Soczewki kontaktowe i alergia

Kobieta z alergią
Nieprawdą jest, że osoby ze skłonnościami alergicznymi muszą na zawsze pożegnać się ze szkłami kontaktowymi. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Nieprawdą jest, że osoby ze skłonnościami alergicznymi muszą na zawsze pożegnać się ze szkłami kontaktowymi. Dzisiaj postaramy się poruszyć wszystkie możliwe wątpliwości związane z ich użytkowaniem, podczas gdy Twoje oczy stają się przewrażliwiona na wskutek alergenów z zewnątrz. Dowiedz się, jakie soczewki kupować, w jaki sposób je pielęgnować oraz co jeszcze możesz zrobić, aby zmniejszyć objawy alergii oczu.

Skąd się bierze i jak rozpoznać alergię?

W dzisiejszych czasach trudno o znalezienie osoby, która nie byłaby choć minimalnie uczulona na jakiekolwiek czynniki zewnętrzne, jak na przykład jedzenie, środki chemiczne, kurz, pyłki i wiele innych alergenów. Można wyróżnić także całe mnóstwo reakcji alergicznych, zaczynając od uczuleń skórnych, dróg oddechowych, a kończąc właśnie na naszych oczach.

Na nich skupimy się dzisiaj w szczególności, czego powodem mogą być obecne pylenia kwiatów, drzew i innych roślin, a także liczne zanieczyszczenia powietrza, dym, smog i spaliny, które również mają ogromne znaczenie na wzrost tendencji alergicznych. Nie należy ich lekceważyć, ponieważ objawy z czasem mogą się znacznie pogorszyć i uniemożliwić normalnie funkcjonowanie albo też przenieść się na inne narządy.

Do najczęstszych symptomów uczuleniowych, które powiązane są z reakcją gałek ocznych zaliczamy:

  • silne łzawienie oczu;
  • szczypanie i pieczenie;
  • swędzenie;
  • zaczerwienienie;
  • delikatne pogorszenie widzenia i uczucie suchości oczu;
  • obrzęk powiek.

Każda z nich może występować osobno lub w towarzystwie innych objawów mniej lub bardziej nasilonych. Jest to przede wszystkim uciążliwe uczucie, które może nam doskwierać przez cały dzień.

Noszenie soczewek w czasie alergii

Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby taka osoba mogła nosić swoje szkła kontaktowe, o ile żadna z wyżej wymienionych oznak nie jest intensywnie nasilona. Wówczas lepiej rozważyć opcję okularów korygujących i rozpocząć normalną kurację antyuczuleniową pod czujnym okiem specjalisty.

Jednak w pozostałych przypadkach nie musisz martwić się o swoje soczewki, a zwłaszcza że możesz współcześnie zaopatrzyć się już w wersję soczewek dla alergików, jak na przykład szkła producenta Barnaux Eyeye Bioxy, które wyposażone są w specjalny materiał odpychający czynniki alergiczne i właściwości mocno nawilżające dla oczu wrażliwych. Wiele innych propozycji znajdziesz wśród soczewek kontaktowych – mylenshop.com i to w okazyjnych cenach.

Warto również przemyśleć opcję użytkowania soczewek jednodniowych, które po ściągnięciu można od razu wyrzucić i nie trzeba troszczyć się o jakiekolwiek pielęgnacje i oczyszczenie z pozostałości alergenów. Jednak dla stałych użytkowników szkieł długoterminowych, polecamy specjalne płyny do soczewek dla alergików, który również zawierają odpowiednio dobrane składniki do czyszczenia, pielęgnowania, konserwowania i nawilżania oczu.

Jak widać alergia wcale nie jest taka straszna, jak ją opisywano, a wręcz przeciwnie – można nauczyć się z nią żyć. Istnieje też wiele leków antyhistaminowych, które pomagają osobom uczulonym, a w przypadku dolegliwości oczu można pokusić się o używanie odpowiednich kropli dla alergików poleconych przez lekarza.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, ,