Czy aparaty ortodontyczne są bezpieczne dla zębów?

Aparat ortodontyczny
Przeciwwskazaniem do noszenia aparatu mogą być choroby dziąseł i zębów. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Ładny uśmiech to piękne, zdrowe zęby. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na leczenie ortodontyczne. Dzięki temu nie tylko poprawiają estetykę, ale także zdrowie jamy ustnej. Czy aparaty ortodontyczne może nosić każdy? Czy nie przynoszą one szkody naszym zębom?

Czy należy bać się aparatów ortodontycznych?

Osoby, noszące aparaty ortodontyczne narażone są na próchnicę. Na zębach mogą również pojawić się białe plamy, świadczące o demineralizacji. Jest to efekt niedostatecznej higieny jamy ustnej. Innymi powikłaniami mogą być otarcia i zmiany na błonie śluzowej czy odsłonięcie powierzchni korzenia. Bardzo rzadko dochodzi do zwyrodnienia, czy martwicy miazgi zębowej. Przyczyną tego jest zbyt szybka zmiana miejsc zębów. W początkowym okresie noszenia aparatu może pojawić się ból, który jednak zazwyczaj mija w krótkim czasie. Efekty uboczne noszenia aparatów ortodontycznych mogą pojawić się tak samo, jak w przypadku każdego leczenia. O zęby należy dbać i leczyć je, podobnie jak wady wzroku, a aparaty ortodontyczne są skutecznym sposobem na wady zgryzu. W przypadku wystąpienia problemów konieczna jest wizyta u ortodonty. Przeciwwskazaniem do noszenia aparatu mogą być choroby dziąseł i zębów. W przypadku uczulenia na któryś ze składników, użytych do budowy aparatu można zastąpić go innym.

Korzystny wpływ noszenia aparatu

Krzywe zęby często utrudniają dokładną higienę, co może prowadzić do próchnicy i stanów zapalnych. Ponadto wyglądają nieestetycznie i mogą być przyczyną bezdechu nocnego, zaburzenia oddychania, przewlekłych bóli okolicy stawów skroniowo-żuchwowych i szyi. Nieprawidłowe żucie źle wpływa na trawienie. Zły zgryz może mieć niekorzystny wpływ na proces mowy. Nie mniej ważnym aspektem są kompleksy, które utrudniają funkcjonowanie w społeczeństwie. Dzięki aparatom ortodontycznym możliwe jest wyeliminowanie tych problemów.

„Ortodonta przede wszystkim diagnozuje i leczy czynnościowe oraz morfologiczne zaburzenia narządu żucia, które mogą mieć istotny wpływ na funkcjonowanie pacjenta” – podkreślają specjaliści z serwisu tourmedica.pl. Nie wolno o tym zapominać, a wszelkimi wątpliwościami, należy dzielić się z ortodontą.


Materiał partnera zewnętrznego