Jak postępować w przypadku owrzodzeń jamy ustnej?

owrzodzenie jamy ustnej
Na polskim rynku  jest wiele gotowych produktów dostępnych bez recepty w aptece | fot.: materiał partnera

Owrzodzenia błony śluzowej definiuje się jako przerwanie błony śluzowej we wszystkich jej warstwach. Mogą mieć postać wykwitów – licznych pęcherzyków, które po pęknięciu przechodzą w owrzodzenie, a niekiedy afty – owrzodzenia z włóknikowym nalotem ograniczonym rąbkiem zapalnym.

Jak powstają owrzodzenia jamy ustnej?

Pochodzenie takich owrzodzeń ma różne podłoże. Mogą one:

  • powstać na skutek urazu mechanicznego, spowodowanego chropowatym nawisem wypełnienia, gryzieniem ostrego pokarmu lub nieodpowiednio dopasowaną protezą czy aparatem ortodontycznym;
  • mieć podłoże infekcyjne, jak zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HSV1 i HPS2, półpasiec, różyczka, cytomegalia lub odra;
  • wystąpić przy zakażeniu pasożytniczym, takim jak zakażenie układu pokarmowego u dzieci (owsiki);
  • pojawić się przy innych schorzeniach, takich jak celiakia czy liszaj płaski Wilsona lub występować przy niedoborach witaminowych (takich jak niedobór kwasu foliowego i witaminy B12 przy chorobie Addisona-Biermera, czy niedobory żelaza).

Jak już wspomniano, jednym z rodzajów takich owrzodzeń są również afty nawracające, ale mogą mieć miejsce również tzw. wykwity pseudoaftowe.

Sposoby wspomagające leczenie

Niezależnie od podłoża wrzodziejącej zmiany, leczenie należy rozpocząć jak najszybciej, aby zminimalizować ryzyko infekcji patogenami oportunistycznymi oraz zmniejszyć uczucie dyskomfortu i bólu, które stanowczo przyczyniają się do obniżenia jakości funkcjonowania pacjenta. Owrzodzenia mogą spowodować utrudnienia w prawidłowym odżywianiu się, czy utrzymywaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej ze względu na dotkliwy niekiedy ból. Medycyna wskazuje jak najszybsze zastosowanie wyrobów leczniczych, które mają za zadanie odizolowanie wykwitów od środowiska zewnętrznego, a ponadto działać przeciwzapalnie i antyseptycznie na zmienione chorobowo miejsce. Takie produkty często nie powodują ograniczenia pojawiania się nowych wykwitów. Mają za zadanie przyspieszyć leczenie już istniejących oraz uśmierzyć doznania bólowe.

Co zastosować na owrzodzenia w jamie ustnej?

Na polskim rynku  jest wiele gotowych produktów dostępnych bez recepty w aptece. Godnymi uwagi mogą być wyroby medyczne Anaftin, W tej linii produktów można znaleźć różne formy, które umożliwiają dostosowanie do umiejscowienia i rodzaju zmian aftowych w jamie ustnej oraz wieku pacjenta. Na przykład żel, jest wygodny do aplikacji na pojedyncze, dobrze dostępne zmiany w jamie ustnej, spray z dozownikiem umożliwia aplikację w trudno dostępnych miejscach np. na tylnej ścianie gardła, a płyn do płukania jamy ustnej z łatwością pokryje liczne, rozsiane zmiany.

Bezsprzeczną zaletą gamy produktów Anaftin są ich właściwości bioadhezyjne. W produktach znajdziemy poliwinylopirolidon (PVP) oraz kwas hialuronowy, które według najnowszych doniesień zwiększa długość utrzymywania się produktu na powierzchni błony śluzowej. To z kolei pozwala na dłuższe działanie składników zawartych w produkcie, gdyż nie zostaną od razu wypłukane ze śliną w tym specyficznym środowisku jamy ustnej. PVP i  kwas hialuronowy wytwarzają bioadhezyjną warstwę, która z jednej strony izoluje owrzodzenia od środowiska zewnętrznego i ochroni zakończenia nerwowe, zmniejszając uczucie bólu i dyskomfortu. Zawarty w produktach kwas hialuronowy i aloes zwyczajny dodatkowo wspomagają regenerację i proces gojenia się uszkodzonych tkanek.

Anaftin może być stosowany zarówno przez dorosłych, jak i dzieci.

Materiał partnera

Tags from the story
, ,