Krótkowzroczność – jakie soczewki kontaktowe wybrać?

Optometrysta

Krótkowzroczność jest jedną z częściej diagnozowanych wad. Osoby nią dotknięte bardzo dobrze widzą to, co znajduje się w niewielkiej odległości od nich, natomiast mają problem z ostrym widzeniem dalekich przedmiotów. Wada jest często zbyt późno diagnozowana i trudna do wykrycia u dzieci.

Problem z krótkowzrocznością wynika głównie z zaniedbań wizyt kontrolnych u okulisty – zwłaszcza dzieci. Wada często ma podłoże genetyczne i pojawia się w najmłodszych latach. Jeśli dziecko nie jest objęte stałą kontrolą, szczególnie jeśli rodzice też mają problemy ze wzrokiem, wówczas będzie się szybko pogłębiać.

Diagnoza krótkowzroczności

U najmłodszych pacjentów diagnoza możliwa jest tylko na podstawie badania przeprowadzonego przez specjalistę. Dzieci, które dobrze widzą z bliska, zwłaszcza w młodym wieku, przez długi czas nie będą skarżyły się na dyskomfort, jeśli chodzi o dalsze plany. Dopiero z upływem czasu, szczególnie w wieku szkolnym, zacznie im to przeszkadzać i i np. dziecko będzie miało problem z przeczytaniem tego, co jest napisane na tablicy, jeśli zostanie posadzone w ostatniej ławce. Tymczasem korekta takiej wady, jak krótkowzroczność, jest już możliwa we wczesnym dzieciństwie przez dobór właściwych szkieł do okularów. Odpowiednie leczenie jest w stanie zahamować postęp schorzenia. Pierwszym niepokojącym objawem, który rodzic może łatwo zaobserwować, jest mrużenie oczu, kiedy dziecko próbuje skupić wzrok na tym, co jest dalej. Dodatkowo może zacząć się skarżyć na ból głowy.

Krótkowzroczność a soczewki kontaktowe

U dzieci i dorosłych najlepszym sposobem leczenia krótkowzroczności jest jej korekta – przez noszenie okularów lub szkieł kontaktowych. Warto wiedzieć, że wzrok może się pogorszyć również od stylu pracy i życia. Bliskowzroczność może się pojawić lub nasilić przez wytężanie wzroku np. przy komputerze lub telewizorze. Dlatego trzeba przeprowadzać okresowe kontrole u okulisty.

Jeśli wada została właściwie zdiagnozowana, można od razu poprawić komfort widzenia, przez wybór odpowiednich szkieł lub soczewek. Te drugie polecane są osobom, które prowadzą aktywny tryb życia. Są też dobrą opcją dla dorastających dzieci, które wcześniej nosiły okulary.

Aby skorygować dyskomfort widzenia, stosowane są szkła rozpraszające, czyli minusowe. Przy małej i średniej krótkowzroczności wprowadza się jeszcze jedną metodę leczenia – ortokorekcję. Stosując na noc twarde i gazoprzepuszczalne soczewki, doprowadza się do spłaszczenia przedniej powierzchni rogówki, które utrzymuje się po ich zdjęciu przez cały kolejny dzień. Z kolei jeśli mamy do czynienia z wadą ustabilizowaną (u osób dorosłych), można poddać się zabiegowi laserowej korekty, który polega na odpowiednim modelowaniu rogówki.