Soczewki – które najlepiej wybrać?

soczewki kontaktowe
W kontekście soczewek warto zwrócić także uwagę na ich zastosowanie | fot.: materiał partnera

Wybór rodzaju soczewek powinien być poprzedzony konsultacją ze specjalistą, który podpowie Ci, jaki typ sprawdzi się w przypadku Twojej wady wzroku. Zanim podejmiesz decyzję o tym, czy lepiej zdecydować się np. na soczewki jednodniowe, czy też miesięczne, poznaj zalety i wady każdego z tych rozwiązań. Zapraszamy do lektury.

Soczewki jednodniowe – poznaj je lepiej

Soczewki jednodniowe są szczególnie polecane osobom, które noszą okulary naprzemiennie z soczewkami lub zakładają soczewki sporadycznie, np. przy okazji aktywności sportowej albo imprezy. Ich regularni użytkownicy wybierają je ze względu na przyjazność dla oka i brak konieczności ich pielęgnacji. Po zdjęciu soczewki z oka wystarczy ją wyrzucić. Zaletą tego rozwiązania jest chociażby brak konieczności zakupu środka do pielęgnacji. Oczywiście, ich jednorazowość sprawia, że noszenie ich dłużej niż wskazuje na to producent, jest po prostu niebezpieczne dla oka. Jest to też rozwiązanie droższe finansowo, niż drugi z najpopularniejszych rodzajów soczewek, czyli miesięczne.

Soczewki miesięczne – wady i zalety rozwiązania

Soczewki miesięczne są soczewkami wielorazowego użytku. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, iż można je wiele razy zakładać oraz zdejmować. Wiąże się to jednak z obowiązkiem ich dokładnej dezynfekcji z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Nieodpowiednia pielęgnacja soczewek może skutkować pogorszeniem widzenia, podrażnieniem, infekcją. Aby zachować komfort użytkowania i uniknąć niepotrzebnych problemów, trzeba zachować tu najwyższe standardy higieniczne.

Zastanawiasz się, jakie soczewki są dla Ciebie najlepsze? Odwiedź ranking najzdrowszych soczewek kontaktowych.

Soczewki a wada wzroku

soczewki kontaktowe
Pamiętaj, że bez względu na to, z jaką wadą wzroku się borykasz, zawsze skorzystaj ze wsparcia specjalisty | fot.: materiał partnera

Aby dobrać soczewki do swojej wady wzroku, należy najpierw poradzić się specjalisty, który podpowie najlepsze rozwiązania w tej materii. Osoby z astygmatyzmem powinny sięgnąć po soczewki toryczne. Natomiast u ludzi z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością stosowane są soczewki sferyczne. Z kolei soczewki multifokalne są przeznaczone do korekcji prezbiopii.

Ciekawe modele soczewek, a także wiele wartościowych informacji na temat ich noszenia, znajdziesz na http://soczewkikontaktowe.eu/. Warto zapoznać się z zaprezentowanymi tam materiałami.

Zastosowanie soczewek – podział

W kontekście soczewek warto zwrócić także uwagę na ich zastosowanie. Pierwszym typem są soczewki korekcyjne, które mają na celu korygować wady wzroku. Innym interesującym rodzajem soczewek są soczewki pełniące funkcję opatrunku po zabiegach na oczy. Ostatni typ to soczewki kosmetyczne, które wizualnie mogą zmienić kolor tęczówki oka czy też zakryć jego wady.

Pamiętaj, że bez względu na to, z jaką wadą wzroku się borykasz, zawsze skorzystaj ze wsparcia specjalisty, np. optometrysty czy lekarza okulisty, który podpowie Ci najlepsze rozwiązania związane z noszeniem soczewek. Soczewki kontaktowe to sposób na to, by czuć się swobodniej i wykonywać wszystkie te czynności, które w okularach mogłyby być nieco utrudnione.

Materiał partnera

Tags from the story