Bóle kolan – profilaktyka

mężczyzna trzymający się za kolano
By bolące kolano nie było problemem, trzeba się regularnie ruszać. Aktywność fizyczna poprawia nawodnienie i odżywienie chrząstki stawowej | fot.: materiał partnera

Ból kolan może dotknąć każdego bez względu na wiek. Nie ma znaczenia nawet to, czy ktoś jest aktywny fizycznie, czy stroni od sportu. W zależności od przyczyny bóle w kolanie mogą mieć różny charakter – częstym objawem jest ból kolana przy zginaniu, wiele osób też doświadcza bólu kolana przy chodzeniu. Jak dbać o nie na co dzień, aby uniknąć przykrych przypadłości w przyszłości? Podpowiadamy!

Zdrowa dieta

Stan stawów kolanowych po części zależy od tego, co trafia na nasz talerz. Dieta powinna być skomponowana tak, aby dostarczać organizmowi składników wpływających na budowę oraz funkcjonowanie chrząstki, mazi oraz ścięgien. Pojawia się zatem pytanie, co jeść, aby utrzymać kolana w dobrym stanie? Przede wszystkim produkty bogate w kolagen, czyli podstawowy budulec chrząstki stawowej. W diecie powinny znaleźć się niezbędne do prawidłowego funkcjonowania witaminy i minerały, w tym niezbędną do wytwarzania kolagenu witaminę C oraz potrzebny do utrzymania zdrowych kości wapń.

Odpowiednia waga

Im większa waga, tym większe jest obciążenie kolan podczas chodzenia. Choć wszyscy o tym wiemy, to zdarza nam się o tym zapominać. Dlatego gdy pojawią siębóle kolan, warto zastanowić się, czy przypadkiem świadomie nie narażamy swoich stawów na przeciążenia. Osoby otyłe lub z nadwagą powinny pozbyć się zbędnych kilogramów. W walce o lepsze zdrowie pomoże im aktywność fizyczna i zdrowa dieta.

Ćwiczenia na kolana

By bolące kolano nie było problemem, trzeba się regularnie ruszać. Aktywność fizyczna poprawia nawodnienie i odżywienie chrząstki stawowej. Dzięki niej poprawia się także regulacja gospodarki wapniowo-fosforanowej, co zapobiega utracie wapnia z kości. Systematyczne ćwiczenia wzmacniają nasze ścięgna oraz przyczepy ścięgien do kości.

Jakie ćwiczenia na kolanawarto robić? Tak naprawdę można uprawiać dowolną aktywność ruchową. Ważne jednak, by dostosować ćwiczenia do wieku i stanu zdrowia.

Właściwe nawodnienie

Chrząstka stawowa w 65-80% składa się z wody. Wraz z wiekiem jej ilość maleje, nadal jest jednak spora. Zatem by stawy mogły prawidłowo pracować, muszą zostać odpowiednio nawodnione. Jeśli nie będziemy dostarczać organizmowi odpowiedniej ilości wody, może wystąpić uczucie „zgrzytania” w stawie. Ponadto odwodnienie zwiększa ryzyko rozwoju zapalenia stawów.

Rezygnacja z dźwigania

Wszystko, co nosimy, np. zakupy ze sklepu, kartony podczas remontu, dziecko podczas karmienia, stanowi obciążenie dla naszych kolan. Szkodliwe jest też podnoszenie dużych ciężarów przy ugiętych kolanach. Przewlekłe bóle kolan są sygnałem do tego, by w miarę możliwości ograniczyć dźwiganie. Jeśli nie da się całkowicie z niego zrezygnować, zaleca się nosić ciężary blisko ciała i podnosić je na prostych nogach.

Wygodne obuwie

Dla zdrowia kolan ważny jest także odpowiedni dobór butów. Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, to niewygodne, źle dopasowane obuwie może sprawiać, że stopa będzie źle stawiana podczas chodu, a to negatywnie wpłynie na kolana.

Stawom kolanowym nie służą przede wszystkim buty na obcasie. Ciężar ciała podczas chodzenia w szpilkach jest przenoszony do przodu, przez co chrząstka stawowa ulega ciągłemu naciskowi i nie jest dobrze odżywiona. Dlatego powinno się jak najmniej chodzić w obcasach. Bezpieczna dla kolan wysokość obcasa to ok. 4-5 cm.

Kolagen w saszetkach

A co w sytuacji, gdy pojawi się ból kolan? Przede wszystkim należy zmodyfikować do tej pory wykonywane ćwiczenia i dostosować je do aktualnego stanu kolan. Oprócz tego można zastosować preparat na stawy 4Flex, który zawiera hydrolizat kolagenu Fortigel®. Białko w takiej postaci pomaga nam utrzymać zdrowe kości oraz wspiera wzrost i utrzymanie masy mięśniowej. Dodatek witaminy C pomaga w produkcji kolagenu w celi zapewnia prawidłowego działania chrząstki. 4flex występuje w łatwo przyswajalnej formie saszetek z proszkiem, jest on przeznaczony tylko dla dorosłych. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania.. Pamiętaj, że suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety.

Materiał partnera