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ze względu na wpływ syldenafilu na przemiany metaboliczne, w których biorą udział tlenek azotu i cykliczny guanozynomonofosforan (cGMP), nasila on hipotensyjne działanie azotanów. Przeciwwskazane jest zatem równoczesne podawanie syldenafilu z lekami uwalniającymi tlenek azotu (np. azotynem amylu) lub azotanami w jakiejkolwiek postaci. Jednoczesne stosowanie inhibitorów PDE5, w tym syldenafilu, i leków pobudzających cyklazę guanylową, takich jak riocyguat, jest przeciwwskazane, ponieważ może prowadzić do objawowego niedociśnienia tętniczego. Produktów leczniczych przeznaczonych do leczenia zaburzeń erekcji, w tym syldenafilu, nie należy stosować u mężczyzn, u których aktywność seksualna nie jest wskazana (np. pacjenci z ciężkimi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, takimi jak niestabilna dławica piersiowa lub ciężka niewydolność serca). Produkt leczniczy Mensil jest przeciwwskazany u pacjentów, którzy utracili wzrok w jednym oku w wyniku niezwiązanej z zapaleniem tętnic przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego (ang. non-arteric anterior ischemic optic neuropaty, NAION), niezależnie o tego, czy miało to związek z wcześniejszą ekspozycją na inhibitor PDE5. Nie badano bezpieczeństwa stosowania syldenafilu w następujących grupach pacjentów: pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby, hipotonią (ciśnienie krwi <90/50 mm Hg), po niedawno przebytym udarze lub zawale serca oraz ze stwierdzonymi dziedzicznymi zmianami degeneracyjnymi siatkówki, takimi jak retinitis pigmentosa (niewielka część tych pacjentów ma genetycznie uwarunkowane nieprawidłowości fosfodiesterazy siatkówki). Stosowanie syldenafilu u tych pacjentów jest przeciwwskazane. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242E. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie.

Materiał partnera

Tags from the story