Zdrowsze zamienniki chleba

Pokrojony świeży chleb w kompozycji z jesiennymi liśćmi i czosnkiem.
Pieczywo to przede wszystkim źródło węglowodanów, dzięki którym organizm ma energię do działania. Jednak chleb spożywany w nadmiarze może być tuczący | fot.: materiał partnera

Polacy jedzą bardzo dużo tradycyjnego pieczywa. Chleb i bułki pojawiają się na naszych stołach nie tylko podczas śniadania i kolacji. Kanapka często towarzyszy nam w podróży, jako drugie śniadanie lub przekąska na podwieczorek. Pieczywo to przede wszystkim źródło węglowodanów, dzięki którym organizm ma energię do działania. Jednak chleb spożywany w nadmiarze może być tuczący. Stąd coraz większa popularność zdrowszych zamienników.

Najczęstsze powody eliminowania tradycyjnego pieczywa

Na znaczne ograniczenie lub całkowitą rezygnację z pieczywa decyduje się coraz więcej osób. Oto najczęstsze powody:

  • W sklepach trudno znaleźć pieczywo dobrej jakości. Niestety, producenci coraz częściej dodają do wypieków ulepszacze, które sprawiają, że chleb traci swoje cenne właściwości odżywcze i staje się produktem wysoko przetworzonym.
  • Nie każdy może pozwolić sobie na samodzielne wypiekanie chleba w domu.
  • Powodem ograniczenia tradycyjnego pieczywa często jest chęć urozmaicenia diety.
  • Niektórzy rezygnują z wypieków, bo chcą szybciej zrzucić zbędne kilogramy.
  • Z tradycyjnego pieczywa muszą zrezygnować także osoby na diecie bezglutenowej. 

Co jeść zamiast kanapek?

Pierwszy opór w ograniczeniu pieczywa zapewne pojawi się już przy śniadaniu. Dla wielu osób tradycyjne polskie śniadanie to pajda chrupiącego chleba z masłem. Jeśli nie mieszkasz na wsi i nie masz dostępu do świeżych wypieków z lokalnych piekarni, warto poszukać innych opcji. Świetnym pomysłem na zdrowe i pożywne śniadanie są owsianki lub jaglanki. Każde takie danie można urozmaicić świeżymi owocami lub mieszanką orzechów. Od czasu do czasu na śniadanie warto zrobić także naleśniki – najlepiej w wersji fit, czyli z mąki gryczanej lub orkiszowej bez dodatku białego cukru. 

Zamiast chleba – warzywa

Warzywa to podstawa każdej zdrowej diety. Warto wprowadzić je do jadłospisu nie tylko jako dodatek do dań, ale również w formie samodzielnej przekąski. Warzywa można jeść na surowo. Pokrojone w paski marchewki, ogórki zielone, kalarepy czy korzenie pietruszki świetnie smakują z hummusem lub innymi pastami na bazie roślin strączkowych. Z kolei pieczone warzywa mogą zastąpić chleb w kanapce. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się bataty. 

Czy wafle ryżowe i pieczywo chrupkie to dobry zamiennik chleba?

Podczas ograniczania tradycyjnego pieczywa niektórzy sięgają po dostępne w sklepach wafle ryżowe i pieczywo chrupkie. Taki zamiennik można stosować, ale nie przez cały czas. Poza tym przed zakupem warto dokładnie przeczytać etykietę. Niestety, większość wafli to produkty wysoko przetworzone. W składzie często pojawia się również cukier.

Jeśli nie masz pomysłu na zdrowe i urozmaicone posiłki, warto zapoznać się z ofertą cateringu dietetycznego, dostępną na stronie https://www.maczfit.pl/trojmiasto. Znajdziesz tam różne warianty diet pudełkowych. Każdy jadłospis to inne przepisy. Czekoladowy krem jaglany na drugie śniadanie, sałatka z serem i warzywami na podwieczorek, risotto na kolację – to tylko niektóre propozycje dań, które pomogą wyeliminować Ci pieczywo z diety. Każda dieta ze strony maczfit.pl dostępna jest w kilku wariantach kalorycznych.

Materiał partnera zewnętrznego