Na czym polega zabieg rekonstrukcji więzadła i kiedy jest wskazany?

rekonstrukcja więzadła
Zerwanie któregoś z więzadeł krzyżowych to dysfunkcja najważniejszych więzadeł w kolanie | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Staw kolanowy jest największym stawem w organizmie człowieka. Jego skomplikowana budowa umożliwia funkcjonowanie jako staw zawiasowy z możliwością ruchów rotacyjnych. Takie działanie jest możliwe dzięki wzmocnieniu więzadłami zewnętrznymi i bardzo silnymi więzadłami wewnętrznymi nazwanymi: więzadłem krzyżowym przednim i więzadłem krzyżowym tylnym.

Staw kolanowy przenosi duże obciążenia, dlatego torebka stawowa jest wzmocniona więzadłami. Stabilizacja stawu jest możliwa dzięki więzadłom krzyżowymi w powiązaniu z łąkotkami. Duża ilość elementów, z których składa się staw kolanowy i skala przenoszonych obciążeń są przyczyną częstych urazów i kontuzji. Najczęściej kontuzje polegają na uszkodzeniu, zerwaniu więzadeł krzyżowych.

Komu i dlaczego zagraża uszkodzenie więzadeł krzyżowych?

Zerwanie któregoś z więzadeł krzyżowych to dysfunkcja najważniejszych więzadeł w kolanie. W kolanie znajduje się 11 więzadeł stabilizujących ten staw, ale kluczowe są właśnie więzadła krzyżowe. System stabilizujący kolano ściśle współdziała z mięśniami. Osłabienie mięśni powoduje uszkodzenie systemu stabilizacji.

Większość drobnych więzadeł po naderwaniu regeneruje się sama po unieruchomieniu kolana. Więzadła krzyżowe nie mają właściwości regeneracji. Rekonstrukcja tych więzadeł wymaga interwencji chirurga. Najczęściej kontuzje zdarzają się podczas uprawiania narciarstwa alpejskiego i wodnego oraz w trakcie gier zespołowych, szczególnie piłki nożnej.

Objawy i rozpoznanie zerwania więzadeł krzyżowych

Zdrowe, działające więzadło krzyżowe przednie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie chrząstek i łąkotek. Po kontuzji funkcje te ulegają zakłóceniu. Pojawia się ból uniemożliwiający chodzenie, „uciekanie kolana” z charakterystycznym trzaskiem, chrupnięciem, opuchlizna narastająca do 24 godzin, uczucie niestabilności kolana.

Mechanizm kompensacji stawu, sprawia, że kolano powoli wraca do normy. Brak świadomości zagrożenia, skutkuje najczęściej nie podjęciem leczenia co powoduje dalszą destrukcję stawu. Mogą pojawiać się wysięki do stawu, uciski, zaniki mięśni, uszkodzenia łąkotki i powierzchni stawowych, zwyrodnienia.

Diagnozowanie polega na testach klinicznych, a w razie konieczności należy przeprowadzić badanie USG lub rezonans magnetyczny. Badania obrazowe pozwalają ocenić przebieg, strukturę wewnętrzną więzadeł i rozległość uszkodzeń oraz dobór optymalnego sposobu leczenia.

Leczenie więzadła krzyżowego przedniego

Leczenie, naprawę zerwanego więzadła krzyżowego przedniego, w wiodących klinikach jak Carolina Medical Center w Warszawie, wykonuje się metodą rekonstrukcji artroskopowej. Zobacz: https://carolina.pl/klinika-ortopedii-i-traumatologii/kolano-3/uszkodzenie-wkp/

Carolina Medical Center w czasie 20 lat działalności zasłużyła sobie na miano prekursora w zastosowaniu innowacyjnych technik i procedur medycznych.

Rekonstrukcja artroskopowa polega na wstawieniu przeszczepu ścięgna pobranego od pacjenta w miejsce uszkodzonego więzadła. W trakcie wykonywania zabiegu można również wyleczyć inne uszkodzenia. W następnym dniu po zabiegu pacjent zaczyna fizjoterapię trwającą 12 miesięcy. Staw zabezpiecza się ortezę na 3-6 tygodni. Wykonane po zakończeniu terapii badania biochemiczne, wykazują w operowanej nodze deficyty poniżej 10%, więc można śmiało wrócić do uprawiania ulubionego sportu.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, ,