Operacja kręgosłupa – co musisz wiedzieć przed zabiegiem?

operacja kręgosłupa
Techniki małoinwazyjne zapewniają zminimalizowane krwawienie, minimalizację powikłań, dużo mniejsze ryzyko infekcji po operacji oraz generalnie zwiększone bezpieczeństwo podczas przeprowadzania zabiegu | fot.: materiał partnera

Operacje kręgosłupa przeprowadzane są w wielu różnych celach między innymi, żeby usunąć przepuklinę. Zabieg ten może wydawać się skomplikowany i nawet niebezpieczny, jednak patrząc na to, jak bardzo rozwinięto małoinwazyjną chirurgię kręgosłupa w KCM Clinic i patrząc na ich wieloletnie doświadczenie, okazuje się, że nie ma się czego bać.

W okolicy kręgosłupa może być wykonanych bardzo dużo operacji, w zależności od przypadłości i celu, który chcemy osiągnąć. Są to między innymi:

  • endoskopowa operacja kręgosłupa szyjnego,
  • nukleoplastyka szyjna wykonana metodą koblacji.

Ogólne porady

Przed zabiegiem najważniejsze jest zdawać sobie sprawę z tego, że jest on całkowicie bezpieczny, wykonywany technikami małoinwazyjnymi, a nie tradycyjnymi i co to dokładnie znaczy. Techniki małoinwazyjne zapewniają zminimalizowane krwawienie, minimalizację powikłań, dużo mniejsze ryzyko infekcji po operacji oraz generalnie zwiększone bezpieczeństwo podczas przeprowadzania zabiegu.

Powrót do normalnej aktywności po wykonaniu operacji kręgosłupa jest naprawdę szybki, całkowita rekonwalescencja trwa zazwyczaj od 4 do 6 tygodni. Jest ona znacząco szybsza niż po tradycyjnej operacji tego typu.

Endoskopowa operacja kręgosłupa szyjnego

Ten zabieg polega na usunięciu przepukliny dysku. Pomaga ona pozbyć się przypadłości takich jak zaburzenie czucia czy niedowład rąk. Po skończonym zabiegu proces dochodzenia do pełni sił jest niezwykle krótki – trwa on jedynie od kilku do kilkunastu dni. Po tym okresie bez problemu można wrócić do normalnej aktywności i pracy.

Ważne jest mieć podstawową wiedzę o tym zabiegu, jeżeli mamy zostać mu poddani. Cały proces jest przemyślany tak, żeby całkowicie wyeliminować ryzyko możliwości uszkodzenia rdzenia kręgowego.

Dlatego właśnie sposób, w jaki uzyskuje się dostęp, jest skierowany bezpośrednio na miejsce, w którym występuje przepuklina. Wykorzystuje się do tego precyzyjne narzędzia oraz urządzenia do radiokoagulacji o niskiej temperaturze podczas pracy.

KCM Clinic wykonało 700 zabiegów tego typu i odsetek powikłań wynosi dokładnie 0%. Wiedząc, że klinika, w której Twoja operacja będzie przeprowadzona, jest godna zaufania, nie musisz się już o nic martwić.

Przed zabiegiem należy wykonać odpowiednie badania: tomografię lub rezonans magnetyczny i konsultację z anestezjologiem. Pobyt w szpitalu zajmuje dwa dni i konieczne jest przyjście z osobą towarzyszącą – bezpośrednio po nie można prowadzić samochodu.

Nukleoplastyka szyjna wykonana metodą koblacji

Ten zabieg może być wykonywany na odcinkach szyjnym, piersiowym lub lędźwiowym kręgosłupa. Zalicza się on do naprawczych operacji – celem jest pozbycie się bólu kręgosłupa. Sam zabieg jest skomplikowany, ale skuteczny.

W celu przygotowania się do niego należy odbyć konsultację u neurochirurga i wykonać wszystkie czynności, które były wymagane również do endoskopowej operacji kręgosłupa szyjnego.

Do samego zabiegu wykorzystuje się plazmę gazową przenoszoną precyzyjnie poprzez elektrodę. Operacja jest bardzo krótka – trwa około 20/30 minut, jednak pobyt w szpitalu trwa 2 lub 3 dni.

Zabieg odbywa się poprzez trzykrotną waporyzację owalną, co obniża ciśnienie w dysku i redukuje ucisk wypukliny. W ten sposób prawdopodobieństwo powstania przepukliny oraz ból z tym związany są eliminowane.

Ostatnie wskazówki

Przed operacją kręgosłupa przede wszystkim trzeba odpowiednio się na to przygotować i umówić wizyty z odpowiednimi lekarzami. Poza tym konieczne jest wybranie kliniki, co do której nie mamy wątpliwości, że przeprowadzi zabieg najlepiej jak się da – minimalizuje to poziomy stresu.

Materiał partnera